Lékaři uvidí návrh tarifních tabulek s více penězi už příští týden

  10:48aktualizováno  15:52
Nové, výhodnější platové tabulky pro lékaře ministerstvo zdravotnictví sestaví do příštího týdne. Ministr Leoš Heger to oznámil po jednání se záchrannými službami. Předseda asociace záchranek slíbil, že po odchodu lékařů pomohou se zajištěním péče. V "krizovém" režimu mohou pracovat řádově týdny, možná měsíc.

Heger chce návrhem nových tarifních tabulek uchlácholit lékaře, kteří se účastní protestu Děkujeme, odcházíme. Dohodla se na tom ve středu večer vláda, jak zjistil iDNES.cz. Premiér Petr Nečas (ODS) později na tiskové konferenci pouze řekl, že ministr Heger (TOP 09) dostal "určitý mandát", ale nechtěl být konkrétní (čtěte Vláda vyšla lékařům vstříc).

Nové tarifní tabulky by vláda mohla schvalovat podle Hegera už během příštího týdne. Ministr už na páteční odpoledne plánuje schůzku s odboráři, na níž se bude snažit přimět lékaře, aby výpovědi stáhli.

"Nedojde-li k výrazným změnám, budeme schopni tarifní tabulky do příštího týdne předložit, aby je vláda mohla schválit. Ale ve vládním prohlášení je záměr tarify celkově zrušit, tedy tento slib je dočasný, v rozsahu jednoho či dvou let," podotkl ministr.

Odbory vyčkávají

Lékařští odboráři původně chtěli přidat mezi osmi až dvanácti tisíci, Heger jim nabízí pět až osm tisíc. To, jak se k nabídce navýšení tarifů o nižší částky staví, není zatím zcela jasné. Lékařský odborový klub odpoledne poslal médiím prohlášení, kde apeloval, aby veřejnost protest podpořila.

"Ukotvení peněz do nárokové složky je v pořádku, ale problém je, že se ministr pořád nechce hlásit ke svému veřejnému příslibu, že dává 100 tisíc korun na lékaře na rok. Chtěl bych, aby si pamatoval na to, že toto řekl a aby svůj veřejný slib splnil, pak si myslím, že bychom se mohli dostat dál," řekl předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek si chce počkat, až bude nabídka vlády konkrétnější. "Zatím ji nemůžu hodnotit. O konkrétním návrhu dohody chceme jednat s ministrem zdravotnictví. Nabídka k jednání ze strany LOK trvá a znovu vyzývám ministra, aby s lékaři jednal," řekl iDNES.cz Kubek, který středeční nabídku Nečasova kabinetu konzultoval s Engelem.

Premiér Petr Nečas po jednání se zástupci záchranných služeb na ministerstvu zdravotnictví.

Ministr piloval se záchrankami krizový scénář

O situaci ve zdravotnictví ráno jednal ministr Heger se šéfy záchranných služeb. Řešili fungování záchranek po 1. březnu, kdy protestující lékaři opustí nemocnice. Podle Hegerových slov to byla běžná pracovní porada v rámci přípravy na krizovou situaci.

Premiér Petr Nečas, který se schůzky také účastnil, ale připomněl, že tak běžné to přece jen není. Záchranky totiž mají 700 tisíc výjezdů ročně - třikrát tolik, co hasiči - a po odchodu lékařů by měly pomoci s rozvozem pacientů do nemocnic, které budou přijímat. A to jak v jednotlivých krajích, tak i mezi nimi.

Podle předsedy Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR Marka Slabého jsou záchranky připraveny navýšit kapacity. I ty jsou ale omezené.

"Rezervy jdou maximálně do desítek vozů a počet personálu nemůžeme znásobit," upozornil s tím, že krizový režim není možné udržet kvůli přesčasům a silám pracovníků déle než týdny, nejvýše měsíc. "Ve výrazněji postižených krajích i kratší dobu, každý kraj má svá specifika," dodal Slabý.

O 30 procent navýší kapacity soukromé záchranky. Uvedla to Asociace nestátních dopravních zdravotních služeb ČR.

Podle premiéra budou posily prioritně nasazeny v kraji Vysočina, kde podalo v prosinci výpověď nejvíce nemocničních lékařů. "Tam kde by navýšení kapacity nešlo, vypomůže armáda," zopakoval Nečas.

S ROZVOZEM PACIENTŮ POMŮŽE ARMÁDA

Nasadí vrtulníky, letadla i sanitky

Podle Hegera ke zmírnění problémů přispěje jednak to, když zintenzivní svou činnost praktičtí lékaři (čímž odlehčí nemocnicím i záchrankám) a také samotní pacienti, když zváží, zda si nemohou obstarat pomoc či dopravu sami, pokud jejich potíže nejsou vážné.

"Zdravotnická záchranná služba je na hranici toho, kdy je využívána racionálně a kdy už je zneužívána," zdůraznil Heger. Nečas jeho slova zmírnil - podle něj nejde o zneužívání, ale nadužívání.

Slabý upozornil, že vzhledem k vytíženosti záchranek při převozech pacientů do fungujících nemocnic může místy dojít k prodloužení dojezdových časů. Podle Slabého záchranky budou muset i v krizi zachovat v plném rozsahu primární výjezdy, tedy ty, které mají nejvyšší prioritu. "Abychom neplnili jen roli luxusního přepravce mezi zdravotnickými zařízeními," dodal Slabý.

Záchranky letos přidáno nedostanou

Záchranky by rády, aby se změny tarifů, které přislíbila nespokojeným lékařům vláda, týkaly i mezd jejich lékařů. "Doufáme, že stejným způsobem se to dotkne i lékařů přednemocniční neodkladné péče, protože jejich důležitost a neodkladnost je stejná jako v nemocnicích," říká Marek Slabý, šéf jihočeské záchranky a předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb.

Jenže podle ministerstva zdravotnictví letošní miliarda a půl půjde výhradně do nemocnic těm, kteří zajišťují akutní péči. Ostatní dostanou přidáno až příští rok. "Například léčebny dlouhodobě nemocných nebo záchranáři dostanou přidáno od Nového roku," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Pojistka Krejčířovy vily na splacení dluhů nepůjde. Dostane ji jeho žena

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Peníze z pojistky z části vyhořelé Krejčířovy vily by nešly na splacení exekucí uprchlého podnikatele. Připadly by...

Maláčová a Schillerová jednaly o rozpočtu pět hodin. Bez výsledku

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Úterní jednání ministryň práce Jany Maláčové (ČSSD) a financí Aleny Schillerové (ANO) o rozpočtu pro resort práce na...

Babiš požádal Zemana, ať pomůže rychle vyřešit jmenování ministra kultury

Premiér Andrej Babiš (ANO) se 20. srpna 2019 v Lánech setkal s prezidentem...

Premiér a šéf ANO Andreje Babiš požádal prezidenta Miloše Zemana, aby bylo možné rychle dořešit problém nového ministra...

Najdete na iDNES.cz