Do banky či nemocnice nová občanka kvůli chybějícím údajům nestačí

  11:06aktualizováno  11:06
Počínaje lednem přestaly úřady do občanských průkazů vpisovat zákaz pobytu, údaje o rodinných příslušnících nebo omezení právní způsobilosti. Podle oslovených institucí to může přinést těžkosti při sjednávání smluv, informování o stavu nemocného nebo při policejní práci v terénu.
Nový typ občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a kontaktním

Nový typ občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a kontaktním elektronickým čipem. Ilustrační snímek | foto: Foto a koláž - iDNES.cz

Absence některých údajů pozmění situaci v nemocnicích. Pokud někdo bude chtít informace o nemocném dítěti nebo partnerovi, občanský průkaz mu už nepomůže. Do nového typu dokladu, který má formát platební karty, už úřady nesmějí zapisovat údaje o manželovi, manželce, partnerovi, partnerce či dětech.

"Příbuzenský vztah se proto bude muset prokazovat jiným způsobem, a to může být s novými občanskými průkazy komplikovanější," upozornil výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala.

V nemocnicích platí pro podávání informací striktní pravidla. Údaje o zdraví, které patří mezi citlivé, nedostane kdokoliv, ale pouze osoby blízké (příbuzní nebo manželé) nebo ty, které si určí sám pacient.

Informace na občanských průkazech

Úřady neuvádějí
- od ledna 2012
zbavení, omezení způsobilosti, zákaz pobytu, údaje o manželovi, manželce, partnerovi, partnerce, dětech
- od ledna 2020 rodné číslo

Nepovinné informace
- od ledna 2012 údaj o rodinném stavu nebo registrovaném partnerství, vysokoškolský titul
- od ledna 2017 adresa trvalého pobytu

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR

Podle Fialy k prokázání osoby blízké nestačí například to, že má stejné příjmení jako pacient. "Právně to nemůže být důkazem manželů," tvrdí právník Fiala. Nemocnici proto příbuzenský vztah může potvrdit přímo pacient. Pokud je v tak vážném stavu, že to není možné, musí být příbuznost prokázána občanským průkazem a k tomu oddacím nebo rodným listem.

Naopak žádné změny kvůli vyškrtnutí údajů o partnerech a dětech neočekává Česká pošta. Za dítě do 15 let musí zásilku i nadále přebírat rodič. "Pokud se prokáže rodným listem dítěte nebo prohlášením," upozorňuje mluvčí České pošty Marta Selicharová. Situaci nezmění ani to, že nově mohou mít občanské průkazy i nejmenší děti.

Pokud se na přebírání dopisů či balíků domluví manželé, pak musí mít zplnomocnění v podobě průkazu příjemce. "Jde o potvrzení, že například manžel může za manželku na poště zásilku převzít. V případě, že toto zmocnění nemá, zásilku mu nevydáme a musí si ji adresát převzít osobně," dodala Selicharová.

Víc práce v bankách a u policie

O něco složitější může být s novými občanskými průkazy také papírování v bance. "Například pokud klient nemá v občanském průkazu uveden rodinný stav, může po něm banka v některých případech, mezi něž patří třeba žádosti o úvěr, vyžadovat doložení rodinného stavu," upozorňuje mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

Změna přinese práci navíc také policii. "Pokud policisté, kteří pracují v terénu, vidí přímo na občanském průkazu, že má člověk třeba zákaz vstupu do konkrétní herny či omezenou způsobilost k právním úkonům nebo je jí zbaven, tak je jejich práce rychlejší a pro ně komfortnější," popsala mluvčí Policejního prezidia ČR Veronika Hodačová. Pokud informace na občanském průkaze nejsou, musí je policista ověřit skrze vysílačku. "Může dojít k situaci, kdy není možné provést celou lustraci hned, což je dílčí komplikace," dodala Hodačová.

K novým občanským průkazům jsou skeptičtí advokáti přes občanské právo, které oslovil iDNES.cz. Doklad už nesmí od ledna 2012 upozorňovat na to, že má jejich majitel omezenou právní způsobilosti nebo o ni zcela přišel. To může komplikovat uzavírání smluv.

"V praxi mohou vznikat problémy zejména z důvodu, že v nových občanských průkazech nebudou uvedeny údaje o zbavení či omezení způsobilosti k právním úkonům. Právní úkon osoby, která k němu nemá způsobilost, je dle občanského zákoníku od počátku neplatný," upozorňuje advokát Karel Vrzáň.

"Například v bance, když se bude uzavírat smlouva o úvěru a z občanského průkazu ani fyzicky nepůjde poznat, zda je tam osoba s omezenou nebo vyloučenou právní způsobilostí, pak není problém s ní uzavřít smlouvu a půjčit jí peníze. Takový právní akt je neplatný. Než se ale na to přijde, peníze mohou být pryč," míní advokát Jakub Svoboda.

Člověku, který je právně nezpůsobilý nebo má omezenou právní způsobilost, úřady vydají občanský průkaz ve chvíli, kdy o to požádá jeho opatrovník nebo příbuzný, který o něj pečuje.

"Právní úprava do konce roku 2011 zvyšovala jistotu druhé smluvní strany, kdy si mohl každý se souhlasem dotyčné osoby ověřit, zda je způsobilá k právnímu úkonu. Na druhou stranu i do účinnosti novely se stávalo, že opatrovník mnohdy opomenul změnit občanský průkaz a právní úkony učiněné nesvéprávnou osobou byly neplatné. Jelikož však v tomto případě opatrovník porušil své povinnosti, bylo možné se na něm domáhat náhrady škody, pokud vznikla. Po novele bude uplatnění škody složitější," popsal Vrzáň.

Vnitro: problémy vyřeší nové registry

Vrzáň je přesvědčený, že až za pět let bude nepovinné uvádět adresu trvalého bydliště, zhorší to situaci soudů. "Může dojít k problémům s doručováním listin těmto osobám. K podání žaloby je třeba uvést údaj o bydlišti účastníků, dle bydliště žalovaného se pak určuje, který soud bude o žalobě rozhodovat," upozornil advokát.

První problém by mohly překlenout datové schránky. Ty už nyní povinně používají státní instituce. Jejich provoz ale je poznamenán omyly. Více o pastech datových schránek čtěte tady. Pro podnikatele a obyvatele je jejich použití zatím dobrovolné. Statistici navíc při loňském sčítání lidu upozorňovali, že trvalé bydliště nehraje už takovou roli jako dříve. Lidé se stěhují za prací, ale nemění si kvůli tomu doklady, takže v občanském průkazu mají jako bydliště místo, kde se ve skutečnosti příliš nezdržují.

Vnitro změny na průkazech hájí. "Byly vypuštěny zejména ty údaje, které bezprostředně neslouží k identifikaci občanů. Patří k nim i ty o omezení nebo zbavení způsobilosti k právním úkonům," míní Petra Schneiderová z tiskového odboru ministerstva.

Stát navíc připravuje změny v databázích obyvatel a až začnou fungovat v praxi, některých informací na občanských průkazech podle Schneiderové nebude třeba. "K povinnému ukončení zápisu rodného čísla dojde 1. ledna 2020, tedy v době, kdy bude osm let fungovat systém základních registrů a zajišťovat on-line aktualizovaný elektronický přístup k údajům vedeným o občanovi," popisuje Schneiderová. "Systém základních registrů navíc používá jiné identifikátory než rodné číslo a lze tedy předpokládat, že dojde k postupnému utlumování používání rodného čísla pro identifikaci osoby," dodala.

Jenže právě nový způsob tvoření databází a jejich možné spojování vede už nyní k obavám, například ve zdravotnictví. Zákon, který má začít platit už od dubna, totiž umožňuje, aby údaje byly shromažďovány bez souhlasu pacientů a aniž by se vědělo, kdo všechno do jejich dat nahlížel (více o problémech registrů čtěte tady).


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

ČSSD udělala čistku v Ostravě a vrací se jí Kajnar, má být i lídr do voleb

Petr Kajnar

Sociální demokraté udělali velkou čistku v Ostravě, když zrušili 17 místních sdružení z 26. Po jednání předsednictva...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz