V hledáčku českého ministerstva obrany jsou čtyři možní dodavatelé celkem osmi typů stíhaček.

V hledáčku českého ministerstva obrany jsou čtyři možní dodavatelé celkem osmi typů stíhaček. | foto: FreeFalcon.com

Hrozba pro gripeny: Češi mají v hledáčku dalších sedm typů stíhaček

  • 986
Ministerstvo obrany řeší, zda a čím po roce 2015 nahradit stíhačky Gripen. Češi už oslovili ministerstva obrany Francie, USA a Švédska a také konsorcium Eurofighter. Bude-li nadzvukové letectvo zachováno - což zatím nelze předjímat - přichází teoreticky v úvahu osm typů letounů.

Dvacetimiliardový pronájem čtrnácti švédských stíhaček Gripen skončí za necelých pět let. Ministerstvo obrany proto už začalo sondovat, co dál.

V půli února oslovilo spojence v NATO (USA a Francii), neutrální Švédsko a konsorcium Eurofighter. Okruhem adresátů tak Češi naznačili, o jaké stroje se případně budou zajímat: dosavadní švédský Gripen, francouzské Mirage či Rafale, Eurofighter nebo některý z rodiny amerických stíhačů (F-15, F-16, F/A-18 či nový F-35).

"Při nákupu je třeba porovnat celkovou efektivnost letounu - kvalitu, schopnosti, cenu - v návaznosti na to, k čemu se rozhodneme, že budeme letouny potřebovat. Zda pro obranu vzdušného prostoru, pro podporu pozemních vojsk nebo pro obě role," říká bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

JAS-39 GRIPEN. Švédský stroj Češi znají, má tu vybudované zázemí. Odkoupení pronajatých letounů za zbytkovou cenu zní lákavě. Kritici namítají: Není interoperabilní s letectvy NATO, nelze účinně nasadit mimo ČR. Nová verze má nedostatky odstranit, ale byla by dražší.

MIRAGE 2000. Francouzi v původním tendru na stíhačky Česku mirage nabízeli. Patří ke starším strojům v nabídce, modernizovaná exportní verze má vylepšený radar a hodí se i proti pozemním cílům. Ze zemí NATO ale Mirage 2000 užívá jen Francie a Řecko.

RAFALE. Společnost Dassault je vyrábí jako nástupce letounů Mirage. Moderní stíhačka, vyniká obratností a kvalitním pasivním ochranným systémem, příznivé mají být i provozní náklady. Nevýhodou jako u Mirage je to, že se v NATO patrně moc nerozšíří.

Tím spíše, že je armádní rozpočet rok od roku napjatější, totiž Česko nesmí prohloupit nekoncepčním nákupem. Například tak, že pořídí stroje určené k ochraně vzdušného prostoru a potom zjistí, že by od nich vlastně potřebovalo i podporu pozemních vojsk či průzkum.

Objednání nových strojů už se zřejmě nestihne

Největší zastoupení ve stíhacích silách NATO - a tudíž i nejrozšířenější servisní síť - v budoucích letech bude mít trojice F-16, Eurofighter Typhoon a F-35 (které kromě USA a Kanady chtějí například Itálie, Dánsko, Turecko či Nizozemsko).

"Je nutné vzít v potaz interoperabilitu v rámci NATO. S variantou odkoupení stávajících gripenů hrozí, že budeme mít letadlo, které nejsme schopni použít jinde, než na vlastním teritoriu," řekl iDNES.cz Šedivý. A varoval před začínající přesvědčovací "kampaní", že žádnou jinou variantu než odkoupení gripenů není možné do roku 2015 připravit a zrealizovat.

F/A-18 HORNET. Také palubní stíhač amerického námořnictva se dočkal modernizace (a chystá se další). Ve výzbroji ho má například vnitrozemské Švýcarsko. Platí za víceúčelový odolný stroj, použitelný za každého počasí proti vzdušným i pozemním cílům.

F-15 SILENT EAGLE. Letouny F-15 USA nabízely Česku už v roce 2002. Loni poprvé vzlétla vylepšená verze se sníženým radarovým odrazem, určená hlavně pro export. Elektronika a radar jsou špičkové, provoz dvoumotorových strojů ale nepatří k nejlevnějším.

F-16 FIGHTING FALCON. Velmi rozšířený lehký stíhač, jehož výhodou je cena a výborná servisní síť (užívá ho deset zemí NATO). Není nejnovější, ale modernizované verze mají kvalitní elektroniku. USA se je chystají vyřadit, až budou přezbrojovat na F-35.

"Dnes čas na přípravu a provedení kvalitního výběrového řízení, po němž by se vyrobila letadla, připravila logistika a piloti, není. Začít se s tím mělo tak před pěti lety. Pokud bychom nadzvukové letectvo chtěli udržet, znamená to, že de facto musíme chtít letadla už vyrobená nebo používaná," soudí Šedivý.

To by mohly splňovat například některé modernizované varianty F-16, které se chystá vyřadit americké letectvo. Naopak tím klesají akcie F-35, protože se je do roku 2015 pro Česko zřejmě nepodaří vyrobit - zájemců je mnoho a řada států, která na vývoji F-35 spolupracovala, dostane přednost.

Američané už sondovali, co Česko říká na F-15 a F-16

F-22 Raptor, považovaný za nejlepší západní stíhačku vůbec, zase Američané nehodlají prodávat ani svým spojencům. Z prostého důvodu: považují ho za příliš dobrý a příliš nabitý citlivými technologiemi.

I proto Spojené státy investovaly do vylepšené varianty F-15, která je hůře detekovatelná radarem (díky speciálnímu nátěru a pumovnicím v trupu). "Silent Eagle" tak může uspokojit země, marně toužící po špičkové F-22. Předloni je americký viceprezident Joe Biden zřejmě neoficiálně nabídl i Česku.

U Američanů připadá v úvahu také možnost, že Česku učiní finančně výhodnou nabídku jako určitý revanš za zrušený protiraketový radar.

EUROFIGHTER TYPHOON. Odkládaný, ale nakonec dokončený víceúčelový stíhač. Řadí se ke kvalitním, nicméně dražším strojům. Jeho zastánci připomínají, že v simulovaných soubojích poráží např. F-16 či F/A-18 při nulových vlastních ztrátách, a to i proti přesile.

F-35 LIGHTNING II. Stroj, na nějž v budoucnu přezbrojí americké letectvo, někteří další členové NATO nebo například Izrael. Lehký víceúčelový stíhač s technologií Stealth. Má potenciál vydržet ve výzbroji několik desetiletí, jeho kvality se nicméně promítají do ceny.

F-22 RAPTOR. Jediná stíhačka páté generace v operačním nasazení. "Neviditelný" stroj pro vybojování vzdušné nadvlády, schopný ničit cíle na velkou dálku. Dokáže letět rychleji než zvuk bez přídavného spalování. Pro USA je tak cenný, že ho neprodávají ani spojencům.

Ministerstvo obrany je zatím skoupé na jakékoliv náznaky ohledně toho, zda nadzvukové stíhačky čeští piloti mít budou, nebo ne. Ve hvězdách je i to, zda by jejich nákup případně bylo možné zčásti financovat prodejem 36 bitevníků L-159, což je letošní cíl ministra Alexandra Vondry. Jasněji by reformátoři armády mohli mít během března, až se jim na stole sejdou nabídky od oslovených stran.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video