Nezvolení poslanci v nových rolích: podnikatelé, právník a babička Zubová

  16:06aktualizováno  16:06
Někdo stál v první řadě politického šiku a nesl odpovědnost, někdo byl trochu v ústraní a nenápadně si vychutnával nadstandardu poslaneckého života. Kromě platu tučné nezdanitelné náhrady a další výhody. Teď si však více než stovka politických tváří musí hledat jiné uplatnění.

Mirek Topolánek v nejvyšší politice alespoň prozatím dohrál. A není sám. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Někteří neuspěli v květnových volbách, jiní balili kufry z jiného důvodu: jako například sociální demokrat Miloslav Vlček, který neustál aféru s podivnou dotací pro sportovní areál.

Největší průvan v poslaneckých lavicích ovšem rozfoukaly volby. Vždyť mandát obhájilo jen 86 zákonodárců. A tak někteří mají pořádný frmol, aby sehnali práci a výplatu rovnající se tomu, co by odpovídalo jejich představám. Co dnes dělají některé už bývalé tváře politické scény?

Sjezd KDU-ČSL v BrněJan Kasal (KDU-ČSL). Propadákem lidovců ve volbách skončilo 20 let Jana Kasala ve vysoké politice. Místopředseda Sněmovny už nyní odmítá jakýkoliv budoucí návrat. "Máme tady u nás na Vysočině spoustu nových a šikovných kluků," říká žďárský rodák, který má o svém budoucím povolání jasno pouze v tom, že ho práce musí bavit. "Vždy jsem měl zaměstnání, které mě naplňovalo, snad se trefím i nyní. Nechávám si čas, aby si vše sedlo a pak se rozhodnu, co v budoucnu dál," tvrdí Kasal.

Vlastimil TlustýVlastimil Tlustý. Jeden z mužů, který potopil vládu Mirka Topolánka a v "Kauze Morava" se koupal ve vířivce, je podle svých slov v klidu. Osmnácti lety v politice protřelý matador nikam nespěchá a tvrdí: "Hledím, abych se vydal správným směrem se správnou délkou úkroku." Co to znamená? Tlustý nechce zůstat v politice, ale zase se od ní nechce příliš vzdálit. "Důležité je, abych byl na správném místě. Rýsuje si mi šest variant. Dokud nevím jistě, nic neprozradím."

Co dělají další?

Ondřej Liška (SZ) Neúspěšný volební lídr Strany zelených se zaregistroval na pracovním úřadě, o práci prý ale nouzi nemá a možná bude kandidovat na primátora Prahy.

Cyril Svoboda (KDU-ČSL) Po rezignaci na funkci šéfa strany míří do diplomatických kruhů na ministerstvu zahraničí.

Miloslav Vlček (ČSSD) Sice kvůli skandálu s nevyjasněně udělenou dotací na sportovní centrum skončil v nejvyšší politice, nicméně zůstal předsedou olomoucké krajské organizace ČSSD.

Martin Říman (ODS) Bývalý ministr a poslanec míří do podnikání. Kam, to ještě neví.

Alena Páralová (ODS)
Tento týden zažádala o důchod, ale už v září chce nastoupit do soukromé firmy a věnovat se marketingu. Zároveň zvažuje kandidaturu do Senátu.

Martin Bursík na zasedání Republikové rady Strany zelených (8. března 2009)Martin Bursík (SZ). Po loňském odchodu z čela Strany zelených a neúspěchu v parlamentních volbách plánuje oživit svou konzultační kancelář a věnovat se ekologickému poradenství. "Rád bych se zapojil do mezinárodního ekologického projektu s organizacemi z Rakouska a Německa. Chci také přednášet," nastiňuje Bursík. Pokud bude mít čas, vydá o ekologii dokonce knihu. U zelených Bursík zůstává, ale nepočítá s kandidaturou na komunální úrovni. "Straně dám k dispozici dle potřeby své zkušenosti."

Kateřina Jacques Kateřina Jacques (SZ). O budoucnosti bývalá poslankyně a partnerka Martina Bursíka úplně jasno nemá. Věnovat by se chtěla svému blízkému oboru - ochraně lidských práv. Má osmiměsíční dceru Noemi. "Kateřina je velmi aktivní, nebude sedět doma. Zatím se rozkoukává," řekl za svou družku Bursík.

poslanec KDU-ČSL Pavel SeveraPavel Severa (TOP 09). Zastánce nulové drogové tolerance a muž, jenž vypustil na světlo Kubiceho zprávu, balí ve Sněmovně po 18 letech. "Co budu dělat? To se mě ptáte teď, když zrovna skládám své poslanecké věci do beden od zeleniny? Udělám si volno. Dodělám doma věci, které jsem dlouho odkládal, dospím se a pak se začnu rozhlížet," plánuje Severa. Nabídky mu prý už chodí, ale zatím na ně nereaguje. "Změna je život, a když mám chuť do práce a jsem zdravý, není konec v politice žádné neštěstí. Věděl jsem, že to nebudu dělat do konce života," konstatuje smířlivě.

Ivan Langer díky preferenčním hlasům ve volbách propadl.Ivan Langer (ODS). Když se dozvěděl, že ho voliči v jeho Olomouckém kraji kroužkovou revolucí vymetli z poslaneckého umístění, měl volební manažer občanských demokratů slzy na krajíčku. Co s ním bude dál? Jako koncipient by měl nastoupit do právní kanceláře Pečený a partneři, rád by také přednášel na vysoké škole.

Olga Zubová před volbami do Evropského parlamentu (6. června 2009)Olga Zubová (DSZ). Záplava billboardů s její tváří a s palcem nahoru či dolu už z republiky před nějakým pátkem zmizela. Z kandidátky ČSSD byla totiž předsedkyně Demokratické strany zelených nakonec sesazena. "Noví zelení" propadli v podzimních volbách do Evropského parlamentu. Zubová se však politické kariéry nevzdává: "Ráda bych uspěla v senátních a komunálních volbách," vytkla si cíl. Kandidovat bude v Kutné Hoře. Jinak se vrací k podnikání v oblasti cestovního ruchu a umění. "A velkou náplní je také to, že jsem se aktuálně stala babičkou, už na to mám věk," říká nadšeně padesátiletá Zubová.

Předseda ODS Mirek Topolánek na tiskové konferenci na téma zneužívání sociálních dávek (24. března 2010)Mirek Topolánek (ODS). Budoucnost čerstvého ženáče rozkmotřeného s ODS po konci ve funkci lídra je tajemná jako hrad v Karpatech. Spekuluje se, že by se Topolánek snad mohl stát českým velvyslancem v USA, což je jedno z nejprestižnějších diplomatických míst. Jisté je ale jen to, že se zaregistroval coby živnostník například v oboru realit, marketingu a mediálního zastoupení.

43. MFFKV - opening party - Lucie TalmanováLucie Talmanová (ODS). I po nedávné svatbě s Mirkem Topolánkem si Lucie Talmanová ponechal své příjmení, s nímž se pokusí v podzimních volbách proklouznout do Senátu. Kandidovat plánuje v Kutné Hoře, její soupeřkou tedy bude i Olga Zubová.

Místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Do Sněmovny se nyní nepodívá, nicméně minimálně dočasně se expertka na oblast školství posunula o stupínek výš v hierarchii strany. Cyril Svoboda v neděli definitivně složil funkci předsedy a předsedkyní je nyní Šojdrová. "Předal řízení mně. Je to ale čestná funkce. Po pracovní stránce jsem dostala několik nabídek a využiji dál své zkušenosti - budu poradkyní pro oblast vzdělávání," uvádí žena, která byla ve Sněmovně 14 let a je také předsedkyní správní rady Nadace Tomáše Bati.

Poslanec ODS Daniel Petruška (vlevo) přesvědčuje senátora Jiřího Stříteského, že zvolení poslanci za ODS by měli dobrovolně odstoupit, aby se dostal do parlamentu.Daniel Petruška (ODS). Jeden z nejzadluženějších českých politiků (má závazky zhruba ve výši dvanáct milionů korun) těžce nesl, že už poslancem v dalším čtyřletém období nebude. Jako lídr pardubické kandidátky byl totiž vykroužkován a poté požadoval, aby úspěšnější kolegové zaplatili předvolební kampaň. Vydělávat bude ve své firmě. Pro ODS je prý připraven pracovat dál.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Čeští egyptologové odkryli neznámé části obrovské hrobky Staré říše

Pohled na okénko vedoucí do místnosti se sochou hodnostáře Tije a výzdobu zdi...

Podle mnohých je to nejkrásnější z objevených hrobek z doby egyptské Staré říše. Unikátní je díky velikosti,...

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Najdete na iDNES.cz