Novu znovu koupila Lauderova CME

  9:49aktualizováno  9:49
Příběh TV Nova se vrátil na začátek. Nejsledovanější česká televize změnila majitele. Americká společnost CME oznámila, že koupila od PPF většinu za 642 milionů dolarů. Společnosti CME už Nova patřila. Vyhnal ji Vladimír Železný, Česko pak muselo zaplatit 10 miliard.

CME dala za většinový podíl 642 milionů dolarů. "Ano, zprávu mohu potvrdit," řekl iDNES Michael Donath, který firmu CME v České republice mediálně zastupuje.

Lauderova firma získává transakcí 85 % podílu PPF v Nově. Američané tak budou mít v Nově zhruba 56 procent.

Šéf skupiny PPF Petr Kellner nepovažuje prodej Novy za překvapivou událost. V tiskovém prohlášení naznačuje, že PPF neodchází z televize úplně, ale chce s novým vlastníkem spolupracovat.

"Do Novy jsme vstoupili v roce 2002 s tím, že jsme chtěli najít strategického partnera v horizontu dvou až čtyř let. Za dva roky se nám podařilo společnost úspěšně rekonstruovat a zvýšit její hodnotu a stabilitu. Věřím, že kombinace našeho know-how a zkušeností CME v televizní branži pomůže oběma stranám k dalším obchodním příležitostem v regionu," uvádí Kellner.

ŘEKLI O KOUPI NOVY
SeveraMartin Severa, bývalý moderátor Novy
Zpráva mě překvapila. Obchodníkovi jde o dobře fungující televizi, což Nova je. Velké změny nečekám.

VávraJan Vávra, bývalý šéf Televizních novin na Nově
Ta věc je tak citlivá, že já se k tomu nebudu vyjadřovat. (Vávra stál na straně CME.)

ŽeleznýVladimír Železný, bývalý ředitel Novy
Obraťte se na asistentku, podá vám informace. (Asistentka ale nezvedá telefon.)

CME: personální zemětřesení nebude
"Jsme  nadšeni, že pod CME nyní patří nejlepší televize v České republice i v celém regionu. Nova je stabilizovaný a vysoce výnosný podnik. Předpokládáme, že akvizice zdvojnásobí naše příjmy," řekl výkonný ředitel CME Michael Garin.

Garin na tiskové konferenci, které se účastnil i ředitel TV Nova Petr Dvořák, prohlásil, že CME neplánuje žádné změny ve vysílání ani v personálním obsazení. "Když je Nova tak úspěšná, není důvod ji měnit," řekl Garin. Petr Dvořák tak alespoň prozatím zůstává generálním ředitelem.

Společnost PPF se zároveň stane podílníkem CME. Američané uhradí 529 milionů dolarů v hotovosti a zbytek formou svých akcí, díky čemuž se PPF rázem stane 14procentním akcionářem v CME.

CO JE CME

- CME provozuje spolu s lokálními partnery televize v Chorvatsku, Rumunsku, na Slovensku (Markíza), ve Slovinsku a na Ukrajině.
- V České republice společnost působila do roku 1998. - Ronald Lauder, hlava CME, je dědicem kosmetického gigantu Estée Lauder.

"Vstup CME do TV Nova je největší přímou americkou investicí v České republice a je důkazem, že investoři získali v zemi zpět důvěru," komentoval transakci v tiskové zprávě americký velvyslanec v Česku William Cabaniss.

ANKETA
Očekáváte personální zemětřesení na Nově?
Musí souhlasit rada
K vlastnímu prodeji, který by měl proběhnout na jaře 2005, se před jeho realizací musí ještě vyjádřit Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Ta ovšem o plánované transakci dosud oficiálně neví.

"My to musíme schválit dřív, než k vlastní transakci dojde. Zatím jsme ale předběžnou žádost o souhlas nedostali," sdělil iDNES Petr Pospíchal, předseda RRTV. Podle něj ovšem nelze předpokládat, že by rada dělala smluvním stranám nějaké problémy.

"Rada jako správní úřad tady nemá příliš velký prostor pro uvážení. Pokud budou splněny podmínky, které stanovuje zákon, rada to schválí," vysvětlil Pospíchal iDNES.

Triumf nad Železným
Americký podnikatel Lauder dal před deseti lety peníze na rozjezd nejúspěšnější české televize. Tehdejší ředitel Novy Vladimír Železný ho ale v roce 1998 z podílu na ziscích vyšachoval a rozjel "novou" Novu se sídlem na Barrandově.

Tehdy ukřivděný Lauder dnes slaví triumf. Důsledky roztržky byly pro Železného zničující. Léta soudních sporů a dluhy ho vysály až na dno, přišel i o svůj šedesátiprocentní podíl ve firmě CET 21, která drží licenci k Nově.

Spor obou byznysmanů dopadl i na občany České republiky, která musela uhradit prohranou arbitráž. CME získala deset miliard korun jako odškodnění za to, že Česko nedokázalo ochránit zahraniční investici.

Lauder se nyní do televize vrací opět jako majitel. Při současném kursu koruny a dolaru odpovídá cena obchodu zhruba 15 miliardám korun.

Ředitel TV Nova Petr Dvořák hovoří během tiskové konference s výkonným ředitelem CME Michaelem Garinem. (13. prosince 2004)

Změní se tváře Novy? Po odchodu Vladimíra Železného se vedení televize ujal Petr Dvořák z PPF a Libuše Šmuclerová. CME zatím řekla, že neplánuje změny ve vedení firmy, 13. prosince 2004.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

Další z rubriky

Staněk podal trestní oznámení i na dva ředitele Muzea umění v Olomouci

Bývalí ředitelé Muzea umění v Olomouci Pavel Zatloukal (vlevo) a Michal Soukup

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) podal trestní oznámení na kromě již bývalého ředitele Národní galerie Praha...

Na chodníku v centru Pardubic si někdo přimaloval parkovací místo

Nové místo k stání si u podchodu pod ulicí Karla IV. v Pardubicích vytvořil...

Úředníci prvního městského obvodu v Pardubicích řeší neobvyklý případ lidové tvořivosti. Zřejmě majitel auta si na...

Průzkum: Eurovolby by s náskokem vyhrálo ANO, druhá ODS, třetí Piráti

Voličské preference při volbách do Evropského parlamentu podle dubnového...

Květnové volby do Evropského parlamentu (EP) by v Česku vyhrálo hnutí ANO s 28 procenty hlasů, ukazuje průzkum Centra...

Najdete na iDNES.cz