Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Nouzový stav bude až do konce února. Zůstanou zavřené obchody i služby

  7:20aktualizováno  18:18
Vláda kývla na výzvu hejtmanů a vyhlásila na dva týdny nový nouzový stav. „Mám pro naše občany dobrou zprávu,“ oznámil po jednání kabinetu premiér Andrej Babiš. Opozičním stranám poslal pozvánku k úternímu jednání. Hejtmani souhlasili s tím, že další žáci do škol by se měli vracet od března.

„Nic se nemění pro podniky, maloobchody a služby,“ řekl vicepremiér Karel Havlíček. I nadále platí noční zákaz vycházení.

Vláda jednala i za účasti šéfa Asociace krajů, jihočeského hejtmana Martina Kuby. Podle něj by i v nouzovém stavu mělo být možné otevřít některé provozovny, které jsou nyní zavřené.

Bez omezení budou nově fungovat jen úřady. Vláda schválila i výdejová okénka u knihoven. Ubytování budou moci kromě služební cest využít i lidé cestující za zdravotním účelem. Neotevřou se žádné další obchody ani provozovny služeb.

Hejtmani rokovali s vládou během nedělního dopoledne za účasti epidemiologických expertů. Probírala se opatření, která podle názoru hejtmanů nejsou správná nebo logická  Nakonec se hejtmani dohodli, že požádají o dva týdny nouzového stavu. „Je to v daný okamžik jediná cesta, jak zvládnout krizový stav v naší zemi,“ uvedl po jednání Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje za hnutí ANO.

Jako jediný proti společnému usnesení hejtmanů ke stavu nouze hlasoval pražský primátor za Piráty Zdeněk Hřib. „Přál jsem si nový začátek, ale byl jsem přehlasován. S těžkým srdcem jsem se tak připojil k žádosti ostatních hejtmanů o nouzový stav. Praha by jinak zůstala osamocená a s jinými pravidly,“ uvedl na Twitteru. Podle Hřiba by hlavnímu městu hrozil příliv lidí do obchodů z okolních krajů a epidemie by se opět zhoršila. 

Ve firmách má být zajištěno samotestování

Hejtmani také vyzvali vládu, aby zajistila od března samotestování ve firmách. „Děkuji hejtmanům za velmi korektní a věcné jednání. Dohodli jsme se na dalším společném postupu v situaci, která je z epidemiologického hlediska velmi složitá. Při pokračování nouzového stavu je priorita návrat dětí do škol, úpravy opatření budeme průběžně konzultovat s kraji,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček.

Po 132 dnech o půlnoci končí nouzový stav schválený do půlnoci 14. února, ale naváže na něj nouzový stav nový. Vláda žádala neúspěšně Sněmovnu o prodloužení dosavadního nouzového stavu do 16. března. Babiš chtěl po poslancích, aby ho schválili aspoň do konce února. Hlasy pro obě varianty vláda ale získala jen od poslanců ANO a ČSSD.

Vystrčil považuje nouzový stav za protiústavní

Předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS v dopise Babišovi a ministrům označil případné opětovné vyhlášení nouzového stavu hned po nesouhlasu Sněmovny za protiústavní.

Nouzový stav na žádost krajů by byl protiústavní, píše Vystrčil Babišovi

„Rozhodnutí vlády se opírá o jiný právní důvod,“ brání postup kabinetu vicepremiérka Alena Schillerová.

Vstřícněji zhodnotil výsledek jednání vlády s hejtmany předseda ODS Petr Fiala. „Dosavadní postup vlády nefungoval, teď je šance s tím něco udělat, premiér už přistoupil na některé naše požadavky, například návrat dětí do škol. Ve spolupráci s hejtmany jsme dosáhli toho, že se vláda vrátí do Sněmovny, kde projednáme krizovou legislativu, která nahradí nouzový stav,“ uvedl Fiala.

Povinné respirátory FFP2 v obchodech neprošly

Podmínky pro žádost hejtmanů o nový nouzový stav zveřejnilo před jednáním hnutí STAN.

Podmínky hejtmanů pro žádost o nový nouzový stav

Starostové a nezávislí zveřejnili podmínky pro žádost hejtmanů o nový nouzový stav. Co v nich mj. je:

- zrušení zákazu vycházení po 21:00
- zrušení omezení úředních hodin
- otevření služeb za podmínky - individuální objednání, jeden zákazník na 15m2 a současně použití respirátoru třídy FFP 2 klientem i obsluhou
- otevření obchodů - použití respirátoru třídy FFP 2 či chirurgické roušky
- otevřené galerie, muzea, výstavy - omezení kapacity na 50%, použití respirátorů FFP2
- na pracovišti respirátory FFP2, povinné testování ve firmách
- zakázané bazény, wellness, veletrhy, trhy, tržiště
- urychlené přijetí pandemického zákona
- příprava postupného návratu dětí do škol

Bylo mezi nimi třeba to, že všechny obchody a služby se otevřou při používání respirátorů FFP2 a třeba u kadeřníka ho bude muset mít nejen zákazník, ale i obsluha. Otevřít se měly podle podmínek STAN při použití respirátorů a omezení kapacity na polovinu i galerie, muzea a výstavy a respirátory FFP2 měly být povinné i v zaměstnání. Nic toho u vlády neprošlo.

„Já osobně budu pro toto období nadcházejících 14 dnů požadovat otevření maloobchodu a služeb za dodržení režimových opatření, zrušení omezení volného pohybu osob v nočních hodinách, přijmutí krizového opatření pro okres Trutnov spočívající v omezení volného pohybu osob maximálně do konce února. Dále budu požadovat rozšíření úředních hodin provozu úřadů a zajištění bezpečného návratu dětí do škol například tím, že bude předložen harmonogram rozvolňování a potřebná opatření,“ uvedl před jednáním hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček z ODS. Ani on neuspěl.

To, že je ve hře je nový nouzový stav vyhlášený na dva týdny, řekl již v sobotu večer v ČT hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Hejtmani mohou podle krizového zákona pro celý kraj nebo jeho část vyhlásit stav nebezpečí. Pokud není možné účelně odvrátit hrozbu v tomto stavu, mají neprodleně požádat vládu o vyhlášení nouzového stavu.

Do školy dál většina nechodí, vojáci budou pomáhat

I kdyby se Babiš s hejtmany nedohodl, mohla by vláda řadu opatření vydat podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Třeba omezit školy, restaurace či hotely. Ministr školství Robert Plaga již po nesouhlasu Sněmovny s delším nouzovým stavem uvedl, že pro školy se od pondělí nic nezmění. Do školy mohou jen žáci prvních a druhých tříd a ostatní se musí učit distanční formou, tedy z domova.

Co lze zakázat bez nouzového stavu? Téměř vše, ale hůř a s rizikem soudů

Vojáci by mohli i bez nouzového stavu dál pomáhat v nemocnicích a domovech pro seniory. Vláda je tam může nasadit i podle zákona o ozbrojených silách.

Babiš po jednání s hejtmany už v sobotu řekl, že ministr zdravotnictví Jan Blatný předloží v pondělí vládě návrh pandemického zákona a v úterý premiér chce jednat s opozicí ve Sněmovně.

13. února 2021

  • Nejčtenější

Rusko se podílelo na výbuchu ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Policie má...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, poletí pro ně speciál

Rusko vyhostí v odvetě dvacet pracovníků české ambasády, oznámil vicepremiér Jan Hamáček. Moskvu musí opustit do...

Ruské agenty odhalily kamery. Munice měla explodovat až v Bulharsku

Dva ruské agenty, kteří se den před výbuchem pohybovali v muničním skladu ve Vrběticích, pomohly rozpoznat kamery....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velezrada, rozsvítil se nápis na Hradě. Zeman je agent, tvrdí organizace

Pražský hrad v pondělí v noci osvítil nápis „Velezrada“. Upozornila na něj organizace Zastavme velezradu, která v...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

České ultimátum Moskvě: umožněte návrat diplomatů, jinak srovnáme počty

Česko vyzvalo Rusko, aby umožnilo do čtvrtečních 12:00 návrat českých diplomatů do Moskvy. Pokud se tak nestane, srovná...

Potřebujeme získat podporu spojenců, aby se Rusko zarazilo, říká Svoboda

Česko chce do Moskvy vrátit diplomaty, jinak u nás bude na ruské ambasádě pokračovat srovnávání stavu. Kreml se českým...

ODS slaví 30. narozeniny v nejisté době, Fialovi půjde ve volbách o přežití

ODS si připomíná 30 let od svého založení. Na žádné velké oslavy však nemá čas, straně hrozí, že i po osmi letech v...

Policejní zátah na proruskou bojůvku v Česku. Měla verbovat vojáky na Ukrajinu

Premium Policie zadržela několik lidí, kteří se hlásili ke spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Zadržení měli v Česku...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...