Ani zkušení řidiči často o potížích slepců v MHD nevědí, říká školitel

  12:07aktualizováno  12:07
Správně se orientovat v dopravě dnes nevidomým ulehčují nejen speciální vysílačky, které si mohou koupit, ale pomáhat by jim měli stále víc i řidiči MHD. Každý rok musí povinně projít školením. Nováčci si navíc zkouší, jaké to je cestovat tramvají, když člověk nevidí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

K tomu, aby se slepec dostal, kam potřebuje, má už v dnešní době speciální vysílačku. Tou stačí namířit na přijíždějící autobus či tramvaj a hlasitě mu oznámí, jakým směrem jede. 

Kvůli čím dál většímu hluku z rušného provozu, motorkám, vrtulníkům nebo jen taškám na kolečkách ale může dojít k situaci, že přijíždějící autobus přeslechne. Řidič by měl v takových situacích správně zareagovat. „Pokud na zastávce vidí nevidomého, který k nastoupení nijak nereaguje, měl by otevřít dveře a osobně ho oslovit,“ vysvětluje školitel řidičů MHD v Brně Josef Konečný, který sám v mládí oslepl. 

Vysílačky na MHD

Speciální vysílačka, kterou nevidomí pro cestování v MHD používají, je malá krabička zhruba o poloviční velikosti, než má mobilní telefon. Má na sobě šest velkých tlačítek s čísly, kdy každé slouží k jiné věci.

Handicapovaní ji mohou použít v městské hromadné dopravě v Praze, Brně, Pardubicích, Hradci Králové, Plzni nebo Českých Budějovicích

Vysílačka se prodává ve speciálních prodejnách v Praze a v Brně. Stojí kolem tří tisíc korun, ale je možné u něj požádat o příspěvek. „Ve spojení s bílou holí je to pro samostatný pohyb a orientaci v terénu to nejlepší, co může být,“ řekl Josef Konečný. 

„Nevidící, ale nemusí rozpoznat, že mluví právě k němu. Lehký dotyk na loket je proto správnou volbou,“ vysvětluje dále. Podle Konečného si řidiči také často neuvědomují, že nevidomým odpovídají jen kývnutím hlavy. 

Řidiče rovněž překvapuje, proč nevidomí opakovaně vysílají povel ke zjištění čísla linky. „Přijímač povelů se totiž aktivuje až po odblokování dveří, což nemohou vědět, kdy nastane,“ zdůrazňuje Konečný. Časté jsou i situace, kdy  slepý nemůže najít tlačítko k otevření dveří. „Každý model ho má totiž někde jinde. Navíc pokud je zima nebo jaro a máte zmrzlé ruce, vaše šance je minimální,“ konstatuje školitel. V takových případech je třeba, aby nevidomý zmáčkl na vysílači tlačítko, které vyšle povel „nastupuje nevidomý“, a řidič by měl hned reagovat.

Řidič v roli slepce na vlastní kůži

Proto, aby řidiče takové situace nepřekvapovaly a dokázali jim naopak předejít, musí projít každý rok povinným školením. To vede Josef Kopecký, který oslepl v důsledku pracovního úrazu, když mu bylo 22 let. „Drtivá většina řidičů školení přijímá velice vstřícně. Často mi říkají, a to i dlouholetí zaměstnanci, že tyhle informace slyší poprvé v životě,“ říká. „Například i to, že zhruba sedmdesát procent nevidomých má nějaký zbytek zraku. Je to ale stále minimum a bílou hůl potřebují,“ doplňuje. 

Nově přijímaní řidiči mají navíc ještě hodinu věnovanou takzvanému „zážitku“. „Dostanou zaslepovací brýle, bílou hůl a sami si zkusí dohledat dveře do přistavené tramvaje, nastoupit, projít k dalším dveřím, otevřít si je a zase vystoupit,“ vysvětlil blíže jejich školitel. Díky tomu by se jim teoreticky získané informace měly vrýt hlouběji do podvědomí. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Slovenský poslanec ztratil při letecké tragédii manželku, syna a dceru

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo se...

Tragický pád letadla v Etiopii, při kterém zahynulo všech 157 lidí, zasáhl slovenského poslance Národní rady Antona...

Další z rubriky

Starosta Trutnova zase řídí, o doklady přišel kvůli devadesátce v obci

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec znovu může za volant.

Starosta Trutnova a poslanec ODS Ivan Adamec získal od úřadů nazpět řidičský průkaz. Přišel o něj kvůli rychlé jízdě v...

Za napadení číšníka půjdou Nizozemci před soud. Hrozí jim až 18 let vězení

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Státní zástupkyně obžalovala dva Nizozemce z pokusu o vraždu číšníka v Praze. Uvedla to Česká televize. Původně policie...

Penze vzrostou o devět stovek, příspěvek pro nové děti na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš s ministrem vnitra Janem Hamáčkem po schůzce s...

Penzisté se mohou v příštím roce těšit na zvýšení důchodů v průměru o 900 korun měsíčně. Rodiny, jimž se narodí dítě,...

Najdete na iDNES.cz