Dívka s kolem od krve, sokolové, kněz. Před 70 lety padli nejen výsadkáři

  19:22aktualizováno  19:22
Připomínáme si statečné parašutisty, nebyli ale jediní, kdo dal kvůli útoku na Heydricha před 70 lety všanc život. Portál iDNES.cz vám ve spolupráci se sdružením Post Bellum přináší profily nepříliš známých odbojářů, kteří parašutistům pomáhali. A samozřejmě též profily výsadkářů i jejich německých protivníků.

Speciál iDNES.cz k 70. výročí atentátu na Heydricha | foto: iDNES.cz

Jednou z nejmladších účastnic likvidace prominentního nacisty, byť nepřímou, byla Jindřiška Nováková. Bydlela v Libni a její tatínek Václav patřil ke kmenovým členům sokolské odbojové organizace Jindra.

Parašutista Kubiš vrhá bombu na Heydrichův mercedes a dává se na útěk. S krvácejícím obličejem (zasáhly ho střepiny) se na vypůjčeném bicyklu řítí libeňskými ulicemi. Odhazuje kolo a schovává se u Novákových.

Líčí jim, kde kolo - jasnou stopu - zanechal. Marie Nováková pro bicykl posílá čtrnáctiletou Jindřišku. Jenže má smůlu, tři svědkyně ji popíšou gestapu a Němci tak spustí zátah, na jehož konci se v úřadovně gestapa v Petschkově paláci tísní 250 mladých libeňských dívek odpovídajících popisu, včetně Jindřišky. Musejí pózovat před svědkyněmi. Jindřiška má strach, ale ženy vrtí hlavou. Může domů.

Není to ale bohužel nadlouho. Následná vlna zatýkání Novákovy nemine a celá rodina včetně čtrnáctileté dívky nachází smrt v koncentračním táboře Mauthausen.

Parašutisty ukrýval v kryptě týdny

Tak přece ještě nevyhynula statečnost v našem národě. Tato slova prý prohlásil ThDr. Vladimír Petřek, když se dozvěděl o útoku na zastupujícího protektora. Rodák z Olomoucka a pravoslavný duchovní není rozhodně tím, kdo by jen nastavoval druhou tvář, už při mobilizaci v osmatřicátém se hlásil k branné pohotovosti.

Nejstatečnějším činem, protože dobře znal rizika, však byla mimořádná pomoc parašutistům, které ukryl v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze. Tři týdny se o skupinu staral, sháněl jídlo, byl i duchovní oporou.

Osmnáctého června, v den zásahu proti ukrytým výsadkářům, ho Němci zatkli. Po dvou a půl měsících výslechů a mučení skončil na popravišti. "Když mu byla položena otázka, proč uschoval tyto muže v kostele, odpověděl, že je národně uvědomělým Čechem a z tohoto přesvědčení také jednal," zapsal si kriminální komisař gestapa Heinz Jantur.

Statečných Čechů nebylo v protektorátu málo. Portál iDNES.cz vám ve spolupráci se sdružením Post Bellum připravil jejich profily. Infografiku níže spustíte kliknutím na kapitoly "výsadkáři", "nacisté" či "odboj".

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz