Noční srážky nebudou tak silné, hlásí předpověď. Většina řek klesá

  7:15aktualizováno  22:13
Meteorologové večer přinesli dobrou zprávu pro lidi na severu Moravy a ve Slezsku. Noční déšť nebude tak silný, jak se zdálo. "Vypadá to, že by víc srážek mohlo spadnout už na Slovensku," řekl v České televizi Radim Tolasz z ČHMÚ. V Beskydech by mělo napršet do dvaceti milimetrů srážek.

Evakuace obyvatel v obci Rohatec na Hodonínsku 3. 6. 2010 | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Ještě odpoledne se přitom zdálo, že v noci spadne v oblasti Beskyd 40 až 50 milimetrů, v Jeseníkách a Bílých Karpatech měly být úhrny do 25 milimetrů.

Nový model dává naději na další pokles toků. V Moravskoslezském kraji je na třetím povodňovém stupni stále Odra v Děhylově, několik toků je na prvním stupni.

Aktuální mapa srážek
Aktuální mapa srážek nad ČR.

Stupeň ohrožení ve 20 hodin hlásila také stále stoupající Chrudimka před Pardubicemi, Třebůvka v Lošticích na Olomoucku, Svratka v Židlochovicích a Morava.

Na ní se nejvyšší povodňový stupeň týkal čtyř míst po celém toku, ale řeka už kulminovala a pomalu klesá. Pokud se noční předpověď vyplní, nemělo by nic bránit odtoku povodňové vlny.

Noc na pátek rozhodne i o vývoji ve zbytku republiky, vzedmuté řeky nejsou v podstatě jen v Karlovarském a Ústeckém kraji. Ve 21 hodin nad ČR pršelo jen sporadicky.

Nejvyšší úhrn srážek za poslední hodinu hlásila Lysá hora v Beskydech, a sice dva milimetry. Kolem půl milimetru zachytily stanice v Orlických horách, Jeseníkách a na Vysočině. Oproti minulým dnům jsou to nízká čísla.

V pátek už by měly srážky ustat a o víkendu se čeká jasná obloha (více čtěte v předpovědi počasí zde).

Hladina laguny byla výš než řeka

Rohatec na Hodonínsku stále ohrožuje laguna v polích, kvůli které bylo evakuováno asi patnáct lidí. Vodu z laguny se nedaří vrátit do řeky, hladina ale večer alespoň podle České televize přestala stoupat. Podle ČTK byla vážná situace také v Kunovicích na Uherskohradišťsku, kde voda zasáhla asi 40 domů.

Evakuace obyvatel v obci Rohatec na Hodonínsku 3. 6. 2010Evakuace obyvatel v obci Rohatec na Hodonínsku 3. 6. 2010

Evakuace obyvatel v obci Rohatec na Hodonínsku. Fotky zvětšíte kliknutím

O čtvrteční rozšíření povodňových stavů z východní Moravy a Slezska do Čech se postaral vydatný noční déšť. Ráno platil třetí povodňový stupeň dokonce na čtrnácti místech.

Například na jihu Čech spadlo do rána od 17 do 52 milimetrů vody za 24 hodin, více pršelo v západní části Šumavy.

"Nejvíce srážek spadlo na jihu Čech na Churáňově - 53 milimetrů, hodně pršelo v Novohradských horách, třeba v Pohorské Vsi spadlo 47 milimetrů srážek, ve Vimperku 38. Větší množství srážek spadlo v západní části Šumavy na Plzeňsku," uvedl dopoledne Jaroslav Hintermüller z Českého hydrometeorologického ústavu.

Objevily se také další komplikace. V pět ráno se například sesula skála a zemina za opěrnou zdí a provalila štít domu v Hluboké nad Vltavou. Kameny spadly i do obývacího pokoje, nikoho ale nezasáhly.

Podobné případy se podle ČTK staly i ve středních Čechách, kde se vlivem deště sesunula podmáčená kamenná zídka na starší domek v Masojedech na Kolínsku a rovněž část opěrné zdi na zahradě mezi dvěma domy v Pcherách na Kladensku. Ani tam se nikomu nic nestalo.

Hasiči z Vysočiny zachraňovali po poledni tři muže a mladou ženu z raftu, který uvázl ve válci pod jezem v Ledči nad Sázavou. Řeka byla přitom na druhém povodňovém stupni.

Zaplavený hřbitov v Kurovicích u Kroměříže. (3. června 2010)Rozvodněná řeka Dřevnice zaplavila park v Otrokovicích. (3. června 2010)

Voda zaplavila silnici z Nových Mlýnů do Řimice na Olomoucku. Z břehů se vylila také Morava mezi obcemi Lukavice a Zvole na Šumpersku a zaplavila téměř kilometr místní komunikace. Obě silnice voda zcela zneprůjezdnila.

Stále klesají hladiny řek v Libereckém kraji. Ve Frýdlantském výběžku na Smědé v Předláncích a Jeřici v Mníšku ráno také platil stav ohrožení. Na Jeřici zůstává pouze stav bdělosti a vody dál ubývá. Do normálu se vrátila i Nisa v Hrádku a Jizera v Železném Brodě.

Praha v poledne uzavřela protipovodňová vrata na Čertovce. Vltava na měřicím bodě v Malé Chuchli kolísá těsně na hranici prvního povodňového stupně, který se zde vyhlašuje při 128 centimetrech.

"S ohledem na předpověď počasí a na informace Povodí Vltavy by se situace neměla výrazně měnit. Proto nebudou přijímána další protipovodňová opatření," uvedl mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Benešová doporučila odškodnit klienty H-Systemu mimořádným opatřením

Bývalí klienti H-Systemu si byty v Horoměřicích dostavěli svépomocí. (24....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová nenašla právní prostředky, kterými by bylo možné vyřešit odškodnění klientů...

Praha zvažuje, že by svážela odpadky do spalovny nákladními tramvajemi

Pražské tramvaje, které nevozí cestující

Hlavní město zvažuje možnost využít ke svozu odpadu do spalovny v Malešicích nákladní tramvaje. Odborníci z ČVUT nyní...

Česká pošta není mrtvá, brání se odboráři nařčení premiéra Babiše

Odborový svaz zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb...

Status na sociální síti předsedy vlády Andreje Babiše, ve kterém označil „starou Českou poštu za mrtvou“, rozčílil...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz