Středa 30. září 2020, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. září 2020 Jeroným, Ráchel

Právník stomatologem. NKÚ kritizuje bezúčelnou podporu zaměstnávání mladých

  12:51
Nejvyšší kontrolní úřad kritizuje program ministerstva práce a sociálních věcí na podporu zaměstnanosti mladých lidí. Vyčítá mu, že nemá dostatečně měřitelné cíle a nelze říci zda splnil svůj účel. Také mu vadí, že ministerstvo nereagovalo na změny na trhu práce. To však kritiku odmítá a tvrdí, že mladí lidé podporu potřebují.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Operační program Zaměstnanost 2014-2020 (OPZ) rozdělil přes 1,3 miliardy a korun a má za cíl zvýšit zaměstnanost lidí ve věku 15-29 let. Zapojilo se jich 10 tisíc. Nezaměstnanost této skupiny je dlouhodobě pod průměrem EU, od roku 2013 klesla na 6,7 procenta.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) poznamenal, že v rámci strategie nazvané Evropa 2020 si ČR dala za cíl snížit nezaměstnanost právě mladých lidí o třetinu oproti roku 2010 a tohoto cíle se podařilo dosáhnout již v roce 2015. 

NKÚ kritizuje to, že ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nereagovalo na ekonomický vývoj a změny na trhu práce. Program začal v době, kdy doznívala světová hospodářská krize, program však stále i v následujících letech poskytoval stejné prostředky na podporu zaměstnanosti. Na změny na trhu práce podle NKÚ reagovalo až v letošním roce během kontrol, které úřad prováděl. 

„Při rozdělování podpory MPSV nastavilo cíle nedostatečně, na což jej upozornila u dvou projektů i hodnoticí komise. Nejde tak podle nich vyhodnotit, jestli projekty splnily svůj účel,“ uvádí NKÚ v tiskové zprávě.

„MPSV s tímto striktním hodnocením NKÚ nesouhlasí. Investice do mladých považuje za důležitou součást politiky zaměstnanosti,“ ohradilo se ministerstvo.

Cílem programu bylo zvýšení odpovědnosti a přístup k práci, snížení průměrné délky evidence mezi nezaměstnanými nebo snížení podílu nezaměstnaných mladých na trhu práce.S tím, že v ČR je míra nezaměstnanosti u této skupiny je nízká MPSV souhlasí. 

Tvrdí však, že tito lidé jsou skupinou, která velmi citlivě reaguje na výkyvy na trhu práce a hrozí u nich mnohem více dlouhodobá nezaměstnanost. Své tvrzení dokládá tím, že míra nezaměstnanosti mladých lidí v porovnání s celkovou nezaměstnaností relativně vysoká. Podle ministerstva je aktuálně bez práce přes 40 tisíc lidí ve věku do 29 let a z toho 3 tisíce mladistvých, kteří by měli stále být s ohledem na jejich věk ještě ve škole.

Právníka poslali do zubní ordinace, tvrdí NKÚ

Letošní kontrola zkoumal tři projekty v Ústeckém kraji. Jako problematický označil NKÚ například přístup Úřadu práce ČR, který projekty financované z operačního projektu, realizoval. Úřad práce měl například s účastníky pracovat intenzivněni než s běžnými žadateli o práci a měli jim poskytovat rozsáhlejší poradenství, což se však nedělo.

Kontroloři z NKÚ také zjistili, že někteří účastníci projektu podporu v rámci OPZ vůbec nepotřebovali a práci si našli sami. Někteří naopak získávali podporu ze dvou projektů najednou, což informační systém ministerstva práce nedokázal odhalit. 

Lidé, kteří pracovali na místech dotovaných z programu mohli také pracovat i někde jinde a podle NKÚ byly kontroly Úřadu práce spíš formální. Odhalili také zařazování lidí na nevhodné pozice. „Účastník projektu, který měl vysokoškolské právnické vzdělání a měl v tomto oboru i praxi, dostal dotované pracovní místo v soukromé stomatologické ordinaci,“ dodává NKÚ.

Lidé nad 25 let podporu nepotřebují, tvrdí NKÚ

Kontrolní úřad tvrdí, že lidé nad 25 let již nejsou na trhu práce ohrožení a podpora pro tuto skupinu je zbytečná. „Proto mělo MPSV podporu cílit pouze na mladé lidi, kteří mají vícenásobné znevýhodnění, jako je tělesný hendikep, nízká kvalifikace, ohrožení sociálním vyloučením apod.“ píše NKÚ.

Také tvrdí, že neleze říci, zda projekty byly efektivní a ministerstvo nenastavilo žádná měřitelná kritéria.

Ministerstvo však s tím nesouhlasí. „Je třeba upozornit, že ÚP ČR nezaměstnanost statisticky sleduje a zveřejňuje podle jednotlivých věkových skupin. Je tedy nezpochybnitelnou skutečností, že se nezaměstnanost mladých snižuje,“ tvrdí a dodává, že zákon neumožňuje Úřadu práce sledovat další profesní kroky uchazečů po odchodu z jeho evidence.

Ministerstvo uvádí, že lide zapojení do projektu pracují v tzv. společensky účelných pracovních místech SÚPM a v projektech krajů s dotovanými místy. „Ve výstupech těchto klíčových aktivit je vždy uváděno, jakým způsobem a jaký konkrétní počet osob se aktivity zúčastní. To, že je osoba z cílové skupiny umístěna na SÚPM nebo dotované místo, znamená, že je v pracovním procesu a došlo jak ke zvýšení zaměstnanosti, tak ke zvýšení praxe,“ stojí v tiskovém prohlášení MPSV.

Autor:

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Minářovo vystoupení z Milionu chvilek mě překvapilo, řekla Němcová

  • Nejčtenější

Zápach sava, kašel tuberáka i covidové prsty. Nemocní popsali nákazu

Hlavní příznaky nemoci covid-19 jsou podle ministerstva zdravotnictví dušnost či pocit ztíženého dýchání, suchý kašel a...

Zavře se většina středních škol. Nouzový stav chce Prymula od pondělí

Nouzový stav začne v pondělí a potrvá po vyhlášení vládou po dobu 30 dnů, oznámil v úterý ministr zdravotnictví Roman...

Nebudu se hádat. Šmucler odešel uprostřed debaty s Flegrem o covidu

Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra je potřeba šlápnout v covidové epidemii na brzdu. „Hrozí tisíce až...

Prymula hrozí omezením rizikových akcí, zavřením barů od 22 hodin i škol

Uzavření středních škol a druhého stupně těch základních, posun zavírací doby barů a restaurací na 22 hodin místo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo se před covidem chránil nejvíc, ten to odnesl jako první, řekl šéf Motola

Rozstřel Lidé, kteří se před nákazou covidem-19 chránili nejvíce, to odnesli jako první, prohlásil v Rozstřelu šéf Fakultní...

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

  • Další z rubriky

Nikdo nechce zavírat ani obchody, ani restaurace, hájil Babiš nouzový stav

O důvodech pro vyhlášení nouzového stavu vládou jednají poslanci. „Nouzový stav sám o sobě nezavádí žádná opatření....

Mnichovský „rozsudek“: Čechy hlídalo gestapo, spojenci o ně zájem neměli

Rozhodovalo se o budoucnosti jejich země, ale oni nesměli být ani ve stejné budově, ve které evropští státníci s osudem...

Slovenský podnikatel si zbytek trestu odpyká v Česku, rozhodl soud

Odsouzený slovenský podnikatel Jozef Majský nebude předán k výkonu zbytku jeho devítiletého trestu na Slovensko....

Česko si stěžovalo na Polsko v Bruselu. Podalo podnět kvůli dolu Turów

Ministerstva životního prostředí a zahraničí ve středu odeslala podnět k Evropské komisi kvůli rozšiřování polského...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...