Noční klid vám zajistí jen špunty do uší. Jeho dodržování je složité

  3:01aktualizováno  3:01
Reportér MF DNES vyzkoušel, jak je to s dodržováním nočního klidu ve velkém i menším městě. Alespoň podle decibelů. Ani v jednom zákonem garantovaný noční klid neexistuje. V centru Prahy řve hudba ze stánků, v Mělníku na celé náměstí diskotéka. Lidem v okolí úřady nepomůžou.
Diskotéka je často slyšet i v noci. Úřady vám ale nepomohou. Ilustrační foto

Diskotéka je často slyšet i v noci. Úřady vám ale nepomohou. Ilustrační foto | foto: archiv

Pracuji v Praze přes osm let, ale dnes ji vnímám poprvé úplně jinak než předtím. Mám v ruce speciální přístroj, který měří hluk. Vypadá jako větší mobil. V deset večer už by se na displeji nemělo objevit číslo vyšší než čtyřicítka, což je limit pro noční klid v decibelech. Ale objeví se. V případě hluku z hudby je limit dokonce ještě o pět decibelů přísnější. Rušení nočního klidu je jeden z nejčastějších důvodů, proč lidé volají městskou policii. Ministerstvo zdravotnictví připravuje proti hluku nový zákon. Ten je dnes nejasný a nevymahatelný.

Pouliční hluk neměříme

V Praze 1 mezi Vltavou a Václavským náměstím noční klid prakticky neexistuje, a to i v této turistické lokalitě pořád žijí tisíce lidí. Zapínám hlukoměr na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice u stánku s buřty kolem půl jedenácté večer. Stánkař láká zákazníky reprodukovanou hlasitou hudbou. Na displeji svítí číslovka 63. Totéž se opakuje na Můstku u krámku se suvenýry.

FAKTA

Hluk v noci

MF DNES měřila, jestli se dodržuje noční klid, přístrojem Voltcraft. Limit pro noc je 40 decibelů. Naměřit nulu je však nemožné i ve zdánlivě "tiché" místnosti. Citlivý přístroj tam zaznamená necelých 20 decibelů.
Výsledky:

Pondělí 31. 7., 22:30, Václavské náměstí, až 63 decibelů

Pátek 3. 8., 22:30, ulice před klubem Modrá vopice, až 63 decibelů

Pátek 3. 8., 23:30, Mělník, náměstí Míru, až 70 db

Pro srovnání: Pondělí 31.7., 23:00, ulice Kováků na Smíchově, kde jsou slyšet z dálky jenom tramvaje a lidský hovor: 50 db, tedy také přes limit.

Ráno se obracím na hygienickou stanici. Ta už v Praze 1 řešila letos podle hygienika Matěje Čermáka 30 stížností na hluk. Ve třetině případů pak požádala o speciální měření, po kterém může padnout pokuta. Jenže běžný "pouliční" hluk nemá v kompetenci. Zabývá se většími kulturními akcemi.

Na vysočanský klub Modrá vopice jsem dostal tip: lidé z blízkého sídliště hudbu odtamtud slyší i po desáté hodině. Zrovna tam běží punkový koncert. Noc je horká a okna otevřená dokořán. Hudba je slyšet i na ulici. Naměřil jsem přes 60 decibelů. Provozovatel Modré vopice Lubomír Kaštánek se proti stížnostem ohrazuje.

"Máme za sebou profesionální hluková měření, která byla potřebná pro novou kolaudaci v únoru 2012," argumentuje. Tvrdí, že letos stížnosti na hluk ustaly a že mi mohl zvednout hodnoty na přístroji i projíždějící vlak.

Mělník patří k turisty hojně navštěvovaným městům a má několik hudebních klubů. Přesto mě síla dusavých basových tónů linoucích se z Bill Music Clubu překvapuje. Je slyšet přes celé náměstí a pod okny hodnoty na přístroji poprvé překročí i sedmdesátku. Ještě ho násobí pokřikující teenageři, kteří se vyklánějí z otevřených oken. "Návštěvníci klubu si někdy sami otevřou okna. V září nainstalujeme klimatizaci, a pak už se okna otevírat nebudou," slibuje spolumajitel Billa Petr Nápravník.

V každém městě je to jinak

Praxe ochrany před hlukem v Česku je nejednotná a předpisy nejasné. Dokonce i hygienik Čermák přiznává, že když si jednou stěžoval jako občan na rušení nočního klidu u sousedů, moc mu to nepomohlo. Policie se do příslušného domu ani nedostala.

V jednom pražském obvodu se pořadatelé marně domáhají povolení a musí s koncerty končit v deset. Jinde mají v rukou orazítkované papíry různých úřadů, které jim ale k ničemu moc nejsou, protože na ně pořád stejně někdo volá strážníky. Ale ani to nemusí pomoci. I když slyší hudbu celá ulice, je to přestupek, který se kupodivu těžko prokazuje. Ukazuje to příklad Litvínova.

V Litvínově jsem sice neměřil, ale bavil se o tamních zkušenostech se zástupcem šéfa strážníků. Ti vyjíždějí k hlučné společnosti i víckrát za noc. Začínají "domluvou", někdy to pomůže. Když však hospodský oponuje, že neruší, mají strážníci smůlu. Přestupek se předává na radnici, kde už požadují úředníci svědky a přesné měření. "Měření je drahé a pracné. Kvůli průkaznosti se musí dvakrát opakovat. Většinou se od něj ustupuje," vysvětluje strážník Zdeněk Urban. Pro jednorázové akce je tak předpis úplně nepoužitelný.

Expert Josef Novák ze společnosti Akustika Praha kromě toho připouští, že současný limit je tak přísný, že se v centrech měst nedá dodržet. I hlasitější hovor už ho skoro přesahuje.

Nový zákon na ministerstvu zdravotnictví se teprve rodí. Už teď se ví, že většinu pravomocí ponechá obcím. "V Evropě je taková tendence, že rozhodují radnice. Buďto musí jedněm zdůvodnit, proč jim koncerty končí už brzy, nebo druhým, proč jsou rušeni," upozorňuje odborník na akustiku Novák. Proto poslanec za ODS Jiří Šulc navrhl další zákon, který plošně umožní žádat o výjimku z nočního klidu i na větší soukromou oslavu. Novák zase navrhuje řešení inspirované Velkou Británií. "Chodí tam úředníci zvaní environmental officers (úředník pro životní prostředí). Hluk posuzují pouhým uchem, neřídí se limity. A mají pravomoc zabavit aparaturu," vysvětluje Novák.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

VIDEO: Do Baťova památníku se vrátilo továrníkovo osudové letadlo

Replika Baťova osudného letadla Junkers F 13 dorazila do zlínského Památníku...

Do opraveného Památníku Tomáše Bati ve Zlíně dorazila replika letadla Junkers F 13, při jehož pádu továrník v roce 1932...

Nejvíc v EU. Klíšťová encefalitida postihla loni v Česku 712 lidí

klíště

Česko s 712 nakaženými klíšťovou encefalitidou v rámci Evropské unie obhájilo loni smutné prvenství, na druhé místo se...

Krnáčová bude možná českou velvyslankyní v Řecku, Ťok v Indonésii

Končící pražská primátorka Adriana Krnáčová v diskusním pořadu iDNES.cz...

Bývalí ministři z hnutí ANO Daniel Ťok a Marta Nováková možná zamíří do diplomatických služeb jako velvyslanci. Stejný...

Najdete na iDNES.cz