Nevystudoval práva, přesto bude zapsán mezi koncipienty, rozhodl soud

  14:33aktualizováno  14:33
Česká advokátní komora musí zapsat do seznamu advokátních koncipientů absolventa Policejní akademie ČR Jana Pešku, přestože nevystudoval právnickou fakultu. Rozhodl o tom pražský městský soud. Profesní organizace obhájců s rozsudkem nesouhlasí a chce se dovolat k Nejvyššímu soudu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Verdikt podle komory nerespektuje dosavadní judikaturu vyšších soudů, řekl její tajemník Ladislav Krym.

"Rozhodnutí je průlomové, neboť dosud Česká advokátní komora umožňovala zápis do seznamu advokátních koncipientů a následný výkon advokacie právě pouze absolventům právnických fakult," sdělil Peška.

Soud podle něj svým rozsudkem zároveň odlišil Policejní akademii ČR od dřívější Vysoké školy Sboru národní bezpečnosti, která fungovala do roku 1990. Ta byla s ohledem na politickou angažovanost v minulém režimu opakovaně Nejvyšším a Ústavním soudem shledána jako vysoká škola nepřipouštějící výkon advokacie.

ČAK: Soudit by tedy mohli i inženýři

Komora však podle svého tajemníka verdikt za průlomový nepovažuje. Problém vidí hlavně v tom, že Policejní akademie ČR není školou čistě zaměřenou na studium práv.

"Právo se vyučuje i na technicky a ekonomicky zaměřených vysokých školách v rozsahu od jednoho do čtyř semestrů a mohlo by se stát, že advokacii nakonec budou vykonávat inženýři," uvedl Krym. Vzhledem k současné prostupnosti právnických profesí by prý nakonec mohli i soudit.

Podle sdělení představenstva České advokátní komory z loňského května poskytují akreditované magisterské vzdělání v oboru právo jen Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, Právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně, Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni a Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Koncipienty se mohou stát v některých případech i absolventi zahraničních právnických fakult.

"Za požadované vysokoškolské vzdělání se nepovažuje vzdělání získané na jiném vysokoškolském učilišti než na právnických fakultách výše uvedených vysokých škol, a to bez ohledu na to, zda takové vzdělání obsahuje některé prvky vzdělání právnického," uvádí doslovně představenstvo.

Verdikt městského soudu je pravomocný, ČAK však podle Kryma zatím nemá k jeho dispozici písemné vyhotovení. "Z něho bude teprve jasno, jakými úvahami se soud při svém rozhodování řídil," řekl tajemník.

Advokátní koncipient

Advokátní koncipient je právník, který vykonává advokacii v advokátní kanceláři pod dozorem školitele a připravuje se na advokátní zkoušky. Může se jím stát osoba, která má ukončené vysokoškolské vzdělání s magisterským titulem v oblasti právo, má způsobilost k právním úkonům, je zaměstnancem na plný úvazek u fyzické či právnické osoby vykonávající advokacii a podá osobně žádost o zápis do seznamu advokátních koncipientů.

Zdroj: Wikipedia

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz