Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 18. října 2021 Lukáš

Právník stomatologem. NKÚ kritizuje bezúčelnou podporu zaměstnávání mladých

  12:51
Nejvyšší kontrolní úřad kritizuje program ministerstva práce a sociálních věcí na podporu zaměstnanosti mladých lidí. Vyčítá mu, že nemá dostatečně měřitelné cíle a nelze říci zda splnil svůj účel. Také mu vadí, že ministerstvo nereagovalo na změny na trhu práce. To však kritiku odmítá a tvrdí, že mladí lidé podporu potřebují.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Operační program Zaměstnanost 2014-2020 (OPZ) rozdělil přes 1,3 miliardy a korun a má za cíl zvýšit zaměstnanost lidí ve věku 15-29 let. Zapojilo se jich 10 tisíc. Nezaměstnanost této skupiny je dlouhodobě pod průměrem EU, od roku 2013 klesla na 6,7 procenta.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) poznamenal, že v rámci strategie nazvané Evropa 2020 si ČR dala za cíl snížit nezaměstnanost právě mladých lidí o třetinu oproti roku 2010 a tohoto cíle se podařilo dosáhnout již v roce 2015. 

NKÚ kritizuje to, že ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nereagovalo na ekonomický vývoj a změny na trhu práce. Program začal v době, kdy doznívala světová hospodářská krize, program však stále i v následujících letech poskytoval stejné prostředky na podporu zaměstnanosti. Na změny na trhu práce podle NKÚ reagovalo až v letošním roce během kontrol, které úřad prováděl. 

„Při rozdělování podpory MPSV nastavilo cíle nedostatečně, na což jej upozornila u dvou projektů i hodnoticí komise. Nejde tak podle nich vyhodnotit, jestli projekty splnily svůj účel,“ uvádí NKÚ v tiskové zprávě.

„MPSV s tímto striktním hodnocením NKÚ nesouhlasí. Investice do mladých považuje za důležitou součást politiky zaměstnanosti,“ ohradilo se ministerstvo.

Cílem programu bylo zvýšení odpovědnosti a přístup k práci, snížení průměrné délky evidence mezi nezaměstnanými nebo snížení podílu nezaměstnaných mladých na trhu práce.S tím, že v ČR je míra nezaměstnanosti u této skupiny je nízká MPSV souhlasí. 

Tvrdí však, že tito lidé jsou skupinou, která velmi citlivě reaguje na výkyvy na trhu práce a hrozí u nich mnohem více dlouhodobá nezaměstnanost. Své tvrzení dokládá tím, že míra nezaměstnanosti mladých lidí v porovnání s celkovou nezaměstnaností relativně vysoká. Podle ministerstva je aktuálně bez práce přes 40 tisíc lidí ve věku do 29 let a z toho 3 tisíce mladistvých, kteří by měli stále být s ohledem na jejich věk ještě ve škole.

Právníka poslali do zubní ordinace, tvrdí NKÚ

Letošní kontrola zkoumal tři projekty v Ústeckém kraji. Jako problematický označil NKÚ například přístup Úřadu práce ČR, který projekty financované z operačního projektu, realizoval. Úřad práce měl například s účastníky pracovat intenzivněni než s běžnými žadateli o práci a měli jim poskytovat rozsáhlejší poradenství, což se však nedělo.

Kontroloři z NKÚ také zjistili, že někteří účastníci projektu podporu v rámci OPZ vůbec nepotřebovali a práci si našli sami. Někteří naopak získávali podporu ze dvou projektů najednou, což informační systém ministerstva práce nedokázal odhalit. 

Lidé, kteří pracovali na místech dotovaných z programu mohli také pracovat i někde jinde a podle NKÚ byly kontroly Úřadu práce spíš formální. Odhalili také zařazování lidí na nevhodné pozice. „Účastník projektu, který měl vysokoškolské právnické vzdělání a měl v tomto oboru i praxi, dostal dotované pracovní místo v soukromé stomatologické ordinaci,“ dodává NKÚ.

Lidé nad 25 let podporu nepotřebují, tvrdí NKÚ

Kontrolní úřad tvrdí, že lidé nad 25 let již nejsou na trhu práce ohrožení a podpora pro tuto skupinu je zbytečná. „Proto mělo MPSV podporu cílit pouze na mladé lidi, kteří mají vícenásobné znevýhodnění, jako je tělesný hendikep, nízká kvalifikace, ohrožení sociálním vyloučením apod.“ píše NKÚ.

Také tvrdí, že neleze říci, zda projekty byly efektivní a ministerstvo nenastavilo žádná měřitelná kritéria.

Ministerstvo však s tím nesouhlasí. „Je třeba upozornit, že ÚP ČR nezaměstnanost statisticky sleduje a zveřejňuje podle jednotlivých věkových skupin. Je tedy nezpochybnitelnou skutečností, že se nezaměstnanost mladých snižuje,“ tvrdí a dodává, že zákon neumožňuje Úřadu práce sledovat další profesní kroky uchazečů po odchodu z jeho evidence.

Ministerstvo uvádí, že lide zapojení do projektu pracují v tzv. společensky účelných pracovních místech SÚPM a v projektech krajů s dotovanými místy. „Ve výstupech těchto klíčových aktivit je vždy uváděno, jakým způsobem a jaký konkrétní počet osob se aktivity zúčastní. To, že je osoba z cílové skupiny umístěna na SÚPM nebo dotované místo, znamená, že je v pracovním procesu a došlo jak ke zvýšení zaměstnanosti, tak ke zvýšení praxe,“ stojí v tiskovém prohlášení MPSV.

Autor:

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Pro STAN chci vnitro i školství, řekl v Rozstřelu Rakušan

  • Nejčtenější

Prezident je stabilizovaný. V nemocnici může být týdny. Diagnóza je tajná

Lékařům v Ústřední vojenské nemocnici v Praze se podařilo stabilizovat stav prezidenta Miloše Zemana, kterého tam v...

Ztracenou holčičku našel hajný v lese na trávě, dívka je mimo ohrožení života

Policie vypátrala osmiletou Julii, která se v neděli ztratila na vrcholu Čerchov na Domažlicku. Německou holčičku našel...

Prezident Zeman leží na ARO. Schůzka s Babišem ve středu nebude

Prezident Miloš Zeman je v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) umístěn na anesteziologicko-resuscitačním oddělení...

Katastrofa, máme úplné ho*no! Piráti rozjeli anketu o Bartošově odchodu

Volby přinesly Pirátům obrovské zklamání. V nové Sněmovně budou mít jen čtyři poslance. Na fóru Pirátů se okamžitě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výsledky voleb spustily novou vlnu politických vtipů. O všech

Česko má za sebou volby do Poslanecké sněmovny, internet se od té doby plní tematickými vtipy. Český humor začal...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

Polovina Čechů je pro očkování dětí mladších 12 let. Je předobjednáno

Ministerstvo zdravotnictví předobjednalo 700 tisíc očkovacích dávek. Reagovalo tak na zájem o očkování pro děti ve věku...

Následující dva týdny by měly být teplejší, na konci října bude více pršet

Do konce října bude v Česku teplejší počasí než v předchozích dnech, poté se začne zvolna ochlazovat. Celkově by...

Zabraňme paralýze země. Politici se přiklánějí k odebrání pravomocí prezidentovi

Kandidát na premiéra Petr Fiala chce zítra vyjednat společný postup stran ohledně případné aktivace Článku 66....

Co bude dělat po propadu ČSSD, poví v Rozstřelu Matěj Stropnický

Hostem Rozstřelu bude neúspěšný kandidát sociálních demokratů do Poslanecké Sněmovny Matěj Stropnický. Moderátor pořadu...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...