Za podvolení se čínskému velvyslanci potrestala Nováková náměstka

  14:00aktualizováno  14:00
Ministryně průmyslu a obchodu za ANO Marta Nováková, jejíž odvolání požaduje čtyřicet senátorů, potrestala svého náměstka Vladimíra Bärtla. Právě on je podle ní odpovědný za to, že po tlaku čínského velvyslance musel opustit obchodní jednání se zástupci ministerstva zástupce Tchaj-wanu. „Bylo to nestandardní a nestandardně jsme to řešili,“ řekl Bärtl.

O místo náměstka ovšem Bärtl nepřišel. „Bylo postupováno v souladu se zákonem o státní službě. Obdržel jsem vytýkací dopis,“ řekl náměstek ministryně Novákové po jednání zahraničního výboru, kde vysvětloval incident, k němuž došlo minulý týden a kvůli němuž požadují senátoři pád ministryně.

„Zástupce čínské ambasády je nový velvyslanec, který obchodně investiční charakter této akce možná úplně nevnímal tak. My jsme se snažili argumentovat tak, že to není akce jen pro zastupitelský sbor,“ uvedl Bärtl, který poslancům řekl, že podobná akce se koná každý rok a tchaj-pejská hospodářská a kulturní kancelář je vždy zvána.

Poslanec za ANO Jaroslav Bžoch připomněl, že čínský velvyslanec už koncem loňského roku postupoval nestandardně, když informoval o obsahu neformálního jednání s premiérem Andrejem Babišem, který potom výroky diplomata označil za lži. 

Vyhodit zástupce Tchaj-wanu? Nešťastné, shodli se Schwarzenberg i Zaorálek

Bärtl popsal, jak došlo k tomu, že zástupce Tchaj-wanu obchodní jednání opustil. „Já jsem se s ním víceméně spíš radil, jak tu nastalou situaci řešit. Projevil určitou empatii, kterou neprojevil čínský velvyslanec. Nebylo to tak, že by došlo k fyzickému vyvlékání kohokoli,“ popsal náměstek.  „V dané situaci čínský velvyslanec nebyl zcela přístupný argumentům,“ řekl Bärtl. Zvolené řešení podle něj bylo nešťastné, ale ministerstvo průmyslu podle něj volilo jen mezi špatnými řešeními.

Poslanci zahraničního výboru také přijali usnesení, ve kterém označili řešení situace za nešťastné a vyzvali ministerstva, aby propříště více konzultovala pořádané mezinárodní akce s ministerstvem zahraničí.

„Já jsem poměrně nespokojený, přijde mi, že se to snaží zamést pod stůl,“ řekl poslanec za Piráty Mikuláš Peksa. Neprosadil výzvu, aby vláda zacházela s představiteli Tchaj-wanu s respektem. Spolu s ním pro to byli už jen bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg z TOP 09 a Jiří Mihola z KDU-ČSL. Tři hlasy ale nestačily.

Podle předsedy zahraničního výboru Lubomíra Zaorálka  z ČSSD ministerstvo průmyslu situaci dobře nezvládlo. „Toto jsou nebezpečné věci, které mohou znamenat precedenty, které budou znamenat, že Česká republika bude ustupovat ve věcech, ve kterých je třeba držet dohodnutou pozici,“ řekl. K možnému odchodu Novákové kvůli záležitosti se nechtěl vyjadřovat.

Hilšer trvá na tom, že byl měla odejít ministryně Nováková

Senátor Marek Hilšer se přišel podívat na jednání zahraničního výboru Sněmovny. „Je dobře, že zaznělo, že vystupování velvyslance Číny bylo poněkud asertivní, možná až agresivní, a také zaznělo, že bychom neměli ustupovat z našich pozic,“ řekl Hilšer.

„Jednoznačně ta situace, která se odehrála na ministerstvu, byla špatně. Zaznělo to i z úst poslanců i z úst představitelů ministerstva průmyslu a obchodu,“ uvedl senátor.

Pořád podle něj platí, že by měla skončit ve vládě Nováková. „Toto není první problém paní ministryně. Takže na tom je třeba trvat,“ prohlásil Hilšer. „Neměla ustupovat čínským požadavkům,“ řekl senátor.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Soud v Náchodě rehabilitoval Pavla Wonku za to, že nedocházel na VB

Okresní soud v Náchodě otevřel po 31 letech případ politického vězně komunistického režimu Pavla Wonky. V dubnu 1988...

Žádné zbraně Turecku. Lidé v Praze a Brně demonstrovali na podporu Kurdů

Na podporu Kurdů se ve středu v podvečer sešlo v Praze na Klárově asi sedm set demonstrantů. Chtějí podpořit zákaz...

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný se k výslechu dostavil v uniformě SNB

Starosta Řeporyjí a bavič Pavel Novotný (ODS) čelí obvinění za podněcování k vraždě. Předmětem vyšetřování je jeho...

Praha by měla podle Babiše převést budovy nemocnice Na Bulovce na stát

Praha by měla podle premiéra Andreje Babiše převést své budovy v Nemocnici Na Bulovce na stát, a to za symbolickou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz