Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

Novák je nevinen, rozhodl soud

  15:25aktualizováno  15:25
- Bývalý místopředseda ODS Libor Novák obžalovaný z krácení daní byl zproštěn viny v plném rozsahu. Obžaloba podle soudu neprokázala, že trestný čin spáchal právě Novák. Jedna z přísedících odmítla osvobozující rozsudek podepsat, protože s ním nesouhlasila. Samotný případ však soud nezpochybnil. Státní zástupce se proti verdiktu odvolal.

Co k rozsudku řekl soudce  Michal Hodoušek:

Čím lépe pro Nováka, tím hůře pro ODS. Je smutné, že za čtyři roky ODS nepochopila, že by bylo lepší tuto věc osvětlit. Proto jsme byli (senát) nuceni konstatovat, že byl spáchán trestný čin vysokým představitelem ODS, ale nevíme kým. Určitě tu nějaký stín zůstává.

Soudce v rozsudku konstatoval, že finanční dary, které ODS maskovala falešnými sponzory, byly skutečně věnovány v souvislosti s privatizací Třineckých železáren.

Verdikt tak zpochybňuje privatizaci Třineckých železáren a vrhá stín na privatizaci jako takovou.

"Neuslyšíte ode mne, že je Novák vinen, či nevinen. Prostě se neprokázalo, že by to byl Novák," prohlásil těsně po vynesení rozsudku předseda senátu Michal Hodoušek. Je přesvědčen, že viník je mezi špičkami ODS.

Přísedící, která odmítla podepsat osvobozující rozsudek, protože s ním nesouhlasila, si vzápětí sedla mezi přihlížející veřejnost. "Nechci mít s rozsudkem nic společného," prohlásila.

Předseda ODS Václav Klaus vzkázal po své mluvčí: "Tento výsledek jsem očekával a nijak mne to nepřekvapilo."  

O roli případu privatizace Třineckých železáren v kauze politické korupce v ODS více ZDEŽalobce žádal v závěrečné řeči pro Nováka pět let
Státní zástupce přitom žádal pro bývalého místopředsedu ODS pět let vězení. Soud však dal za pravdu obhájci, který ve své závěrečné řeči tvrdil, že je Novák nevinen. "Žádám zproštění obžaloby v plném rozsahu," řekl.

"Cítím se nevinen," zopakoval ve čtvrtek dopoledne obžalovaný Novák, který byl viditelně nervózní a nejistý.

Novákův obhájce Tomáš Sokol a v závěrečné řeči, která trvala zhruba tři čtvrtě hodiny, napadl státního zástupce i práci policie, která podle něho nezjistila o podstatě případu vůbec nic.

Před ním hodinu hovořil státní zástupce. Ten kauzu zrekapituloval a navrhl pro obžalovaného bývalého místopředsedu ODS trest při dolní hranici trestní sazby, což je pět let vězení.

Podnikatel Schejbal odmítl vypovídat
Muž, na jehož výpovědi trval soud v kauze Novák, přišel do soudní síně. Miloslav Schejbal však vypovídat odmítl. Právě jeho jméno ODS před pěti lety použila k zamaskování původu peněz z účtu bývalé pracovnice Třineckých železáren Jarmily Mlejnkové.

Na Schejbalově přítomnosti u soudu trval soud i žalobce
Podnikatel Miloslav Schejbal v minulém kole procesu poslal neschopenku, ve středu bez vysvětlení nepřišel.

Státní zástupce František Fíla dal už dopoledne najevo, že na účasti Schejbala u soudu bude trvat. Jak se k jeho požadavku postaví soud, v tu chvíli ještě nebylo jasné. Předseda senátu Michal Hodoušek si jen povzdechl: "Pan Schejbal nám to nějak komplikuje, viďte." Odpoledne však už dal žalobci plně za pravdu. "Pan Schejbal tady v této síni prostě bude."

Od výpovědi Schejbala se přitom nic převratného neočekávalo. Už na policii odmítl svědčit se zdůvodněním, že by si mohl přivodit trestní stíhání.

Totéž původně udělali i další tři podnikatelé, k jejichž jménům ODS připsala sedm a půl milionu korun z konta Mlejnkové. Dva z nich odmítli výpověď i u soudu, naposledy ve středu Jiří Králíček, třetí - Jiří Ovský - však překvapivě v soudní síni promluvil. Okolnosti rozepisování darů a daňového uníku ovšem ani Ovský nevyjasnil.

Schejbal se zřejmě chtěl vyhnout fotografům
Proč se Schejbal tak bránil přijít k soudu? Jediné možné vysvětlení je, že nechce vystavovat svůj obličej televizním kamerám a fotoaparátům. "On podniká a možná se bojí, že kdyby se v této souvislosti objevil v médiích, utrpěla by jeho pověst u obchodních partnerů," míní žalobce Fíla.

Soud už všechny důkazy má
Bývalý spolumajitel Třineckých železáren Milan Šrejber, který ODS věnoval sedm a půl milionu korun, jež strana vydávala za peníze vymyšlených Lájose Bácse a Radjiva M. Sinhy, ani ve středu nepřišel, a soudu ze Spojených států napsal, ať s ním nepočítá. "V případě pana Nováka odmítám vypovídat kdykoliv," napsal a zdůvodnil to obavou z trestního stíhání. Soud se s omluvou spokojil.

Soud ve středu vyslechl i Miloše Vystrčila, posledního člena finanční komise ODS, která v roce 1997 pátrala po podrobnostech podvodů se sponzory. Ačkoli na jaře 1998 Vystrčil v MF DNES řekl, že Novák v komisi mluvil i o jiných darech než o penězích od Šrejbra, ve středu už si na to nevzpomněl.

Původně v novinách uvedl: "Novák nám řekl, že jsme kromě Šrejbrových peněz dostali ještě nějaké peníze a mohly by s nimi být problémy." U soudu tvrdil, že o žádném dalším daru Novák nemluvil. Při odpovědích na Hodouškovy otázky však toto kategorické tvrzení zmírnil: "Možná tam něco takového padlo, ale rozhodně se to dál nevysvětlovalo."

Pár dní před výslechem Vystrčila soud dostal anonymní udání, že se u tohoto bývalého člena komise skrývají záznamy z jednání nejužšího vedení ODS o sponzorech, které se údajně ztratily. Vystrčil u soudu řekl, že o žádných takových materiálech neví.

Nikdo Nováka nepotopil
Pravděpodobnost, že by některý ze svědků předvolaných k druhému kolu přelíčení potopil Libora Nováka, byla od začátku minimální. Šlo totiž o lidi, kteří buď o rozepisování darů nemohli vědět (a pokud přece jen ano, tak jen zprostředkovaně), nebo měli důvod mlčet - sami by se vystavili potížím s policií (viz tabulku dole).

Těmto předpokladům nakonec všichni dostáli.

Bohdan Dvořák, který měl na přelomu let 1997 a 1998 na starosti finance ODS řekl, že klíčové dokumenty, tedy kopie darovacích dopisů od údajných sponzorů Lájose Bácse a Radjiva M. Sinhy, zlikvidoval Miroslav Macek.

Sám Macek to však již před dvěma lety redaktorům MF DNES potvrdil. "Hodilo se to do koše. Já házím denně do koše padesát anonymů na toto téma," řekl Macek pro MF DNES, která vyšla 20. ledna v roce 1998.

Dvořákova výpověď tak nepřinesla nic nového. 

Macek ji označil za totální nesmysl. Fascinuje ho, že někdejší místopředseda ODS Dvořák označuje za darovací dopisy naprosto evidentní podvrhy.

"Nevím, kde bere (Dvořák) tu jistotu (že šlo o skutečné darovací dopisy) a jak to ví... z jeho strany je to kombinace hlouposti a jedné lži," prohlásil Macek. 

Stručné shrnutí kauzy
Novák se podle žalobce dopustil trestného činu krácení daně tím, že dal rozepsat dva sponzorské dary na více dárců, než kolik jich bylo ve skutečnosti, a tím připravil stát o 1 077 000 korun.

Za tento delikt může soud uložit až dvanáctileté vězení.

Podle obžaloby Novák nechal nepravdivě vykázat prostředky od bývalého tenisty Milana Šrejbra a od bývalé pracovnice společnosti Silas Group Jarmily Mlejnkové. V obou případech šlo o sponzorské dary ve výši 7,5 milionu korun.

První kolo procesu s Novákem začalo 19. dubna a trvalo sedm dní, během nichž soudci vyslechli dvacet svědků. Byli mezi nimi i předseda ODS Václav Klaus, bývalý ministr zahraničí Josef Zieleniec či místopředseda ODS Miroslav Macek.

Novákově kauze věnují média mimořádný zájem. Aféra se sponzorským darem od Milana Šrejbra, který ODS vykázala jako příspěvek od fiktivních sponzorů Lajose Bácse a Radžíva Sinhy, totiž vedla k vážné politické krizi. Ta vyvrcholila koncem roku 1997 rozpadem vládní koalice a pádem Klausova kabinetu.

Svědci předvolaní  k druhému kolu přelíčení

KDO JE KDO 

MILAN ŠREJBER: bývalý spolumajitel Třineckých železáren, z jehož účtu přišlo ODS v roce 1995 sedm a půl milionu korun a dodnes neznámý člověk je rozepsal na neexistující dárce Bácse a Sinhu. Právě Šrejber se v prvním kole procesu odmítl k soudu dostavit se zdůvodněním, že by mohl být sám stíhán. Místo sebe ovšem poslal fax, a soudce Hodoušek se proto pokusí dostat ho před soud ještě jednou. "Mluvil jsem s jeho obhájcem a ten slíbil, že mu to vyřídí," řekl soudce Hodoušek. Co se stane, když ani tentokrát Šrejber nepřijde? "Nevím. V tuto chvíli neumím říct, jestli na jeho přítomnosti u soudu budeme trvat, nebo ne," dodal Hodoušek.

MILOSLAV SCHEJBAL A JIŘÍ KRÁLÍČEK: podnikatelé, jejichž jmény ODS maskovala sedmiapůlmilionový dar z účtu pracovnice Třineckých železáren Jarmily Mlejnkové. Nemusí o podvodu s penězi nic vědět. V přípravném řízení oba odmítli vypovídat ze stejného důvodu, kvůli kterému Šrejber nepřišel k soudu.

TOMÁŠ DVOŘÁK: bývalý člen Novákova týmu. Podílel se na předvolební kampani Klausovy strany v roce 1996 a znal okolnosti, za nichž strana získávala sponzorské příspěvky. Není vyloučeno, že ví o tom, kdo a proč vymyslel Šrejbrovi krycí jména Bács a Sinha. Na první předvolání k soudu nereagoval, nedostavil se a soudce mu za to udělil dvacetitisícovou pokutu. Na policii ovšem Nováka podržel a jeho výpověď se omezila na věty typu: Nevím, neznám, neslyšel jsem o tom. I dnes mluví o Novákovi jako o obětním beránkovi.

MILOŠ VYSTRČIL: bývalý člen finanční komise ODS, která v roce 1997 pátrala po podrobnostech dva roky starých sponzorských podvodů. Potvrdil, že Novák na komisi mluvil o dalším problematickém daru: "Řekl nám, že jsme kromě Šrejbrových peněz dostali ještě nějaké peníze a mohly by s nimi být problémy." Jeho svědectví by mohlo být dalším nepřímým důkazem o tom, že Novák znal pravdu o sponzorech dřív, než všechno prasklo. To, co řekl Vystrčil už v lednu 1998 do novin, u soudu potvrdil další člen komise Ludvík Rösch. Byl však ještě konkrétnější: "Novák zkroušeně řekl: No jo, ale je tady ještě dalších sedm a půl milionu, které jsou také z blízkosti Třineckých železáren." Šlo o peníze, které ODS přišly z účtu pracovnice železáren Jarmily Mlejnkové a strana je zaúčtovala jako peníze čtyř severočeských podnikatelů (mimo jiné i Schejbala a Králíčka).

BOHDAN DVOŘÁK: bývalý místopředseda ODS, který měl vnést do financování jasno, ale pro spory s některými stranickými kolegy to za pouhý měsíc vzdal a rezignoval. Jeho svědectví zřejmě nepřinese nic nového, Dvořák vždy vycházel ze zprostředkovaných informací, u rozepisování darů v hlavní kanceláři ODS nebyl. Nicméně už dříve prohlásil, že v době své demise získal informace o dalších milionech spojovaných s Třincem. "Už jsem s tím nestihl nic udělat."

Bohdan Dvořák, který měl na přelomu let 1997 a 1998 na starosti finance ODS, přichází do soudní síně.

Obžalovaný Libor Novák, bývalý místopředseda ODS, si dělá poznámky v soudní budově.

Obžalovaný Libor Novák vchází do soudní síně.

Jiří Králíček, další z podnikatelů, na jejichž jména podle obžaloby Novák rozepisoval sponzorské dary.

Jiří Králíček, další z podnikatelů, na jejichž jména podle obžaloby Novák rozepisoval sponzorské dary.

Libor Novák odchází ze soudní síně po osvobozujícím rozsudku, 8. května 2000.

Poslední instrukce pro Libora Nováka od jeho obhájce Tomáše Sokola, 8. června 2000.

Žalobce František Fíla se po vynesení rozsudku odvolal, 8. června 2000.

Tomáš Sokol může být spokojen - jeho klient je volný, 8. června 2000.

Libor Novák má po vynesení rozsudku radost, 8. června 2000.

Po vynesení rozsudku Libor Novák pro novináře svůj případ okomentoval slovy: "Jsem rád, že to tak dopadlo," 8. června 2000.

Libor Novák vchází do soudní síně, kde má být vynesen rozsudek, 8. června 2000.

Autor:

  • Nejčtenější

Pátrání po hudebníkovi Jaroslavu Uhlířovi skončilo, odvezla ho sanitka

Policie ukončila pátrání po písničkáři a hudebníkovi Jaroslavu Uhlířovi, umělec je v pořádku. Hledala ho od rána kvůli...

Policisté na Mělnicku nalezli tělo hledaného kojence, prověřují výpovědi

Policie nalezla tělo hledaného čtyřměsíčního kojence. Před 17. hodinou ukončila pátrání. Byla nařízena soudní pitva....

Únosu nevěříme. Matka zmizelého Tadeáše byla na drogách, říká rodina

Matka čtyřměsíčního Tadeáše, který v pátek v podvečer zmizel i s kočárkem na Mělnicku, byla podle rodiny na drogách....

Bonus dostanou i malá s. r. o. Příště se na vás vyse..m, řekla ČSSD Schillerová

Poslanci schválili vládní návrh zákona o kompenzačním bonusu pro společníky malých společností s ručením omezeným....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opilý muž se procházel s malou dcerou v centru Plzně, oba byli nazí

Pořádný rozruch způsobil v pátek odpoledne v Plzni muž, který zcela nahý kráčel po nejrušnější ulici ve městě. Kromě...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Vláda dala zelenou k cestám do Řecka, Chorvatska i na Slovensko bez omezení

Do Chorvatska, Řecka či Bulharska k moři budou moci od 15. června jet čeští turisté bez omezení, i bez testu na...

Únos kojence z Mělnicka policie vyloučila, prověřuje nedbalost

Čtyřměsíčního Tadeáše, který se v pátek záhadně ztratil na Mělnicku a jehož mrtvé tělo policie druhý den nalezla, nikdo...

Egyptští rozvědčíci v ohrožení. Čeští žalobci údajně odtajnili jejich jména

Premium České úřady chtějí zjistit, kdo všechno se v Egyptě zapojil do tajné akce na osvobození misionáře Petra Jaška z...

Nový dětský ombudsman by se mohl stát i opatrovníkem dětí, říká Válková

Děti mají dostat nového speciálního ochránce práv, dětského ombudsmana. O zákoně, který by měl zakotvit post ombudsmana...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.

Najdete na iDNES.cz