Češi připlatí stamiliony za nové pandury, zvýšili požadavky na výbavu

  15:44aktualizováno  15:44
Za dvacítku pandurů, které dokoupí pro armádu, zaplatí ministerstvo obrany o 796 milionů víc, než původně předpokládalo. Důvodem je zvýšení požadavků na vybavení, uvedl ministr obrany Martin Stropnický. Nové obrněnce budou ve velitelsko-štábních a spojovacích verzích.

Dvacítka pandurů, kterou mají dostat čeští vojáci, bude oproti původním specifikacím lépe pancéřovaná. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Původně ta zakázka měla objem 1,274 miliardy korun. To bylo v roce 2015. Teď vláda projednala informaci o tom, že nákup šesti velitelsko-štábních a čtrnácti spojařských pandurů bude stát o 796 milionů korun víc, tedy téměř 2,1 miliardy korun.

Češi si totiž řekli o lepší pancéřování a modernější technologické a informační systémy. Ministerstvo obrany hájí novou cenu dvěma posudky, podle nichž je částka „v místě a čase obvyklá“.

Pro zasazení do kontextu: původních 107 pandurů pro armádu stálo 14,4 miliardy korun, což odpovídá průměrně zhruba 135 milionům Kč za kus. Dvacítku dalších vozidel původně plánovalo ministerstvo koupit za průměrně 64 milionů korun za kus, nakonec zaplatí průměrně asi sto milionů za pandur.

Server Euro.cz v prosinci uvedl, že důvodem, kvůli kterému se cena navyšovala, bylo „značné podhodnocení“ původní zakázky.

Budou se kupovat další pandury, naznačil Sobotka

Stát zřejmě čeká nákup desítek dalších pandurů. Alespoň to naznačil premiér Bohuslav Sobotka, když hovořil o nyní projednávané akvizici.

„Nákup je reakcí na rozhodnutí Topolánkovy vlády, která se rozhodla snížit počet nakupovaných vozidel. Dnes se po letech ukazuje, že to z pohledu potřeb armády nebylo správné rozhodnutí. Postupně se vracíme k rozhodnutí z roku 2006 - ministr obrany mě informoval, že ambicí armády je zhruba dostat se na počet vozidel Pandur rozhodnutý v roce 2006,“ uvedl po schůzi vlády Sobotka.

V roce 2006 vláda sociálního demokrata Jiřího Paroubka rozhodla o nákupu 199 obrněných transportérů Pandur. Vláda Mirka Topolánka (ODS) pak smlouvu zrušila a dohodla pořízení 107 vozidel. Ta armáda provozuje.

Změnila se bezpečnostní situace, tvrdí Stropnický

Zdražení nyní pořizované dvacítky pandurů z očekávaných 65 na sto milionů za kus zdůvodnil už před jednáním vlády ministr obrany Martin Stropnický změnou požadavků, které vojáci původně specifikovali v roce 2013.

„Od té doby došlo ke změně bezpečnostní situace ve světě, na kterou musíme reagovat nejen nákupem moderních zbraní, ale také inovací a zdokonalením výzbroje u již zahájených projektů, což je tento konkrétní případ,“ komentoval zvýšení ceny Stropnický.

Vozidla budou podle ministerstva zajišťovat vysokou pancéřovou ochranu posádky a budou vybavena odolnější sofistikovanou komunikační, výpočetní a přenosovou technikou poslední generace.

„Technicky zhodnotit nová bojová vozidla ještě v procesu výroby je pro armádu a stát výhodnější, než vozidla modernizovat až po jejich dodání,“ dodal ministr Stropnický.

Nové stroje podle mluvčího ministerstva Petra Medka vyjdou i po úpravách levněji než při nákupu v roce 2009. Obrana byla tehdy za nákup kritizována, například Portugalsko pořídilo stroje výrazně levněji. Portugalské pandury byly ale hůře vybavené. „Tehdy se ceny vozidel ve srovnatelných modifikacích pohybovaly od 111 do 189 milionů korun za kus, nyní vyjde jeden spojovací Pandur na 98 milionů korun a velitelsko-štábní Pandur na 102 miliony korun,“ uvedl Medek.

Armádu čeká příliv nové techniky

Česká armáda nyní provozuje 107 vozidel Pandur, ve výzbroji je mají obě armádní bojové brigády. Když vojáci potřebují pandury v zahraničních misích - nasadili je například v Afghánistánu - dopravují je tam pomocí přepravních kapacit NATO. Do českých transportních letounů se pandury nevejdou, vojáci ale získání dvojice takových letounům mají v dlouhodobém výhledu.

Armádu po chudých letech čekají vyšší rozpočty a s nimi i investice do nových zbraní. Schválený už je nákup nových izraelských radarů (o nákupu radarů čtěte zde), kromě pandurů se vojsko chystá pořídit například obrněnce Titus, nové vrtulníky či systémy protivzdušné obrany, modernizovat dělostřelectvo a především nabírat nové vojáky.

Výhledově se též uvažuje o vytvoření třetí bojové brigády.

Pandury a další. Armáda se předvedla v Lešanech:

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Chyby při třídění, zákeřná zlodějka a vtipkující Schwarzenegger

Obecně platí, že znečištěné výrobky do tříděného odpadu nepatří. Proto tam...

Třídění odpadu je sice záslužná činnost, ale ne všichni to děláme správně. Reportér Matěj Smlsal vysvětluje, jakých...

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

Zubař, ilustrace

Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou...

Na smíchovském břehu Vltavy cvičně vyrostly protipovodňové zábrany

Celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval ráno test vrat na...

Zejména na smíchovském břehu Vltavy proběhl v sobotu nácvik stavby protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz