Novák znal celou pravdu už dávno

  10:33aktualizováno  10:33
- Úplnou pravdu o tom, jak ODS v roce 1995 přijímala dary spojené s Třineckými železárnami, soud během procesu s Liborem Novákem nezjistil. V odůvodnění rozsudku však odpověděl na několik otázek, které doposud zůstávaly bez odpovědi.Na zpravodajství z rozsudku se můžete podívat ZDE, včetně videa.

Co řekli o rozsudku

Miroslav Macek, místopředseda ODS: "Je to vítězství zdravého rozumu nad politickou objednávkou. Nevím, kde soudce Hodoušek vzal, že ten čin spáchal vysoký činitel ODS. Já jsem během celého toho líčení ten dojem neměl. Ale každý má právo na svůj názor."
Libuše Benešová, místopředsedkyně ODS: "Bylo jasné od začátku, že Libor Novák nespáchal žádný trestný čin, že nechtěl způsobit úmyslně daňový únik. Zdůvodnění rozsudku od soudce, který má zůstat nestranný, je zvláštní. Řekla bych, že to je politické vyjádření, které k soudu nepatří."
Ivan Pilip, bývalý člen ODS, který po skandálu ze strany odešel a spoluzakládal US: "Pokud bylo zároveň konstatováno, že byl porušen zákon, tak by tím neměla záležitost skončit. Je smutné, že je tady podle průzkumů 23 procent lidí, kterým to stále neotevřelo oči a volí ODS."
Václav Krása, do skandálu s financováním člen ODS, dnes poslanec za Unii svobody: "Myslím si, že to politicky pomůže ODS. bude to totiž prezentováno tak, že nic neudělali. Soud zvážil všechna pro a proti, ale jeho rozhodnutí nemohu více komentovat."

1. Prokazatelné dary byly dva. Prvních 7,5 z účtu Milana Šrejbra zamaskovala Bácsem a Sinhou. Stejnou sumu z účtu Jarmily Mlejnkové ODS připsala čtyřem severočeským podnikatelům. Rozepsáním těchto dvou darů ODS okradla stát na daních o milion korun. "Žádné další nepřiznané dary nejsou," řekl městský soud. Nepřiklonil se tak k verzi obvodního soudu, který případ dostal jako první na stůl, a trval na tom, že peníze dala jak Mlejnková, tak podnikatelé. Jeden z nich přitom u soudu tvrdil, že je skutečným dárcem. "Jeho výpověď je nevěrohodná. Ti podnikatelé nic nedali," tvrdí soudce Michal Hodoušek. Tento závěr je důležitý pro to, zda ODS uspěje v soudním sporu s finančním úřadem právě o výši daně za peníze od Mlejnkové.

2. Podvod s fiktivními dárci vymyslel někdo v ODS, nikoli sami skuteční sponzoři. Šlo o to, aby se veřejnost nedozvěděla o souvislosti milionů a privatizace železáren. "Dary si musel s dárci někdo z ODS předjednat," uvedl Hodoušek. "Ty částky, které ODS přišly, byly rozděleny tak, aby se poznalo, odkud jsou. Někdo z ODS - nepochybně na vyšším postu - musel tuto záležitost domlouvat."

3. Libor Novák znal pravdu o původu peněz dávno. "Nejméně od dubna 1996 věděl, kdo je pravým dárcem," prohlásil soudce. Vychází z toho, že už tehdy se do Novákovy kanceláře dostavil Šrejber, a z následné porady, kde druhý muž ODS vymýšlel spolu s dalšími lidmi, jak hrozící skandál před volbami zažehnat. Soud navíc potvrdil, že Novák se tehdy snažil v zahraničí sehnat osoby, které by pro média sehrály roli Bácse a Sinhy.


Řečnický boj by vyhrál Sokol
Kdyby soudy rozhodovaly podle stylu, jakým se je obhájci a žalobci snaží přesvědčit o své pravdě v závěrečné řeči, v procesu s Novákem by byl vítěz jednoznačný. Stal by se jím obhájce Tomáš Sokol.

První rozdíl byl už v tom, že státní zástupce František Fíla svoji závěrečnou řeč četl, zatímco Sokol mluvil spatra a jen občas nahlédl do poznámek. Fíla se striktně držel suché řeči paragrafů či daňových předpisů a mluvil tiše, Sokol nešetřil odvážnými příměry, rozkládal rukama a jeho slova mohli slyšet i ti, co stáli na chodbě.

Projev státního zástupce jistě uvítal každý, kdo přišel včerejší den na proces poprvé nebo předtím nedával pozor. Fíla zopakoval prakticky celý průběh líčení, citoval výpovědi svědků a provedl podrobný exkurz do daňové problematiky.

"Důkazy spolehlivě prokazují verzi obžaloby. Navrhuji nepodmíněný trest v samé dolní hranici trestní sazby," skončil po více než hodině své čtení žalobce Fíla.

Detailní závěrečná řeč státního zástupce zjevně zaskočila i samého Sokola, který chtěl původně mluvit jen o tom, co měl předem připravené. "Pan státní zástupce změnil dikci obžaloby a jsem nucen na to reagovat," prohlásil a na adresu Fíly jízlivě dodal: "Sám si brilantně rozmetal obžalobu."

Tím měl Sokol na mysli slova státního zástupce o tom, jak byly daněny jednotlivé sponzorské příspěvky. Advokát Fílu napadl za to, že úřady dodnes nevysvětlily původ sedmi a půl milionu, které ODS přišly z účtu bývalé pracovnice Třineckých železáren Jarmily Mlejnkové, a přesto i kvůli nim stojí Novák před soudem.

"Pan státní zástupce porcoval maso, které ještě neměl," zaútočil advokát na Fílu.
Nešetřil však ani policii. "Skutek týkající se daru paní Mlejnkové dodnes nebyl popsán. Policie se nezajímala o to, čí byly ty peníze... Stejně tak policie nedokázala, že Bács a Sinha skutečně neexistují. Připouštím, že je to málo pravděpodobné, ale pro trestní řízení je důležité, aby to bylo ve vyšetřovacím spise. Důkaz, že neexistují, prostě neexistuje. Je tu jen to, co napsala média."

Tomáš Sokol oživil v závěrečné řeči i postavu tajemného "Pepy z Hongkongu", který byl podle tvrzení Mlejnkové dárcem peněz pro ODS. Kdo se za tímto jménem skrývá, úřady nezjistily. "Pepa z Hongkongu v tom figuruje jen pro pobavení, protože jinak je to v podstatě nuda," konstatoval Sokol.

O důkazech řekl: "Nevíme v podstatě nic. A protože důkazní situaci nezměnily ani výslechy svědků u soudu, žádám, aby byl můj klient v plném rozsahu zproštěn obžaloby. A to proto, že skutek, pro který je obžalován, vůbec nebyl spáchán."

František Fíla obhájcovy výpady přijímal s pobaveným úsměvem. "Je to jeho práce. Nezazlívám mu to," komentoval to později.

Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Stávkovat budeme, dokud rektor Zima neodstoupí, řekli studenti v Rozstřelu

Školní stávky za klima se přelily i do univerzitního prostředí. Studenti z iniciativy Univerzity za klima protestují...

Jen se tu válí a smrdí. Průběžně se střídáme, brání se studenti v Karolinu

U vstupu Univerzity Karlovy v Karolinu je zhruba deset studentů, kteří pokračují v okupaci atria Univerzity Karlovy ve...

Ivana Gottová poděkovala prezidentu Zemanovi za pohřeb manžela Karla

Ivana Gottová v dopise adresovaném prezidentu Miloši Zemanovi děkuje za organizaci pohřbu se státními poctami jejího...

Premium

Káva je pořád moc levná. Měla by stát víc, říká barista Tuček

Proč mají baristky tetování, proč je cukr zlozvyk a jaký je rozdíl mezi Etiopií a Kostarikou? Odpovídá Jaroslav Tuček,...

Najdete na iDNES.cz