Němci byli na zadržení Nováka připraveni, „přihráli“ jim ho Američané

  21:14aktualizováno  21:14
Odjezd bývalého senátora Alexandra Nováka ze Spojených států nebyl podle zjištění MF DNES dobrovolný. Pomohl však českým úřadům, pro něž bude nyní snazší dostat jej zpátky do Česka. Německá policie byla totiž na přílet Nováka připravená a po příletu do Frankfurtu nad Mohanem jej zadržela.

Alexandr Novák | foto: Martin Adamec, MAFRA

Na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem přistává letadlo z amerického Los Angeles. Na palubě sedí exsenátor Alexandr Novák, kterého čeští policisté shánějí, aby jej mohli obvinit v kauze machinací s evropskými dotacemi. Ač je Štědrý den, na letišti už na Nováka čekají němečtí policisté s eurozatykačem.

Nebyla to náhoda. MF DNES totiž zjistila, že Novákův odjezd ze Spojených států, kde v­ době české policejní razie pobýval, byl nedobrovolný. „Pomohlo, že ho tam Američané nechtěli,“ sdělil důvěryhodný zdroj MF DNES. Pokud by Novák v USA zůstal, bylo by pro zdejší úřady složitější dostat jej zpátky do Česka a začít ho stíhat. Jeho zadržení v Německu jim tak situaci ulehčilo.

Ministerstvo spravedlnosti již potvrdilo, že nyní probíhá předávací řízení. Jestli byl Novák z USA vysloveně vyhoštěn, nechce ministerstvo ani žalobce Tomáš Minx komentovat s ­odkazem na „potřebu chránit účel trestního řízení“.

Ministerstvo spravedlnosti usiluje o vydání Nováka do Česka. Ukázalo se, že má německé občanství. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová v úterý uvedla, že tato skutečnost nebrání Novákovu vydání (více čtěte zde).

Němci Nováka zatkli na základě vydaného eurozatykače (více o zatčení zde). Novák je mezi obviněnými v kauze Regionálního operačního programu Severozápad, která se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je celkem obviněno 24 lidí, jsou mezi nimi politici, vysocí úředníci a podnikatelé.

Bývalý senátor Novák byl v minulosti odsouzený za přijetí čtyřicetimilionového úplatku. V roce 1999, kdy byl Novák chomutovským starostou, město prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé firmě VNG Leipzig, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale neskončily u něj, nýbrž na rakouském soukromém účtu Novákových.

Krajský soud mu za to uložil čtyřleté vězení a půlmilionovou pokutu, kterou Novák zaplatil. Za mřížemi ale pobyl jen dva roky, poté ho soud podmínečně propustil. Zaručil se za něj motorkářský klub Gryphons (více čtěte zde).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Policisté jako terč. Přes tři tisíce napadených za pět let, vede Opava

ilustrační snímek

Cílem fyzických útoků se stávají během zásahů i policisté. Za posledních pět let jich čelilo napadení celkem 3 180. V...

Tajná mapa hub: rostou a bude to lepší. Sledujte, kde pršelo, radí mykologové

Pokud houbaříte, hřiby či křemenáče určitě milujete. Ale vyznáte se v nich?

Rostou? Pro národ houbařů klíčová otázka. Odpověď zní ano. Zatím však stále ještě dost nahodile. Někde lidé tahají z...

Je mu osm a je mistrem světa v šachu. Šampióna ale nejvíc baví tělocvik

20.8.2019, Pardubice, J. Bouška-sedmiletý šachový Mistr Světa, Foto:Radek...

Jiří Bouška z Kameniček na Pardubicku má kromě nesporného šachového talentu i srdce bojovníka. Z běloruského Minsku...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz