Shodlo se na tom nezávisle na sobě několik zdrojů MF DNES z premiérova okolí. A napovídá tomu i mlčení Valachové. Podle svých spolupracovníků jindy komunikativní žena totiž od úterý, kdy se o ní začalo mluvit jako o možné kandidátce na ministryni, nereaguje na dotazy novinářů.
Až do středy byl favoritem prorektor Univerzity Karlovy Stanislav Štech. Sobotka se ale zjevně rozhodl, že dá přednost ženě, která sice v oboru nemá ani zdaleka takové renomé jako Štech, nicméně má pověst mistryně kompromisu, která se umí dohodnout. Má tedy přesně to, co personálními problémy zmítaný úřad po odcházejícím Marcelu Chládkovi potřebuje.
Osmatřicetiletá náměstkyně Kateřina Valachová je překvapivou volbou. Po Chládkovi, o němž se ví, že to s kolegyněmi tak úplně neuměl, chtěl Sobotka do vlády ženu více než kdykoli dříve.
Pokud tedy premiér opravdu ukáže na Valachovou, potvrdí pověst politického pragmatika. Na rozdíl od Štecha, jehož názory i silná podpora u akademické obce by premiérovi mohly být nepříjemnou protiváhou, Valachová se dosud školství dotkla jen skrze téma rovných příležitostí ve vzdělávání. Kritizovala velké procento romských dětí posílaných do zvláštních škol.
Tehdy držela názorovou linii svého ministra Jiřího Dienstbiera. Ten z jejího očekávaného odchodu nebude mít radost. Přijde o spolupracovnici, která mu byla oporou v legislativě, již má Dienstbier ve vládě na starosti: jako právnička psala zákony a dohlížela na správnost návrhů, které přicházely do vlády z různých resortů.
„Pro pana Dienstbiera by to byla ztráta. Ale její potenciál se dá využít daleko lépe,“ říká poslanec ČSSD Petr Kořenek. Předpokládané jmenování Valachové lze nicméně číst i jako další oslabení někdejšího Sobotkova oblíbence Dienstbiera.
Jsem na poradě
Důvody, proč premiér do čela úřadu, před kterým leží zásadní rozhodnutí - jako je změna financování základních a středních škol či zavedení povinné maturity z matematiky - zřejmě přivede nepříliš známou úřednici, se však nabízejí.
O Valachové totiž premiér ví právě to, že dokonale zná zákony přicházející do vlády. Spolu se o nich často radí. Neměla by tedy mít problém se rychle zorientovat v novém resortu. „Je vstřícná a ochotná. O školství se zajímá,“ chválí ji už zmíněný poslanec, člen školského výboru Petr Kořenek.
„Když mluvila o inkluzi znevýhodněných dětí, pozval jsem ji k nám do Vsetína, aby se přijela podívat, jak to chodí v tamních školách. Hned na to kývla, chtěla to vidět v reálu. Možná zatím není odbornice na školství, ale je výborná legislativkyně a má nadhled. To je někdy lepší než být osobně zainteresován,“ vybavuje si.
S Valachovou, která je stejně jako Sobotka absolventkou práv, si premiér mohl lidsky sednout i díky společnému jmenovateli obou - schopnosti dohodnout se a zachovat chladnou tvář, ať už kritici říkají cokoli.
„S paní Valachovou nemám dobrou zkušenost. Vždy se snažila o nějaký politický kompromis bez ohledu na správnost věcí,“ říká její bývalý spolupracovník z Úřadu vlády pod podmínkou zachování anonymity. „Jestli to dělala proto, aby si pomohla v kariéře, to nevím,“ uvedl.
V jednom testu však už Valachová obstála. Možná až moc. Když se o ní začalo mluvit jako o kandidátce na pozici ministryně, navzdory pověsti komunikativní ženy zcela přestala hovořit s novináři, kterým od ní ve čtvrtek nejčastěji přicházela automatická odpověď: „Jsem na poradě.“
Výsledek této nebývale dlouhé porady bude tisíce lidí v resortu, který ročně pracuje téměř se 140 miliardami korun, hodně zajímat.