Pátek 14. května 2021, svátek má Bonifác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 14. května 2021 Bonifác

Část státních fondů neplní základní funkce. Zrušte je, navrhuje NKÚ

  8:00aktualizováno  13:37
Nejvyšší kontrolní úřad prověřil hospodaření čtyř ze šesti státních fondů. Kontroloři došli k závěru, že fondy neplní svá poslání. Například fond kultury České republiky už šest let neposkytl jedinou dotaci. NKÚ proto navrhuje některé fondy zrušit.
NKÚ kontroloval hospodaření tří státní fondů. Ilustrační foto

NKÚ kontroloval hospodaření tří státní fondů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Kontroloři se zaměřili na hospodaření fondů v letech 2008 až 2010. Konkrétně se akce týkala Státního fondu rozvoje bydlení, Státního fondu životního prostředí České republiky, Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie a Státního fondu kultury České republiky.

"Kontroloři došli k závěru, že kontrolované státní fondy více či méně neplní své poslání," konstatuje NKÚ v tiskové zprávě.

Stát obešel možnost pokuty za opravu památky

NKÚ například oznámil, že Státní fond kultury České republiky pronajal památkově chráněný dům U Hybernů s tím, že nájemce do konce září 2005 dům zrekonstruuje a zkolauduje. Pokud by to nestihl, měl SFK právo na pokutu 200 milionů korun. "Tři dny před plánovanou kolaudací ale ministr kultury podepsal dodatek, kterým termín kolaudace o rok prodloužil a případnou smluvní pokutu navíc snížil na 38 milionů korun," uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Nevýhodná smlouva

NKÚ se také nezdá smlouva fondu kultury s Národní galerií v Praze o expozici kubismu v domě U Černé Matky Boží. Přestože ze zákona nevyplývá, že právě fond by měl být provozovatelem této expozice, s galerií uzavřel smlouvu, že právě on ji bude provozovat. Za provoz a správu objektu v letech 2008 až 2010 fond zaplatil přes 10 milionů korun, na vstupném přitom vybral necelé čtyři miliony. NKÚ proto smlouvu označil za nevýhodnou a z hlediska hospodaření za rizikovou

V září roku 2005 byl v čele ministerstva kultury čerstvě současný poslanec za ČSSD Vítězslav Jandák. "Takto to být nemohlo, já tu pokutu naopak zvýšil právě na těch 200 milionů," řekl iDNES.cz Jandák. "Za mými zády ta částka byla snížena, tehdy z toho měla kázeňské problémy jedna z úřednic. Pokutu jsem pak opět navýšil," je přesvědčený poslanec. Připouští však, že detaily si nepamatuje. "Bylo to napraveno, si myslím. Ale teď zjišťuji, že nebylo... Nebo bylo? Mám pocit, že bylo," váhal nad výší pokuty Jandák.

Ministerstvo kultury potvrzuje Jandákova slova. "Smluvní pokutu dodatek smlouvy sice snížil na 38 milionu (...) současně však tento dodatek stanovuje další náhradní termín pro případ nedodržení povinnosti dokončení rekonstrukce v původním náhradním termínu, tedy do 30. 9. 2006, s původní nezměněnou pokutu 200 milionů," popsal Jan Vondryska z ministerstva kultury. O rok lhůtu rekonstrukce protáhl resort proto, že zájmem bylo dokončení rekonstrukce památkově chráněné budovy a zahájení jejího provozu.

Nájemce nakonec žádné peníze platit nemusel. "Vše se stihlo v termínu," dodal politik. To, že se termín o rok posunul, podle něj způsobily požadavky památkářů. "Vázlo to na barvě fasády a bezbariérovém přístupu vozíčkářů," popsal Jandák.

Státní fond kultury

Státní fond kultury České republiky byl zřízen zákonem číslo 239/1992 Sb., jeho správcem je ministerstvo kultury. Účelem fondu je podpora kulturních projektů, zejména umělecky hodnotných děl, kulturních památek a sbírkových předmětů a podpora dalších činností v oblasti kultury. V čele fondu stojí ministr kultury, který zodpovídá za hospodaření s prostředky SFK. Orgánem rozhodujícím o způsobu a výši čerpání prostředků fondu je Rada SFK. Její členy volí Poslanecká sněmovna. Nyní má 13 členů, kteří byli zvoleni na léta 2011 až 2014.

Zdroj: NKÚ, SFK

Fond kultury šest let nedělá to, k čemu byl zřízen

Kontroloři také zjistili, že Státní fond kultury už šest let neposkytl ani jedinou dotaci na kulturní projekty, přestože to je ze zákona jeho hlavním posláním.

Fondem přesto protékaly peníze. NKÚ vyčísluje příjmy fondu za rok 2008, 2009 a 2010 na více než 111 milionů korun s tím, že jde především o příjmy z pronájmu nemovitostí. Peníze šly zčásti do státního rozpočtu, protože fond dodnes splácí státu dotaci ve výši 222,5 milionu korun. Fond ji potřeboval kvůli krachu loterie Česká lotynka.

"Fond nemohl fungovat z toho důvodu, že Poslanecká sněmovna od roku 2006 do roku 2011 nezvolila členy Rady tohoto fondu," vysvětluje paralyzování činnosti ministerstvo kultury.

"Od konce roku 2011 již své poslání plní a to s novým finančním zdrojem, který je naopak ještě výkonnější, nežli před rokem 2008," doplňuje resort s tím, že 18 milionů korun ročně fondu přináší novela zákona o České televizi.

Miliony fondu

Státní fond životního prostředí nedohledal majetek

U Státního fondu životního prostředí NKÚ zjistil, že nedokáže dohledat mobilní telefony, notebooky, nábytek a další věci v hodnotě 2,8 milionu korun. "SFŽP se rozhodl manko odepsat, aniž by se pokusil majetek dohledat nebo najít viníka," oznamuje prostřednictvím tiskové zprávy Málková.

Podrobné výsledky kontroly

Kontroloři se pozastavili také nad detailem, kdy fond životního prostředí přenechal část svého sídla jiné státní instituci, v roce 2009 si přitom za necelých 54 milionů korun (dvouletého nájmu) pronajal kvůli nárůstu počtu zaměstnanců jiné administrativní prostory včetně skladů a parkovacích míst.

Právě nad Státním fondem životního prostředí viselo po slovech jeho bývalého šéfa Libora Michálka podezření z uplácení. Kauzu, která se týkala exministra Pavla Drobila, státní zástupkyně nechala minulý týden odložit (více o rozhodnutí státního zastupitelství čtěte zde).

NKÚ také u fondům životního prostředí a kultury konstatoval, že ačkoliv vydaly statisíce za audity účetnictví, výhrady auditorů obě instituce do svého hospodaření nepromítly. A to ani po opakovaných upozorněních.

"Ministr Tomáš Chalupa zadal ředitelce státního fondu bezodkladně vypracovat zprávu k daným zjištěním. Poté se ministerstvo bude moci ke zprávě NKÚ, kterou oficiálně ani nedostalo, vyjádřit," reagoval mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.

Zrušte část fondů, apeluje kontrolní úřad na vládu

Výsledky kontroly dostane na stůl vláda s tím, že Nejvyšší kontrolní úřad jí doporučuje zvážit sloučení nebo úplné zrušení některých fondů. Kterých, to neupřesňuje. Už v roce 2008 ale tehdejší vláda vedená Mirkem Topolánkem posvětila návrh, aby byl zrušen Státní fond kultury ČR.

"Zánikem fondů by se dosáhlo pouze zrušení podpory kinematografie a kultury ze soukromých zdrojů a tato by musela být nahrazena subvencí ze státního
rozpočtu," varuje ministerstvo kultury.

Ministerstvo životního prostředí se rušení "svého" fondu neobává. "Případná transformace Státního fondu životního prostředí, či dokonce jeho rušení, navíc z důvodů, které uvádí NKÚ, jsou mimo jakýkoli reálný rámec a pouze by výrazně ohrozily čerpání finančních prostředků, na které má Česká republika nárok a které významně přispívají k ochraně životního prostředí v České republice," tvrdí Vitík.

Pod státní fond životního prostředí spadá program Zelená úsporám a Operační program Životní prostředí. Oba v hodnotě desítek miliard korun. I proto je podle Vitíka důležitá jeho stabilita.

Nájemní agentura zboří překážky mezi lidmi v nouzi a majiteli bytů, věří radní

  • Nejčtenější

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Slepce v doprovodu dcery zabil kamion, ženu viní z usmrcení z nedbalosti

Z usmrcení z nedbalosti obvinili policisté ženu, která loni v březnu v centru Plzně vstoupila spolu se svým nevidomým...

Zhroutil se mi svět, to je jak na objednávku Rusů, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček v pořadu Epicentrum Blesku potvrdil, že má stále zvýšenou ochranku, kterou dostal po zveřejnění...

Anonym pohrozil útokem na školku. Policie má poplach, neví na kterou

Policie se zabývá anonymní výhrůžkou o připravovaném útoku na mateřskou školu. O kterou přesně jde, zatím úřady nevědí....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Silný vítr mlátil s plošinou umývačů oken o mrakodrap. Oba zemřeli

Hrozivé video z čínského Wu-chanu zachytilo dva umývače oken, kteří opakovaně naráželi do fasády mrakodrapu, zatímco...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Na podporu Izraele vyvěsil vlajku Hrad, vláda i ministerstvo zahraničí

Izrael čelí nehoráznému a barbarskému útoku, řekl šéf české diplomacie Jakub Kulhánek. Vlajku na podporu tradičnímu...

Guru odpůrců očkování? Lukáš Pollert obhajuje svobodu neočkovaných

Známý lékař a sportovec Lukáš Pollert se pozastavuje nad náznaky toho, že budou lidi řazeni do dvou kategorií podle...

Lhůta pro vyšetřování Čapího hnízda vyprší v sobotu. To však ještě pokračuje

Lhůta pro vyšetřování kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo byla dosud stanovena do 15. května, jak dlouho...

Zoufalství a zmar. Šilheřovicemi se podruhé prohnala voda, bahno zůstalo

Jeden den lopotně uklidili následky bleskové povodně a o pár hodin později začali nanovo. Lidé ze Šilheřovic na...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...