Nezaměstnaní, kteří přijmou veřejnou službu, na tom budou líp, řekli poslanci

  9:35aktualizováno  10:56
Nezaměstnaní, kteří přijmou veřejnou službu alespoň na dvacet hodin měsíčně, na tom budou lépe než ti, kteří o to stát nebudou. Poměrně zásadní zákon, který má pomoci změnit návyky těch, kteří dávají přednost životu jen na dávkách, schválili poslanci. Pro bylo 89 ze 166 poslanců, ale nikdo z ČSSD a od komunistů.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Zákon společně podpořili poslanci ANO, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a Úsvitu. Teď ho dostane Senát. „Hlavní cílem návrhu je, aby lidé, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní, neztráceli pracovní návyky,“ řekl senátor Miloš Vystrčil z ODS při obhajobě senátního návrhu ve Sněmovně.

Hlasování Sněmovny o zákonu, podle nějž mají být nezaměstnaní motivováni...

Hlasování Sněmovny o zákonu, podle nějž mají být nezaměstnaní motivováni přijmout veřejně prospěšnou práci

Poslankyně Jana Pastuchová z ANO v rozpravě kritizovala současný stav, kdy je pro rodiny s nízkými příjmy lepší zůstat doma a žít na dávkách. „Novela chce motivovat příjemce dávek, aby nechtěli zůstávat na nich závislí,“ uvedla. Ten, kdo veřejnou službu přijme, tomu zároveň dávky nebudou kráceny.

Lidé, kteří pobírají příspěvek na živobytí déle než půl roku a nevykonávají veřejnou službu nebo krátkodobé zaměstnání, by nadále dostávali jen částku na úrovni existenčního minima. Pokud lidé v hmotné nouzi aktivní budou, částka se jim bude zvyšovat. Měli by navíc dostávat 40 procent rozdílu mezi životním a existenčním minimem. Mohla by dosáhnout částky životního minima, případně i vyšší sumy.

Neprošel návrh, aby nejméně 35 procent a nejvýše 65 procent přiznaného příspěvku na živobytí bylo lidem v nouzi vypláceno formou poukázek na zboží, aby dávky neskončily například v hracích automatech nebo je nezaměstnaný nemohl utratit za alkohol a cigarety.

ČSSD chtěla dát výjimku lidem nad 55 let a lidem s invaliditou

Vystrčil i Pastuchová zároveň kritizovali návrh poslankyně Zuzany Kailové z ČSSD, podle níž mělo být odstupňované ohodnocení nezaměstnaných, kteří přijmou veřejnou službu při 20, 30 či 40 hodinách měsíčně. A zároveň by z veřejné služby byli vyňati například lidé nad pětapadesát let a lidé s invaliditou od druhého stupně.

„V současnosti máme 450 tisíc nezaměstnaných a asi 100 tisíc volných pracovních míst, přičemž někteří z nezaměstnaných jsou na pracovním trhu nezaměstnatelní. Čím více odpracují, tím jejich odměna bude vyšší,“ řekla Kailová. Za návrh své stranické kolegyně se postavila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Ani přes opakované hlasování se to ale sociálním demokratům a komunistům o jeden hlas nepodařilo prosadit.

„Bez práce nejsou koláče a nezaměstnaní by se také měli zapojit do pracovního procesu,“ řekla Jana Hnyková z Úsvitu. Podpořila Vystrčila i Pastuchovou, odmítla také návrh Kailové. Komunista Miroslav Opálka řekl, že chyba, že je pro lidi s nižšími příjmy lepší zůstat na dávkách, tkví v tom, že jsou v Česku příliš nízké mzdy.

„Kdyby prošel pozměňovací návrh poslankyně Kailové, byl by pro nás ten návrh přijatelný, protože zmírňoval podmínky pro lidi nad 55 let a pro zdravotně postižené,“ vysvětlovala po schválení zákona odmítavý postoj sociální demokracie ministryně Marksová.

„Určitě nechceme, aby lidé, kteří celý život pracovali, pak přišli o práci, byli nuceni chodit v oranžových vestách s tím, že pokud nebudou, budou to pro ně mít sankce,“ řekla iDNES.cz Marksová. Řekla, že veřejná služba byla bývalým ministrem Jaromírem Drábkem za TOP 09 zrušena Ústavním soudem proto, že nutila lidi k otrocké práci. „Domníváme se, že zákon, tak jak prošel, se blíží tomu, jak to bylo za exministra Drábka,“ uvedla ministryně.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Studená fronta přinese jen krátké ochlazení. O víkendu nastoupí další tropy

Ilustrační snímek

Středa byla nejteplejším dnem letošního roku. Nejvyšší teplotu naměřili v Doksanech, a to 38,9 stupňů. Studena fronta,...

Udělal jsem mnoho užitečného, řekl Staněk a přirovnal se ke Karlu IV.

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD při projevu ve Sněmovně

K císaři Karlovi IV. se ve Sněmovně přirovnal ministr kultury Antonín Staněk. „Po celé České republice je spousta měst...

Tak horko v červnu ještě nebylo. Rekord zaznamenaly téměř všechny stanice

Chlapci se ochlazují v řece Ostravici v centru Ostravy. (26. června 2019)

Na měřící stanici v Doksanech na Litoměřicku byla ve středu naměřena teplota 38,9 stupně Celsia, rekord z roku 2000 byl...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz