Do nemocnic se nevrátí asi pět procent z 3800 lékařů ve výpovědi

  18:53aktualizováno  18:53
Do nemocnic se po ukončení protestní odborové akce Děkujeme, odcházíme nevrátí jen asi pět procent z 3800 lékařů, kteří podali výpověď. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera se většina přesouvá do jiných nemocnic, někteří zamířili i do ciziny.

Akce děkujeme odcházíme | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"My úplně přesný přehled nemáme, jenom víme, že ta virtuálně ohrožená funkčnost nemocnic nebude, a jsou údaje o jednotlivcích v jednotlivých nemocnicích, kteří se nevracejí," řekl Heger. Jedním z nich bude i šéf lékařských odborů Martin Engel. Jeho místo je už je obsazeno a Engel se stane profesionálním odborářem. (více čtěte zde)

V celém Česku dalo výpověď s platností od 1. března v průměru 20 procent ze zhruba 18 tisíc nemocničních lékařů. V některých krajích a některých odbornostech hrozila katastrofa. Většina lékařů si to ale rozmyslela - vláda jim navýšila od března platy o 5 až 8 tisíc a příští rok jim příjmy stoupnou o deset procent a do dvou let budou na 1,5 až trojnásobku průměrného platu v zemi, jak chtěli.

V Kladně je ohrožena neurologie

"Určité procento lidí, maximálně do pěti procent, odchází z nemocnic do jiných sfér - buďto do jiných nemocnic nebo i do ciziny. V tento moment lze počty odchodů považovat za nepodstatné, je to už v rámci zcela běžné každoroční fluktuace pracovníků v nemocnicích," řekl ministr.

Ve většině krajů je opravdu situace taková, jak tvrdí ministr. Naproti tomu například v Kladně bude místní neurologie fungovat v krizovém režimu. Šest neurologů se totiž rozhodlo, že nestáhnou výpovědi a v nemocnici končí.

Na neurologickém oddělení kladenské nemocnice pracovalo dosud 11 lékařů, od 1. března byla přijata jedna nová lékařka. "Na zdejší neurologii tak zůstane pouze pět lékařů, což je pochopitelně pro zajištění chodu oddělení nedostatečné," řekl jeden z kladenských lékařů.

Odcházejí jen jednotlivci

Na jiných místech republiky ale zdravotnictví ohroženo není. V Moravskoslezském kraji například nestáhlo výpovědi jen devět lékařů z 578, kteří na konci roku dali výpovědi. Všichni ostatní své výpovědi stáhli.

Na Vysočině podalo výpověď 56 procent nemocničních lékařů. V pěti krajských nemocnicích jich ale v úterý nenastoupí do práce jen osm. Podle mluvčích a ředitelů nemocnic to v žádném případě nenaruší chod oddělení. Například ze 109 lékařů, kteří na konci roku 2010 podali výpověď v jihlavské nemocnici, nakonec odchází pouze jedna lékařka.

V nemocnicích v Ústeckém kraji  končí 14 ze 119 lékařů, kteří v rámci akce Děkujeme, odcházíme chtěli odejít. Všichni ostatní se vrací na svá místa a za stejných podmínek, ze kterých odešli. Například v litoměřické městské nemocnici stáhlo výpovědi šest z původně devíti odcházejících lékařů. Z Krajské zdravotní, pod níž spadá pět krajských nemocnic, odchází sedm lékařů z Ústí nad Labem, dva z Mostu a po jednom z Teplic a Chomutova.

V Plzeňském kraji původně podalo výpovědi přes 152 lékařů, až na několik málo jednotlivců však výpovědi všichni stáhli a 1. března nastoupí do práce.Zařízení tak budou normálně fungovat bez krizových scénářů.

Nemocnice v Jihomoravském kraji opustí 35 lékařů z 567, kteří výpovědi podali. Nejvážnější je situace v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří, kterou opustí osm anesteziologů. Nemocnice na situaci zareagovala tak, že zruší pět lůžek nejvyšší intenzity na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Pacienty si už převzaly jiné nemocnice

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Zeman jmenuje ministrem kultury Zaorálka, kritika koalice ČSSD s Babišem

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek

Novým ministrem kultury by se měl stát Lubomír Zaorálek. „Je to zkušený politik, úspěšný předseda Poslanecké sněmovny,...

Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze střetu zájmů

Premiér Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 20. srpna...

Premiér Andrej Babiš se odvolal proti rozhodnutí černošického úřadu v kauze jeho střetu zájmů. Úřad rozhodl na začátku...

Komunisté trvají i po jednání u Zemana na schodku nižším o deset miliard

Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech předsedu KSČM Vojtěcha Filipa a...

Komunisté i po jednání s prezidentem Milošem Zemanem trvají na tom, aby schodek státního rozpočtu v příštím roce...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz