Prezident si volněji vyložil slova „výroba a testování“, mezi nimiž vláda přísně rozlišuje. „V České republice nebyla nikdy vyráběna, vyvíjena ani skladována žádná látka typu novičok,“ zdůraznil Babiš.
Z jeho schůzky s ředitelem BIS Michalem Koudelkou a šéfem Vojenského zpravodajství Janem Berounem mimo jiné vyplynulo, že české úřady zahájily v roce 2017 speciální program. Byl zaměřen na ochranu vojsk a obyvatelstva a na detekci zbraní hromadného ničení. Právě v rámci tohoto programu měla být v Česku testována látka typu Novičok A-230.
V první fázi provedli specialisté mikrosyntézu látky Novičok A-230. V průběhu mikrosyntézy nebyla látka izolována. Jde o postup, který Státní úřad pro jadernou bezpečnost podle svojí metodiky nepovažuje za výrobu ani za vývoj chemické látky. Produkt, který v průběhu mikrosyntézy vznikl, odborníci ihned zničili. Ke druhé fázi programu již nepřistoupili.
Jeden o voze, druhý o koze?
„Prezident ve svém vyjádření zřejmě nezohlednil rozdíl mezi slovy výroba a testování,“ uvedl v tiskové zprávě Úřad vlády.
Zeman má podle něj pravdu v tom, že za výrobu je podle zákona číslo 19 z roku 1997 považována každá chemická reakce. Jenomže podle vyjádření Vojenského výzkumného ústavu mikrosyntézu nelze označit za výrobu. „Sám Vojenský výzkumný ústav použil termín výroba a testování rozdílně v mediálním prostoru, čímž vzniklo nedorozumění, čímž vzniklo nedorozumění,“ sdělil Úřad vlády.
Látka typu Novičok A-230 se navíc liší od látky A-234, kterou byl otráven Sergej Skripal ve Velké Británii. Jde o látky, které mají jasně rozdílnou chemickou strukturu.
Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka aktuální stanovisko BIS a Vojenského zpravodajství podstatu toho, co chtěl prezident sdělit, nijak nemění. „Ruské obvinění České republiky z podílu na pokusu o otravu Skripala je lživé,“ zdůraznil Ovčáček.
„Prezident České republiky přinutí podřízené, aby přestali skrývat pravdu o vývoji novičoku. České bezpečnostní síly jsou nuceny připustit, že výroba novičoku probíhala. A o tři dny později český premiér označí prezidentova slova jako nedorozumění. To je prostě za pět bodů!!! !!! Nechali se nachytat!“ uvedla na Facebooku mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.
„Oni tvrdí, že na území České republiky látku zničili. Stále však mají k dispozici příslušné odborníky. Jak to zdokumentovali? Kdo tu likvidaci zaznamenal? Takové otázky dnes byly, zejména vůči NATO, nastoleny. A musejí být zodpovězeny,“ citoval dále Zacharovovou list Evropská Pravda.
O novičoku se začalo hovořit v souvislosti s otravou zběhlého ruského rozvědčíka Sergeje Skripala v britském Salisbury. Londýn z otravy obvinil Rusko, což ale Moskva odmítla. Zároveň ruská diplomacie vzkázala, že se novičok vyráběl i v jiných zemích, přičemž zmínila i Česko.
Prezident Zeman potom požádal BIS, aby propátrala, zda se na českém území tato látka opravdu vyvíjela nebo skladovala.
4. května 2018 |