Nový ministr Koníček chce skoncovat s sKartou, její rušení se zaseklo

  12:14aktualizováno  15:58
Pád Nečasovy vlády a zastavení práce Sněmovny přibrzdilo také rozhodnutí poslanců o osudu sKarty pro výplatu sociálních dávek. Nový ministr práce a sociálních věcí František Koníček má ohledně projektu sKarty, který vznikl za bývalého ministra Jaromíra Drábka, jasno - sKarta podle něj musí skončit.

Nový ministr práce a sociálních věcí František Koníček chce skoncovat s sKartou. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

"Pro mě zásadní je ukončit s minimálními náklady a s maximálním komfortem pro občana problematiku sKarty," říká Koníček, bývalý šéf státních Lesů ČR a exposlanec ČSSD, který si v úterý přerušil členství ve straně.

Koníčka tedy jednání s Českou spořitelnou, zároveň však nový ministr práce musí spoléhat i na to, že se opozici nepodaří prosadit rozpuštění Sněmovny a předčasné volby. To by totiž sKartu, proti níž se už stavěla nejen levice, ale i ODS, na další měsíce zachránilo.

Pikantní přitom je, že o rozpuštění Sněmovny usiluje hlavně ČSSD, tedy strana, která jako první proti sKartě vytáhla do boje. Sněmovna o kartě a jejím zrušení jednala naposledy 19. června, kdy návrh ze Senátu prošel druhým čtením. Na konečné hlasování už ale nedošlo. Sněmovna se pak už sešla jen jednou, ale pouze na pár minut. Těsně před tím, než byl Rusnok jmenován premiérem.

"Prostě pokládám za nerozumné, abychom za situace, kdy čekáme na projev prezidenta republiky, pokračovali v projednávání bodů," zdůvodnil návrh na ukončení schůze šéf poslanců ODS Marek Benda s tím, že se k projednávaným bodům může Sněmovna vrátit i v létě. Jenže to bude platit právě jen v případě, že nebudu Sněmovna v polovině července rozpuštěna, jak o to paradoxně usilují odpůrci sKarty z ČSSD, KSČM a Věcí veřejných.

Když se Sněmovna sKartou zabývala naposledy, měl převažující podporu mezi poslanci návrh, podle nějž by lidé opět dostávali bezplatně sociální dávky na svůj účet nebo složenkou. Pokud by se do určité doby ani pro jednu variantu nerozhodli, peníze by dál putovaly na technický účet u České spořitelny, která projekt sKaret provozuje. Sociální karty by měly být nahrazeny staronovými průkazy podle typu zdravotního postižení.

ODS navrhla umožnit výplatu dávek na chráněné účty u více bank a zpoplatnit zasílání pomoci od státu poštou, zástupci ostatních stran včetně končící ministryně práce Ludmily Müllerové z TOP 09 s tím ale nesouhlasili.

Poroste minimální mzda. Chce to ministr, premiér i prezident

Nový ministr práce František Koníček chce také ve shodě s Rusnokem a prezidentem Milošem Zemanem prosadit ve vládě růst minimální mzdy ze současných 8 tisíc korun měsíčně.

"Je třeba prosadit nařízení o zvýšení minimální mzdy," uvedl budoucí ministr, podle něhož to bude dobrý signál občanům. Vzrůst by minimální mzda mohla o pětistovku měsíčně, vláda to může prosadit svým nařízením (více o nástupu Koníčka do vlády zde).

"Zvýšení minimální mzdy bude určitě jeden z prvních kroků. Zvýšení o 500 Kč je rozumný kompromis," uvedl před pár dny Rusnok v ČT. Minimální mzda se nezvyšovala od roku 2007. Zvýšení minimální mzdy se podle něj týká jen naprosto okrajové části pracovního trhu. Může mít ale podle něj pozitivní vliv na státní rozpočet, protože je často vyplácena v odvětvích, kde je velkém rozsahu šedá ekonomika, tedy v níž lidé často dostávají část mzdy mimo zdaněné účetnictví.

Bývalý poslanec ČSSD František Koníček povede MPSV:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz