"Jsem od pondělí doma, protože lidé v práci se bojí, že bych je mohla nakazit," popsala iDNES.cz mladá žena. Žádnými příznaky onemocnění sice netrpí, kvůli inkubační době, která může být až sedm dní, jsou ale kolegové opatrní a nechtějí ji vidět.
Stav v ČeskuV Česku lékaři dosud vyšetřovali 53 případů podezření na prasečí chřipku. Mezi nimi byli i tři Slováci. Všechny výsledky jsou zatím negativní, v péči lékařů na pražské Bulovce zůstává jeden člověk. |
I proto se chtěla nechat preventivně vyšetřit. "Lékaři mi ale řekli, že pokud nemám příznaky, vyšetření se nedělá," popsala rozzlobeně žena. Až do čtvrtka si proto vzala cestovatelka raději dovolenou. Na neschopenku nárok nemá.
Jana s přítelem strávila v Mexiku tři týdny, vrátili se v neděli večer. Zatímco dopolední přímý charterový let, kterým přicestovalo více než dvě stě lidí, byl důkladně kontrolován, večer už na letišti žádné bezpečnostní opatření nebylo.
"Na letišti v Mexiku nás vyšetřili termokamerou, kromě teploty kontrolovali také, jestli nemáme zarudlé oči nebo rýmu," uvedla Jana. Dvojice letěla přes Londýn, kde dostala informační brožurku s příznaky onemocnění, vyšetřeni ale nebyli. "Na Ruzyni to bylo to samé. Vůbec nás nekontrolovali, vyzvedli jsme si zavazadla a šli normálně do haly," sdělila.
Na letišti visela informační cedule s doporučením, aby lidé s příznaky na Ruzyni navštívili zdravotnické středisko Meditrans. "Chtěla jsem se tady zeptat na příznaky a na riziko přenosu, ale odmítli mě s tím, že informace neposkytují, jen ošetřují lidi s příznaky," uvedla mladá žena.
Ještě v neděli večer se pokoušela dovolat na speciálně zřízenou informační linku, ale telefon nikdo nezvedal. Jana neuspěla ani v pondělí, kdy volala čtyřikrát v různou dobu. "Dovolala jsem se až na infekční kliniku na Bulovku, kde mi lékařka poskytla potřebné informace. Vyšetřit se ale stejně nechat nemůžu," posteskla si.