Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Prověřený, výkonný, vyráběný i v ČR. Co rozhodne výběr vojenských radarů

  20:20
Pondělním rozhodnutím kabinetu pořídit mezivládní dohodou osm nových moderních radarů protivzdušné obrany se rozběhla soutěž o zakázku za miliardy korun. Ať už dostanou lokátory francouzské, švédské, izraelské či britské, čeká české vojáky generační skok. Jen tyto čtyři země umějí dodat radar, který Češi chtějí.

Evergreen české protivzdušné obrany: starý radar P-37. Už léta se mluví o jejich výměně. Teprve teď se - zdá se - konečně začíná uskutečňovat. | foto: 26. brigáda velení, řízení a průzkumu Stará Boleslav

Kontrakt má mít podle rozhodnutí vlády podobu přímé dohody mezi vládami. Bezprostřední cenu nákupu 3,6 miliardy korun doplní zhruba stejné náklady na logistiku během dvacetiletého provozu, kterou musí zájemce o dodání osmi 3D (tedy zobrazujících vzdálenost, azimut i výšku cíle) radarů také zajistit.

Radarové vybavení českých vojáků po bezmála 17 letech členství v NATO připomíná spíš skanzen než funkční zajištění ochrany nebe. Až na dva páteřní radary protivzdušné obrany NATO, které sledují dění ve výšce nad 3 000 metrů (v „alianční“ zóně odpovědnosti) jsou čeští strážci oblohy vybaveni především archaickou sovětskou technikou (více o ní zde) s nedostatečným výkonem, nedostatkem náhradních dílů a nutností počítat výšku cílů ručně.

Proč osm radarů?

Česko počítá s tím, že trvale bude rozmístěných pět souprav mobilních radarů protivzdušné obrany (anglicky zkracované jako „MADR“). To pokryje potřebnou část českého vzdušného prostoru.

Tři další soupravy budou tvořit zálohu pro případ výpadku či údržby některého z rozmístěných radarů, pro účely výcviku nebo pro posílení ochrany klíčových objektů (například jaderných elektráren, chemiček či velkých měst) při zhoršené bezpečnostní situaci.

O nákupech nových radarů schopných sledovat oblohu do výšky tří tisíc metrů, což je český „prostor zodpovědnosti“, se rokuje už dlouho. Například na jaře 2013 počítal tehdejší náčelník generálního štábu Petr Pavel s tím, že nové radary budou koupené na přelomu let 2015 a 2016. Ale zájem vojáků jde do mnohem hlubší minulosti.

O dodávku radarů české armádě mají zájem čtyři výrobci: francouzsko-americký Thales Raytheon Systems s radary GM 400 a a GM 200, švédský SAAB a jeho nový radar Giraffe G4A, britský koncern BAe Systems s radarem Commander SL a izraelský výrobce ELTA s radarem ELM-2084.

Mezivládní dohoda na rozdíl od klasického výběrového řízení umožní „předcházet námitkám a protestům neúspěšných uchazečů, které mohou zdržovat celý nákup“, poznamenal server Armadninoviny.cz.

Server připomněl, co česká specifikace od nových radarů vyžaduje: schopnost spolupráce s budoucími protivzdušnými raketovými systémy, sledování cílů ve výšce 100 až 3 000 metrů, prověření reálným nasazením či zapojení českého průmyslu. Pozemní přepravu by mohly zajistit v armádě zavedená vozidla kopřivnické Tatry.

Nejen technické parametry

Parametry samotného radarového kompletu jsou patrně hlediskem, které technické nadšence zajímá nejvíc. Sehrají nemalou roli, ta ale zřejmě nebude rozhodující. Například uváděný dosah některých radiolokátorů, blížící se 500 kilometrům (GM 400, Commander, ELM-2084), nepůjde naplno využít kvůli horám v pohraničí. Při případném nasazení na obranu spojenců v příhodnějším terénu už to samozřejmě roli hrát může.

Fotogalerie

Nabízené radary jsou stavěné tak, aby byly přepravitelné pomocí letounů Hercules či větších strojů. Do menších českých transportních strojů C-295M CASA se nevejdou. NATO má ale zavedený systém na pronájem letových hodin velkých transportních letounů.

Rozdíly parametrů jako průměrná střední doba mezi závadami, počet sledovaných cílů či výškový dosah nejsou u nabízených radarů tak velké, aby to hrálo kritickou roli - ostatně právě čtyři uvedení výrobci jako jediní prošli prvotním průzkumem trhu, který si ministerstvo obrany udělalo.

Například výškový dosah mají všechny radary výrazně vyšší než Čechy zamýšlené použití pro výšky do 3 000 metrů. Větší rozdíl už je v parametru zvaném elevace - dva zvažované radary, navržené jako přehledové (Commander SL a GM 400) nevidí zjednodušeně řečeno tak dobře „nad sebe“ jako radary víceúčelové, které umějí například vyhodnocovat trajektorie střel nepřítele (a zaměřit jeho pozice) či navádět vlastní rakety.

Základní srovnání nabízených radarů
GM 200 GM 400ELTA-2084Giraffe 4ACommander SL
Výrobce Thales (Francie) Thales (Francie) IzraelSAAB (Švédsko)BAe (Spojené království)
Dálkový dosah250 km470 km470 kmaž 350 km470 km
Výškový dosah24,4 km30,5 kmneznámý44 km30,5 km
Elevace70 °20 °50 °70 °20 °
Přehledový režimanoanoanoanoano
Navádění vlastních raket a detekce projektilůanoneanoanone

Britové a Francouzi mohou argumentovat společným členstvím v NATO, nákup jejich radarů by tak pomohl prohloubit vazby ČR uvnitř Severoatlantické aliance. Jejich radary jsou také stavěné s přímým ohledem na kompatibilitu v NATO. Server Armádní noviny v této souvislosti zmiňuje význam posílení schopností spolupráce vojenské techniky, jejíž přílišná rozmanitost napříč armádami členských zemí ztěžuje případnou kolektivní obranu.

Že Britům na českém trhu záleží, ostatně dokládá i to, že svůj radar Commander SL přivezli loni na zbrojařský veletrh IDET v Brně.

Pro Česko jsou ale i Izrael a Švédsko důležitými partnery - podobně mezivládní dohodou, jakou chce ještě letos Česko uzavřít u nákupu radarů, si například před časem pronajalo švédské stíhačky JAS-39 Gripen. Švédové dodávají své radary, předchůdce G4A, i do řady zemí NATO.

Kritériem bude i schopnost dodavatele radaru zapojit české výrobce. Poměrně dobrou pozici v této oblasti mají právě Izraelci, kteří uzavřeli partnerství s pardubickou firmou Retia. Ta by se na výrobě radarů pro Českou republiku mohla podílet až třiceti procenty (podrobnější článek čtěte zde).

Švédská ofenzíva

O slovo se v této oblasti hlásí i SAAB. „Jsme ve finální fázi jednání s jednou českou společností, jedna podstatná část radaru by byla vyráběná v České republice,“ řekl ve čtvrtek novinářům v Praze český zástupce SAABu Vladimír Ficenec. Konkrétnější nebyl, onou součástí však nemá být anténa.

Švédský radar Giraffe 4A se na rozdíl od konkurence dosud nepředvedl v operačním nasazení. Zatímco Izraelci své lokátory používají na obranu před minometnou a raketovou palbou Hamasu, Britové od roku 2008 používají radar Commander SL v Královském letectvu a Francouzi své GM 200 a GM 400 dodali do řady zemí, nová „žirafa“ na podobné nasazení čeká, byť už prošla prvními testy na cvičeních.

Ficenec řekl, že radar SAABu vychází z prověřených a funkčních systémů Arthur (dělostřelecké radary, které má i česká armáda) či Giraffe AMB, které už ostrým nasazením prošly. „Požadavky na nejmodernější systém a zároveň na to, aby byl už bojově nasazený, se trochu vylučují,“ řekl Ficenec.

Sebevědomí ovšem severskému výrobci nechybí. „Věříme, že vzhledem k potřebám ČR je systém Giraffe 4A (...) tím nejvýhodnějším řešením. Nabízí špičkový výkon, taktickou mobilitu a schopnost odhalit malé a nenápadné cíle. Partnerství mezi vládami ČR a Švédska má dlouhodobé a ověřené výsledky a bude důležitým parametrem tohoto programu do budoucna,“ uvedla ve čtvrtek v Praze šéfka zbrojovky pro střední Evropu Krasimira Stoyanova.

Rozhodující slovo bude ovšem mít česká vláda.

Autor:

Zastavte zlé myšlenky a těšte se, radí v Rozstřelu psycholog do dnešní doby

  • Nejčtenější

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

Protivládní protest v centru Prahy: mnozí bez roušek, místo Langerové křik

Stovky lidí při pochodu Prahou protestovaly proti vládním protiepidemickým opatřením, podle některých odhadů jich bylo...

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To jsme vážně nečekali. Piráti pomohli zvětšit daňovou sekeru o třetinu

Poslanci ve čtvrtek schválili zásadní snížení daní, které se dotkne milionů zaměstnanců. Daňový balíček však s sebou...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Vystrčil je v karanténě. Babiš s ním bude o úpravě daní jednat online

Premiér Andrej Babiš i šéf ČSSD Jan Hamáček budou přesvědčovat senátory, aby upravili daňový balíček, který počítá se...

Mateřské mléko covid na děti nepřenáší, ubezpečili vědci maminky

Studie z Kalifornské univerzity vyvrátila obavy, že by se nový typ koronaviru, jenž způsobuje nemoc covid-19, přenášel...

Odbrzdíme a uvidíme. Od pondělí zmírníme restrikce, říká ministr Blatný

Premium Česko čeká po více než měsíci první velké rozvolnění. Spustí se pravděpodobně v pondělí a znamená otevření maloobchodu...

Rozpočet nezískal podporu. KSČM před tím neprosadila vzít 10 miliard armádě

Při schvalování rozpočtu se schyluje ke střetu mezi spojenci. Premiér Andrej Babiš nehodlá ustupovat KSČM, která vládu...

Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!
Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!

V redakci jsme měli možnost ochutnat novinku od Alpro – kokosový fermentovaný dezert. A tato pochoutka s krémovou texturou, kokosovou vůní a...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...