Před Filozofickou fakultou UK se konalo smuteční shromáždění, které uctilo

Před Filozofickou fakultou UK se konalo smuteční shromáždění, které uctilo památku Jana Palacha, který se pře 43 lety upálil na protest proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy. (Praha, 16. ledna 2012) | foto: Petr Topič, MAFRA

Nové významné dny schválil i Senát. Chybí už jen Zemanův podpis

  • 69
Po Sněmovně schválil nové významné dny i Senát. Měly by se jimi stát 16. leden jako Den uctění památky Jana Palacha a 28. březen. Ten se stane Dnem narození Jana Amose Komenského. Volno však nebude. Novelu zákona ještě musí podepsat prezident.

Pro hlasovali všichni přítomní senátoři. Pouze sociální demokraté v čele s Martinem Tesaříkem do budoucna doporučovali v rámci zákona vyzdvihnout i význam dalších českých a moravských obcí, které byly za druhé světové války nacisty vypáleny.

Novelu iniciovali poslanci, chtěli tak především připomenout sebeupálení studenta Jana Palacha. Poslankyně ODS Jana Černochová to označila za "projev úcty k heroickému činu mladého studenta v boji proti totalitnímu režimu a za národní suverenitu cizí mocností okupovaného státu".

Proti tomu, aby se Palachovo výročí zařadilo mezi významné dny, ale protestoval například poslanec KSČM Miroslav Grebeníček. "Tvrzení, že se Jan Palach stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci, je naprosto zavádějící. Ne, Jan Palach se nezapálil na protest proti komunistické straně Československa," prohlásil (co ještě Grebeníček řekl, se dočtete zde).

Významné dny mají víceméně jen symbolický smysl. Na rozdíl od státních svátků se tak chodí do práce. Doposud jich bylo v kalendáři devět.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video