Zahraniční duchovní v Česku má usměrnit novelizace, šaría musí ustoupit

  0:29aktualizováno  0:29
Obava z radikálních islámských kazatelů vedla skupinu poslanců z ANO k předložení návrhu novely zákona o církvích. Chtějí dostat pod kontrolu duchovní přicházející ze zahraničí. Každý šiřitel víry by měl být nejprve poučen o české kultuře, právu a zvyklostech. A musel by podepsat čestné prohlášení, že je nebude porušovat.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

„Zkušenosti ze západní a severní Evropy ukazují, že je nutné účinně čelit radikalizaci evropských islámských obcí. K té přispívají hlavně duchovní ze zemí ortodoxního - wahhábistického a salafistického - islámu,“ stojí v návrhu novely zákona o církvích.

Předkládá ji celkem sedmnáct poslanců, čtrnáct z nich je z ANO, dva z ČSSD a jeden z ODS. Hlavním autorem je Zdeněk Soukup z ANO, jenž je iniciátorem platformy zákonodárců pro zachování evropské kultury a jejích hodnot. „Mám obavy z divoké migrace, a především z vlivu islamismu u nás,“ říká.

Soukup odmítá, že by návrh na evidenci zahraničních duchovních mířil jen proti islámu. „Nejsem islamofob,“ ujišťuje. V textu návrhu je však islám zmíněn a Soukup o něm také nejčastěji mluví, když svůj nápad vysvětluje.

„Právo šaría, nadřazenost těch, kteří vyznávají islám, nad ostatními, nerovnost mezi mužem a ženou, to je porušení základních principů, kterými se řídí euroamerická civilizace,“ říká.

Soukup připouští, že neví, zda do Česka radikální duchovní míří. „Návrh je spíš preventivním opatřením, které vzešlo ze zkušeností ze zahraničí, z Německa a Nizozemska,“ řekl. Zrovna v úterý provedla německá policie rozsáhlý zátah na salafisty, jejichž extremistický spolek vláda rozpustila (čtěte zde).

„Ať si muslimové a další vyznávají svá náboženství doma, ale proboha ať se nesnaží přetvářet naše hodnoty a naše normy. To vidím jako velké nebezpečí,“ míní Soukup.

Poučování není nejdůležitější

O čem konkrétně poučit kazatele, zatím není jasné. Soukup připouští, že důležitější je mít o nich přehled. „Poučení je takové alibi, jak podchytit ty lidi,“ řekl.

Křesťanských ani židovských duchovních se povinnost netýká, neboť mají na rozdíl od muslimů zvláštní práva. „Tradiční církve neznamenají takové riziko, jako je radikální islamismus,“ míní Soukup.

Pokud by zahraniční duchovní prohlášení nepodepsal, jeho náboženské společnosti by hrozila ztráta registrace. Jak se však o neevidovaném člověku ministerstvo kultury dozví? „Vždycky se najde někdo, kdo na to upozorní,“ říká Soukup.

V případě, že by kazatel podepsal, a přesto při své činnosti porušoval české právo, kromě zrušení registrace by mu hrozilo také stíhání. Třeba za podněcování k nenávisti.

Ústředí muslimské obce považuje návrh za zbytečný. „Každý, kdo přijde, by měl automaticky dodržovat české zákony. Zvlášť když je pozván, aby zde prováděl duchovenskou službu,“ říká místopředseda ústředí Vladimír Sáňka. „Nelíbí se nám však nerovný přístup, že někdo má dělat něco, co jiný nemusí,“ dodává.

Proti se staví i resort, který by měl návrh uskutečňovat. „Ministerstvo kultury novelu vnímá jako protiústavní a diskriminační. Navrhovaná změna není účinnou metodou, jak efektivně čelit radikalizaci české muslimské obce, jak argumentují předkladatelé,“ namítá mluvčí resortu Simona Cigánková. Ministerstvo navíc upozorňuje, že by muselo přijmout úředníky, kteří by poučení zařizovali, a pořídit překlady do spousty cizích jazyků.

„Těch případů naštěstí není tolik, aby se to nedalo zvládnout. Pokud sem bude přijíždět větší množství kazatelů, kteří by šířili tendence, které ohrožují lidi v tomto státě, je zcela namístě úředníky posílit. Je lepší přijmout a platit úředníka než se dočkat toho, že nám tady budou házet bomby a odpalovat se na ulicích,“ řekl Soukup. Věří přitom, že jeho návrh projde.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Led z kamionů padající na ostatní řidiče může i zabíjet. Chybí sněhové rampy

Ilustrační snímek

Už dva roky platí zákon, podle kterého je řidič povinen očistit před jízdou kamion od sněhu a ledu. Problém je, že nemá...

Po mrazivé noci budou po republice i mrazivé dny, oteplí se až v únoru

V okolí šumavské Kvildy leží téměř metr sněhu. Na snímku jsou stromy poblíž...

Do konce ledna budou teploty pod dlouhodobým průměrem, Česko tak čekají celodenní mrazy. Na stanici Kvilda-Perla v noci...

Nechtěl umírat, byl bojovník, říká o Palachovi psychiatrička od jeho lůžka

Umělohmotná nádoba pod rampou Národního muzea, ve které si Jan Palach (ve...

Psychiatrička Zdenka Kmuníčková pečovala o Jana Palacha na klinice popálenin v pražské Legerově ulici od pátku 17....

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz