Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. června 2021 Zdeňka

Nový hygienik: Boj s hlukem z technoparty je neefektivní, změníme to

  9:31
Česká republika bude mít od úterka nového hlavního hygienika. Funkce se formálně ujme Vladimír Valenta. Zabývat se bude mimo jiné novými pravidly ochrany před hlukem či zpřísnění zákazu kouření a prodeje alkoholu. "Funkci beru jako výzvu, se kterou se musím poprat," říká Valenta.

Nový hlavní hygienik ČR a Hegerův náměstek Vladimír Valenta | foto: Radek PetrášekČTK

Podle náměstka ministra zdravotnictví Martina Plíška bude nový hygienik pokračovat v koncepci preventivní péče, kam spadá například oblast očkování. "Určitě se také podívá na efektivitu fungování hygienických stanic," míní Plíšek, který je náměstkem pro legislativu a právo.

Na stůl se novému hlavnímu hygienikovi Vladimíru Valentovi dostanou také změny v oblasti návykových látek. Ministerstvo plánuje nejpozději v únoru předložit kabinetu změny, které by zakázaly stánkový prodej alkoholu (více zde) a ztížily život kuřákům, protože by mohlo dojít až na úplný zákaz kouření v restauracích (více o úplném zákazu čtěte zde).

Kabinet v únoru dostane nejspíš i nový zákon o ochraně před hlukem. Ten zcela změní systém měření. Místo limitů se začnou využívat nové hlukové mapy, obce dostanou více pravomocí zakázat třeba veřejné akce a stavebníci si budou muset na své náklady zařizovat protihluková opatření, třeba okna s více skly (více o novém zákonu čtěte zde).

"Stávající řešení, pokud se týká například technoparty nebo obdobných zdrojů hluku, je po praktické stránce velmi neefektivní, proto změny budou potřeba," řekl iDNES.cz Valenta.

Co naopak velkými změnami pod vedením Valenty neprojde, je struktura samotných hygienických stanic. Tečkou za změnami v systému bylo letošní sloučení 14 zdravotních ústavů do dvou. "Přijetím novely zákona byla ukončena strukturální část transformace hygienické služby a co se týká krajských hygienických stanic, nepředpokládám další změny," doplnil Valenta.

Podrobnější plány chce Valenta představit tento týden. Funkce se oficiálně ujme v úterý. Poté jej čeká další setkání s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. Tomu už předal svoji koncepci. Dokud mu ji Heger oficiálně neposvětí, nechce o ní hlavní hygienik příliš hovořit.

Podle Plíška však Valenta nebude moci sáhnout úplně na vše. "Převezme celou řadu věcí ve stadiu rozpracovanosti a bude záležet na něm, jaký pohled do toho vnese. Samozřejmě vždy se ale vychází z programového prohlášení vlády a základních rozhodnutí, které činí pan ministr," upozornil Plíšek.

Půl roku bez hygienika systému přitížilo, míní Vítův nástupce

Česko je bez hlavního hygienika půl roku. Zhruba takovou dobu čerpal neplacenou dovolenou Michael Vít. Vzal si ji z donucení poté, kdy jej policisté obvinili kvůli jedné ze zakázek na ministerstvu ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Za to mu hrozí až deset let vězení (více o vyšetřování Víta zde).

Kompetence hygienika

Hlavní hygienik ČR vydává hygienické předpisy a podílí se na prevenci a ochraně zdraví. Do jeho kompetence tak spadá například problematika očkování nebo ochrana před návykovými látkami. Může vydávat metodické pokyny úřadům či doporučení pro veřejnost.

Ačkoliv Vít zatím nebyl obžalován, ministr zdravotnictví Leoš Heger v září připustil, že situaci bude muset řešit kvůli strategickým záležitostem, v nichž Česku hygienik chyběl. Podle Plíška a Valenty výpadkem legislativa nijak výrazně neutrpěla. "Z hlediska realizace vize to problém není. Nicméně celá ta situace znamenala nestabilitu a to je vždy pro systém přítěž," domnívá se Valenta. Zároveň podotkl, že práce svého předchůdce si váží a chce na ni navázat například v oblasti protipovodňové ochrany. Michael Vít na otázky iDNES.cz k odchodu z funkce nereagoval.

Stejně jako Vítovou zůstává i Valentovou zástupkyní Viera Šedivá. Přitom právě ona byla jednou z kandidátek na funkci hlavní hygieničky, Heger si však nakonec vybral Valentu.

Valentu prověřily povodně i zamoření azbestem

Nyní čtyřiapadesátiletý Valenta vystudoval lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde se specializoval na obor hygiena a epidemiologie. Valenta vedl 11 let krajskou hygienickou stanici v Liberci, před tím byl okresním hygienikem a ředitelem liberecké okresní hygienické stanice. Je členem vědecké rady třetí lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Vláda návrh ministra zdravotnictví na Valentovo jmenování schválila ve středu s tím, že se funkce ujme v úterý 16. října. "Návrhu pana ministra si velmi vážím, protože je oceněním práce hygieniků na regionální úrovni. Přijímám jej jako určitou výzvu, s níž se musím poprat a před kterou nechci utíkat," řekl o Hegerově návrhu Valenta.

Podle Hegera Valentu šlechtí například jeho praktický přístup a akceschopnost, které prokázal před dvěma lety při povodních na Liberecku.

Valenta se ve funkci krajského hygienika musel potýkat také se zamořením školek a škol azbestem. Ta se týkala i školky v Dubé (více o zamoření školky čtěte zde). Právě kvůli návratu dětí do těchto prostor si v dubnu na ministerstvu zdravotnictví stěžovala zastupitelka města a spolumajitelka zámku Berštejn Markéta Slezák. Valentovi vytýkala, že umožnil návrat dětí do mateřské školy, aniž by proběhla její sanace.

Hygienici o kroku rozhodli podle Českolipského deníku na základě opětovného měření, jehož výsledky neukázaly nadlimitní množství azbestu.

Prasárna a hyenismus. Vyšetřit potřebuje Fischer, ne Zeman, míní Mynář

  • Nejčtenější

Popadané stromy, zatopené sklepy. Bouřky odřízly 6 tisíc domácností od proudu

Meteorologové varují, že velkou část republiky včetně metropole Prahy zasáhne v úterý přívalový déšť, po kterém mohou...

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Žádný „český Floyd“, policie ukazuje nové video. Romea pitvě nevěří

Policie se ohradila proti spekulacím kolem zásahu v Teplicích, po kterém zemřel muž na předávkování drogami. Soudní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Testovací průšvih. Kvůli nefunkčnímu systému skončila dovolená už na letišti

Premium Sezona letních dovolených ještě pořádně neodstartovala a lidé již hlásí první komplikace. Některým skončila zahraniční...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Zákrok v Teplicích byl zcela v souladu s předpisy, míní elitní kriminalista

Stanislav Kazbunda, bývalý elitní kriminalista a lektor odborných předmětů a učitel střelecké přípravy na Policejní...

Léčíme i děti, které za pandemie přibraly desítky kilo, říká specialistka

Děti v Česku tloustnou dlouhodobě, pandemie koronaviru a s ní spojená omezení ale tento trend ještě zhoršila. To, že...

Čeští pacienti otestují nový lék na rakovinu. Nadějný preparát bude v červenci

Premium Letošní rok pro ně může být přelomový. Po jedenácti letech vývoje protinádorových léčiv dovedla biotechnologická...

KOMENTÁŘ: EU trápí zásadní spor. Je výš Brusel, nebo ústavní soud?

Premium Nejzásadnější právní spor, který se teď v Evropské unii odehrává, má pokračování. Moc se o něm u nás nepíše, ale jde o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....