Veteránem za tři měsíce místo jednoho. Senát schválil "Pickovu" novelu

  10:01aktualizováno  10:01
Po Sněmovně i Senát schválil novelu zákona o válečných veteránech. Norma prodlužuje dobu v oblasti válečného konfliktu, po níž voják získá status veterána, z jednoho na tři měsíce. Postavení veterána přizná nově civilním účastníkům zahraničních misí. K podpisu ji nyní dostane prezident Miloš Zeman.
Veteráni mají nárok na příplatky k důchodu, lázně a rekreaci a další výhody. Ilustrační snímek

Veteráni mají nárok na příplatky k důchodu, lázně a rekreaci a další výhody. Ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Norma nově stanovuje, že nutná doba strávená v krizové oblasti se trojnásobně prodlouží na 90 dní. Na postavení veterána by měli mít nárok také ti, kdo stráví v zahraničních operacích s nižší mírou nebezpečnosti a ohrožení celkem nejméně 360 dní. Podle nyní platného zákona, který se vztahuje jen na vojáky a policisty, stačí k uznání za válečného veterána 30 dní v ozbrojeném konfliktu či mírové operaci po roce 1945.

Veteráni mají nárok na příplatky k důchodu, lázně a rekreaci a další výhody. Novodobí účastníci z misí mohou mít při odchodu z armády nárok na větší výsluhový příspěvek či šanci navštěvovat rekvalifikační kurzy.

Do misí jezdí civilní zaměstnanci ministerstva obrany stále častěji. Pomáhají například s rekonstrukcí státní správy nebo hospodářství v krizových oblastech, případně se účastní mezinárodních pozorovatelských misí. Mezi civilisty je často zdravotnický personál vojenských základen, tlumočníci a další odborníci.

Novelu poslancům předložil někdejší ministr obrany Vlastimil Picek na sklonku listopadu loňského roku. Úřednickou vládu pak vystřídal politický kabinet, v němž se ministrem obrany stal Martin Stropnický. Ten byl předkladatelem novely v Senátu, kde stejně jako ve Sněmovně návrh hladce prošel.

Stropnický k novele uvedl, že má mimo jiné přispět k tomu, aby zůstal zachován vysoký morální kredit statusu válečného veterána.

Podobně argumentovala i důvodová zpráva k zákonu. "Současné znění je velmi benevolentní a podmínky pro získání statusu válečného veterána, které je či by mělo být velmi prestižním oceněním, jsou nastaveny velmi mírně," stojí v ní. A také to, že "dochází k výraznému nárůstu počtu válečných veteránů, kteří se tak stávají potencionálními poživateli výhod poskytovaných ministerstvem, přestože jejich zásluhy mohou být naprosto minimální nebo zcela nulové".

Novela také reaguje na zákon o třetím odboji, který rovněž zakládá nárok na postavení veterána. Nová úprava stanoví, že v určitých situacích může být do domova péče o válečné veterány přijat veterán i se svou manželkou nebo družkou.

V Česku k 1. říjnu 2012 žilo 1 463 veteránů druhé světové války, novodobými misemi prošlo téměř 26 tisíc vojáků, z nichž zhruba 15 tisíc splňuje současnou definici veterána. Kolem roku 2030 bude v seniorském věku zhruba 2 500 novodobých válečných veteránů.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Příští týden se vrátí tropická vedra, v září teploty klesnou k 21 stupňům

Děti se osvěžují na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. (26. června 2019)

V příštím týdnu mohou ještě teploty v Česku vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude však více pršet. Na začátku...

Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert

Ruský prezident Vladimir Putin na mítinku nedaleko Moskvy (1. 10. 2018).

Mluvil o ruském vlivu na půdě amerického Kongresu, kde mimo jiné řekl, že Miloš Zeman šíří ruské dezinformace. V...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Najdete na iDNES.cz