Odpadlý kněz Freimann zakládá novou církev. S falešnými podpisy

  5:01aktualizováno  5:01
Dvě nové pravoslavné církve podaly žádost o registraci, kterou nyní posuzuje Ministerstvo kultury. Jenže brzy se začali ozývat lidé, kteří nemají s pravoslavím nic společného a přesto svůj podpis nalezli na registračních arších.

Novou pravoslavnou církev zakládá propuštěný teplický kněz Evžen Freimann | foto: Karel Pešek, MAFRA

Student Jakub Frydecký byl hodně překvapený, když mu z Ministerstva kultury před pár dny přišel oficiální dopis s dotazem, jestli je přívržencem pravoslavné církve. Vyznavač punku z dokumentů pochopil, že vznikající „Česká ortodoxní církev“ uvedla na podpisových arších i jeho jméno.

Pravoslavné církve

Registrované
Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku (působí od dob Rakouska-Uherska)

Ruská pravoslavná církev, podvorje patriarchy moskevského a celé Rusi (od 2007)

Řízení stále běží
Česká ortodoxní církev (2014)

Česká pravoslavná církev (2014)

Odmítnutá žádost

Arménská apoštolská pravoslavná církev (2006)

Na archu bylo kromě studentova jména uvedeno také jeho trvalé bydliště, které podle Frydeckého rozhodně není snadno dostupným údajem. Mladík nefiguruje v obchodním rejstříku ani jiných snadno dostupných databázích. Frydecký už kvůli tomu ministerstvo kontaktoval.

„Určitě jsem nic podobného nepodepisoval. Podepisoval jsem jen před osmi lety petici za svobodu zvířat. Mám dojem, že zneužili mé osobní údaje. Chci se poradit s kamarádem právníkem, co s tím. Řekli mi, že to není ojedinělý případ,“ uvedl student.

Není to ojedinělý případ

Podrobnou adresu uvádí, jen když si objednává zboží z e-shopů. Proto si myslí, že lidé z církve mohli jeho adresu získat od obchodníků. Zaujala ho ještě jedna věc - jeho podpis je na archu hned třetí. „Čekal bych, že takhle na začátek organizátoři napíší spíš sami sebe,“ dodal muž.

Každá vznikající církev, která chce, aby ji stát zaregistroval, musí sehnat nejméně tři sta podpisů svých věřících. Podle internetové stránky Ministerstva kultury „Česká ortodoxní církev“ podala žádost o registraci 19. června a řízení stále běží.  „Momentálně prověřujeme splnění všech zákonných podmínek,“ uvedla mluvčí resortu Helena Markusová.

Ta potvrdila, že církev má v nepořádku více podpisů. „Váš případ není ojedinělý. Přišly nám i odpovědi od dotazovaných občanů, ve kterých vyjadřují své znepokojení ohledně zneužití osobních údajů a zfalšování podpisů,“ dodala Markusová.

Propuštěný kněz opět na scéně

Podobný je i případ druhé „České pravoslavné církve“ s téměř totožným názvem. Redakci iDNES.cz se podařilo zjistit, že „Českou pravoslavnou církev“ zakládá bývalý teplický kněz Evžen Freimann. Ten byl vyhozen z existující pravoslavné církve, která v Česku sdružuje nejvíc ortodoxních věřících  (oficiálně se jmenuje Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku).

Loni s ním církev ukončila pracovní poměr, ale Freimann odmítl opustit teplický kostel a předat ho svému nástupci. Freimann se choval podivně už dříve. Před deseti lety se jménem církve zaručoval za Sergeje Onyskiva obviněného z kuplířství. V místních novinách Teplický kurýr zase pravidelně uráží oponenty z církevního prostředí i novináře.

Freimann nyní tvrdí, že problematické podpisy mu do archů propašovala jiná pravoslavná církev, aby ho poškodila. „Každý člověk má právo si změnit vyznání. To byli jenom dva lidi, ty špatné podpisy. To nám podstrčila ta druhá církev. Já do žádné databáze přístup nemám. My jsme to už na ministerstvu řešili. Tak neobtěžujte věřící,“ vychrlil ze sebe Freimann na dotaz iDNES.cz a zavěsil.

Tajemník Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku Jakub Jiří Jukl potvrdil, že o Freimannově pokusu registrovat novou církev ví. Její název se mu kvůli možné záměně nelíbí. „Z toho důvodu také ministerstvo při registraci posuzuje i církve, které by se mohly cítit poškozené tou záměnou. My jsme rovněž účastníky řízení,“ sdělil Jukl.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Vražda tatínka dvou dětí. Alkohol, agrese a ukradené auto

„Proč ten pes zase štěká?“ říkal si v duchu nasupeně důchodce Hrouzek, když se snažil marně přivolat svého...

Spolana zůstává největším znečišťovatelem, výrazně se zhoršily Chvaletice

Největším znečišťovatelem v Česku zůstává neratovická Spolana. Do přírody vypustila téměř 34 tun jedovatých látek....

Poslanci uctili Gotta minutou ticha, chtějí zaujmout stanovisko k Turecku

Sněmovní strany se chtějí v dolní komoře zabývat tureckou vojenskou operací v Sýrii. Po začátku úterní schůze uctili...

Po výbuchu bytovky v Lenoře obyvatelé stále nemohou ani do sousedního domu

Věci jsou stále načichlé kouřem, ten je cítit i ze stěn. Do bytového domu v Lenoře, který výbuch ze začátku října...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz