Část státních fondů neplní základní funkce. Zrušte je, navrhuje NKÚ

  8:00aktualizováno  13:37
Nejvyšší kontrolní úřad prověřil hospodaření čtyř ze šesti státních fondů. Kontroloři došli k závěru, že fondy neplní svá poslání. Například fond kultury České republiky už šest let neposkytl jedinou dotaci. NKÚ proto navrhuje některé fondy zrušit.
NKÚ kontroloval hospodaření tří státní fondů. Ilustrační foto

NKÚ kontroloval hospodaření tří státní fondů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Kontroloři se zaměřili na hospodaření fondů v letech 2008 až 2010. Konkrétně se akce týkala Státního fondu rozvoje bydlení, Státního fondu životního prostředí České republiky, Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie a Státního fondu kultury České republiky.

"Kontroloři došli k závěru, že kontrolované státní fondy více či méně neplní své poslání," konstatuje NKÚ v tiskové zprávě.

Stát obešel možnost pokuty za opravu památky

NKÚ například oznámil, že Státní fond kultury České republiky pronajal památkově chráněný dům U Hybernů s tím, že nájemce do konce září 2005 dům zrekonstruuje a zkolauduje. Pokud by to nestihl, měl SFK právo na pokutu 200 milionů korun. "Tři dny před plánovanou kolaudací ale ministr kultury podepsal dodatek, kterým termín kolaudace o rok prodloužil a případnou smluvní pokutu navíc snížil na 38 milionů korun," uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Nevýhodná smlouva

NKÚ se také nezdá smlouva fondu kultury s Národní galerií v Praze o expozici kubismu v domě U Černé Matky Boží. Přestože ze zákona nevyplývá, že právě fond by měl být provozovatelem této expozice, s galerií uzavřel smlouvu, že právě on ji bude provozovat. Za provoz a správu objektu v letech 2008 až 2010 fond zaplatil přes 10 milionů korun, na vstupném přitom vybral necelé čtyři miliony. NKÚ proto smlouvu označil za nevýhodnou a z hlediska hospodaření za rizikovou

V září roku 2005 byl v čele ministerstva kultury čerstvě současný poslanec za ČSSD Vítězslav Jandák. "Takto to být nemohlo, já tu pokutu naopak zvýšil právě na těch 200 milionů," řekl iDNES.cz Jandák. "Za mými zády ta částka byla snížena, tehdy z toho měla kázeňské problémy jedna z úřednic. Pokutu jsem pak opět navýšil," je přesvědčený poslanec. Připouští však, že detaily si nepamatuje. "Bylo to napraveno, si myslím. Ale teď zjišťuji, že nebylo... Nebo bylo? Mám pocit, že bylo," váhal nad výší pokuty Jandák.

Ministerstvo kultury potvrzuje Jandákova slova. "Smluvní pokutu dodatek smlouvy sice snížil na 38 milionu (...) současně však tento dodatek stanovuje další náhradní termín pro případ nedodržení povinnosti dokončení rekonstrukce v původním náhradním termínu, tedy do 30. 9. 2006, s původní nezměněnou pokutu 200 milionů," popsal Jan Vondryska z ministerstva kultury. O rok lhůtu rekonstrukce protáhl resort proto, že zájmem bylo dokončení rekonstrukce památkově chráněné budovy a zahájení jejího provozu.

Nájemce nakonec žádné peníze platit nemusel. "Vše se stihlo v termínu," dodal politik. To, že se termín o rok posunul, podle něj způsobily požadavky památkářů. "Vázlo to na barvě fasády a bezbariérovém přístupu vozíčkářů," popsal Jandák.

Státní fond kultury

Státní fond kultury České republiky byl zřízen zákonem číslo 239/1992 Sb., jeho správcem je ministerstvo kultury. Účelem fondu je podpora kulturních projektů, zejména umělecky hodnotných děl, kulturních památek a sbírkových předmětů a podpora dalších činností v oblasti kultury. V čele fondu stojí ministr kultury, který zodpovídá za hospodaření s prostředky SFK. Orgánem rozhodujícím o způsobu a výši čerpání prostředků fondu je Rada SFK. Její členy volí Poslanecká sněmovna. Nyní má 13 členů, kteří byli zvoleni na léta 2011 až 2014.

Zdroj: NKÚ, SFK

Fond kultury šest let nedělá to, k čemu byl zřízen

Kontroloři také zjistili, že Státní fond kultury už šest let neposkytl ani jedinou dotaci na kulturní projekty, přestože to je ze zákona jeho hlavním posláním.

Fondem přesto protékaly peníze. NKÚ vyčísluje příjmy fondu za rok 2008, 2009 a 2010 na více než 111 milionů korun s tím, že jde především o příjmy z pronájmu nemovitostí. Peníze šly zčásti do státního rozpočtu, protože fond dodnes splácí státu dotaci ve výši 222,5 milionu korun. Fond ji potřeboval kvůli krachu loterie Česká lotynka.

"Fond nemohl fungovat z toho důvodu, že Poslanecká sněmovna od roku 2006 do roku 2011 nezvolila členy Rady tohoto fondu," vysvětluje paralyzování činnosti ministerstvo kultury.

"Od konce roku 2011 již své poslání plní a to s novým finančním zdrojem, který je naopak ještě výkonnější, nežli před rokem 2008," doplňuje resort s tím, že 18 milionů korun ročně fondu přináší novela zákona o České televizi.

Miliony fondu

Státní fond životního prostředí nedohledal majetek

U Státního fondu životního prostředí NKÚ zjistil, že nedokáže dohledat mobilní telefony, notebooky, nábytek a další věci v hodnotě 2,8 milionu korun. "SFŽP se rozhodl manko odepsat, aniž by se pokusil majetek dohledat nebo najít viníka," oznamuje prostřednictvím tiskové zprávy Málková.

Podrobné výsledky kontroly

Kontroloři se pozastavili také nad detailem, kdy fond životního prostředí přenechal část svého sídla jiné státní instituci, v roce 2009 si přitom za necelých 54 milionů korun (dvouletého nájmu) pronajal kvůli nárůstu počtu zaměstnanců jiné administrativní prostory včetně skladů a parkovacích míst.

Právě nad Státním fondem životního prostředí viselo po slovech jeho bývalého šéfa Libora Michálka podezření z uplácení. Kauzu, která se týkala exministra Pavla Drobila, státní zástupkyně nechala minulý týden odložit (více o rozhodnutí státního zastupitelství čtěte zde).

NKÚ také u fondům životního prostředí a kultury konstatoval, že ačkoliv vydaly statisíce za audity účetnictví, výhrady auditorů obě instituce do svého hospodaření nepromítly. A to ani po opakovaných upozorněních.

"Ministr Tomáš Chalupa zadal ředitelce státního fondu bezodkladně vypracovat zprávu k daným zjištěním. Poté se ministerstvo bude moci ke zprávě NKÚ, kterou oficiálně ani nedostalo, vyjádřit," reagoval mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.

Zrušte část fondů, apeluje kontrolní úřad na vládu

Výsledky kontroly dostane na stůl vláda s tím, že Nejvyšší kontrolní úřad jí doporučuje zvážit sloučení nebo úplné zrušení některých fondů. Kterých, to neupřesňuje. Už v roce 2008 ale tehdejší vláda vedená Mirkem Topolánkem posvětila návrh, aby byl zrušen Státní fond kultury ČR.

"Zánikem fondů by se dosáhlo pouze zrušení podpory kinematografie a kultury ze soukromých zdrojů a tato by musela být nahrazena subvencí ze státního
rozpočtu," varuje ministerstvo kultury.

Ministerstvo životního prostředí se rušení "svého" fondu neobává. "Případná transformace Státního fondu životního prostředí, či dokonce jeho rušení, navíc z důvodů, které uvádí NKÚ, jsou mimo jakýkoli reálný rámec a pouze by výrazně ohrozily čerpání finančních prostředků, na které má Česká republika nárok a které významně přispívají k ochraně životního prostředí v České republice," tvrdí Vitík.

Pod státní fond životního prostředí spadá program Zelená úsporám a Operační program Životní prostředí. Oba v hodnotě desítek miliard korun. I proto je podle Vitíka důležitá jeho stabilita.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz