Zametání nevoní? Pak zapomeňte na podporu, uslyší brzy lidé na pracáku

  18:33aktualizováno  18:33
Nezaměstnaný člověk hlášený na úřadu práce déle než dva měsíce bude muset přijmout nabídku veřejně prospěšných prací. Pokud tak neučiní, přijde o podporu v nezaměstnanosti. Tuto praxi, která by mohla začít platit již od příštího roku, navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Má však hlasité kritiky, kteří mluví dokonce o porušování lidských práv.

Přijmout nabídku na veřejně prospěšné práce bude od nového roku po dvou měsících na úřadě povinná, jinak uchazeči přijdou o dávky | foto: Profimedia.cz

Podle návrhu ministerstva by nezaměstnaný člověk mohl strávit veřejně prospěšnou prací až 20 hodin týdně. Pokud by takovou práci po novém roce odmítl, úřad práce by ho vyřadil z evidence. Tím by uchazeč přišel o podporu v hmotné nouzi a úřad by mu neplatil ani zdravotní pojištění.

Některým politikům ale přijdou takové podmínky proti lidským právům, jiní je považují za výchovné.

"Pro mě je to v prvé řadě výchovná záležitost, protože žádná práce nesmrdí. Pro lidi by mělo být přirozené si na své živobytí vydělat. Ne jenom pasivně přijímat dávky," podporuje zákon poslankyně za ODS Jaroslava Wenigerová. 

Zákon je výchovný hlavně pro mladé

"Nechci to samozřejmě paušalizovat, chápu, že i když se člověk snaží, někdy práci prostě sehnat nemůže," říká. Na druhou stranu ale uvádí vlastní zkušenost, že lidé často nepřijmou práci, protože by museli dojíždět a nejsou na to zvyklí.

Názor čtenáře:

Ze státního důchodu a zdravotního pojištění by mělo jít vystoupit

Ministerstvo práce se domnívá, že zapojení do veřejně prospěšných prací a veřejné služby motivuje uchazeče o zaměstnání k aktivnímu přístupu k řešení své situace a lépe tak získají nebo si zachovají pracovní návyky.

"Za velmi nebezpečnou považuji situaci hlavně u mladých lidí, kteří nemohou sehnat práci hned po vyučení nebo absolvování škol a na práci zvyklí nejsou. Pro ně je potom čím dál těžší se do pracovního procesu zapojit," obhajuje názor ministerstva Wenigerová.

Návrh jde za hranici lidských práv

Poslanec ČSSD Roman Sklenák ale návrh považuje za špatný. "Povinnost odpracovat minimálně 20 hodin týdně mi přijde neúměrně velká. To je poloviční úvazek," uvedl. Člověk si tak navíc přivydělá pouze okolo tisícikoruny měsíčně.

Co ještě obsahuje novela zákona

Návrh novely zákona o zaměstnanosti dále definuje nelegální práci tak, aby byla lépe prokazatelná, omezuje zneužívání právní úpravy v oblasti poskytování příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením a upravuje poskytování tzv. náhradního plnění povinného podílu osob se zdravotním postižením.

Nelíbí se mu ani lhůta, po které začne pro nezaměstnaného tato povinnost platit. "Každý kdo byl někdy nezaměstnaný musí vědět, že dva měsíce nejsou na nalezení práce dlouhá doba. Když úřad uchazeče na 4 hodiny denně zaměstná zametáním chodníků, pravděpodobnost nalezení práce se tím pro nezaměstnaného určitě nezvýší," domnívá se poslanec. Podobný názor zastává i jeho kolegyně Vladimíra Lesenská.

Sklenák by s návrhem souhlasil, pokud by na nalezení práce dostal nezaměstnaný 3 až 4 měsíce a povinnost odpracovat 20 hodin týdně se snížila na dvacet hodin měsíčně.

Ještě dál jde komunistický poslanec Miroslav Opálka. Podle něj je takový návrh až za hranou lidských práv a mohl by ho napadnout Evropský soud pro lidská práva.

"Kdyby bylo jedno volné pracovní místo na jednoho nezaměstnaného, tak bych tomu rozuměl. Pokud je ale na jedno místo patnáct lidí, návrh nemá žádnou logiku," uvádí Opálka.

Poslanecký klub Věcí veřejných se tímto návrhem bude zabývat až v nejbližší době. Nikdo z jejich členů sociálního výboru se tak k návrhu zákona zatím vyjadřovat nechtěl.  

Návrh se bude ještě projednávat v Poslanecké sněmovně.

Souhlasíte se záměrem, aby byly veřejně prospěšné práce pro déle nezaměstnané povinné?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 27. července 2011. Anketa je uzavřena.

ANO 10260

ANO

NE 3756

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Poslanci schválili zpřísnění pravidel pro chov psů, štěňata bude nutné čipovat

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a...

Moldava má po bouři novou starostku, dosud nebyla ani zastupitelkou

Krušnohorská obec Moldava má od úterý novou starostku. Stala se jí 54letá Lenka Nováková z hnutí Pro Moldavu a Nové...

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Výdaje na vědu v Česku vzrostly o 12 miliard, blížíme se průměru EU

Výdaje na výzkum a vývoj v České republice loni vzrostly meziročně o 12,3 miliardy na rekordních 102,8 miliardy korun....

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz