Do nemocnic se nevrátí asi pět procent z 3800 lékařů ve výpovědi

  18:53aktualizováno  18:53
Do nemocnic se po ukončení protestní odborové akce Děkujeme, odcházíme nevrátí jen asi pět procent z 3800 lékařů, kteří podali výpověď. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera se většina přesouvá do jiných nemocnic, někteří zamířili i do ciziny.

Akce děkujeme odcházíme | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"My úplně přesný přehled nemáme, jenom víme, že ta virtuálně ohrožená funkčnost nemocnic nebude, a jsou údaje o jednotlivcích v jednotlivých nemocnicích, kteří se nevracejí," řekl Heger. Jedním z nich bude i šéf lékařských odborů Martin Engel. Jeho místo je už je obsazeno a Engel se stane profesionálním odborářem. (více čtěte zde)

V celém Česku dalo výpověď s platností od 1. března v průměru 20 procent ze zhruba 18 tisíc nemocničních lékařů. V některých krajích a některých odbornostech hrozila katastrofa. Většina lékařů si to ale rozmyslela - vláda jim navýšila od března platy o 5 až 8 tisíc a příští rok jim příjmy stoupnou o deset procent a do dvou let budou na 1,5 až trojnásobku průměrného platu v zemi, jak chtěli.

V Kladně je ohrožena neurologie

"Určité procento lidí, maximálně do pěti procent, odchází z nemocnic do jiných sfér - buďto do jiných nemocnic nebo i do ciziny. V tento moment lze počty odchodů považovat za nepodstatné, je to už v rámci zcela běžné každoroční fluktuace pracovníků v nemocnicích," řekl ministr.

Ve většině krajů je opravdu situace taková, jak tvrdí ministr. Naproti tomu například v Kladně bude místní neurologie fungovat v krizovém režimu. Šest neurologů se totiž rozhodlo, že nestáhnou výpovědi a v nemocnici končí.

Na neurologickém oddělení kladenské nemocnice pracovalo dosud 11 lékařů, od 1. března byla přijata jedna nová lékařka. "Na zdejší neurologii tak zůstane pouze pět lékařů, což je pochopitelně pro zajištění chodu oddělení nedostatečné," řekl jeden z kladenských lékařů.

Odcházejí jen jednotlivci

Na jiných místech republiky ale zdravotnictví ohroženo není. V Moravskoslezském kraji například nestáhlo výpovědi jen devět lékařů z 578, kteří na konci roku dali výpovědi. Všichni ostatní své výpovědi stáhli.

Na Vysočině podalo výpověď 56 procent nemocničních lékařů. V pěti krajských nemocnicích jich ale v úterý nenastoupí do práce jen osm. Podle mluvčích a ředitelů nemocnic to v žádném případě nenaruší chod oddělení. Například ze 109 lékařů, kteří na konci roku 2010 podali výpověď v jihlavské nemocnici, nakonec odchází pouze jedna lékařka.

V nemocnicích v Ústeckém kraji  končí 14 ze 119 lékařů, kteří v rámci akce Děkujeme, odcházíme chtěli odejít. Všichni ostatní se vrací na svá místa a za stejných podmínek, ze kterých odešli. Například v litoměřické městské nemocnici stáhlo výpovědi šest z původně devíti odcházejících lékařů. Z Krajské zdravotní, pod níž spadá pět krajských nemocnic, odchází sedm lékařů z Ústí nad Labem, dva z Mostu a po jednom z Teplic a Chomutova.

V Plzeňském kraji původně podalo výpovědi přes 152 lékařů, až na několik málo jednotlivců však výpovědi všichni stáhli a 1. března nastoupí do práce.Zařízení tak budou normálně fungovat bez krizových scénářů.

Nemocnice v Jihomoravském kraji opustí 35 lékařů z 567, kteří výpovědi podali. Nejvážnější je situace v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří, kterou opustí osm anesteziologů. Nemocnice na situaci zareagovala tak, že zruší pět lůžek nejvyšší intenzity na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Pacienty si už převzaly jiné nemocnice

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

S vlakem se srazilo páté auto za šest dnů. Klid byl jen ve středu

Při srážce vlaku s osobním autem u Nýřan na Plzeňsku se vážně zranili dva muži....

Drážní inspekce eviduje od soboty už pět střetů aut s vlaky na přejezdu. Nehoda tohoto druhu se stala každý den,...

Šéf Svazu průmyslu se pyšní diplomem z „Oxfordu“. Nedorozumění, hájí se

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák čelí dalším problémům. Po osočení protestujících studentů při stávce...

Vyšší penze, nižší příspěvky na bydlení. Nový problém pro 43 tisíc seniorů

Ilustrační snímek

Sněmovna před několika dny přijala novelu, díky níž má v příštím roce průměrná penze vzrůst o 900 korun. Ke zvýšení ze...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz