"Maminku odvezli do libereckého Likremu," říká Martincová. Druhý den si tam šla vyjednat pohřeb.
"Chtěla jsem pro maminku jinou rakev než černou. Paní sjednavatelka mi však řekla, že to nejde, že v těchto případech se nebožtíci dávají automaticky do té nejlevnější úřednické rakve," konstatuje.
Když se pozůstalá ptala, jestli může mamince dát její oblíbený kabátek, aby měla důstojné oblečení, reagovala sjednavatelka podle jejích slov s úsměvem: "Ale to se ani neptejte, jak vypadala."
Pozůstalá: Hluboce se mne to dotklo
"To mi přišlo dost necitlivé," říká Martincová. Ještě větší neohleduplnost však zažila o několik dní později. Ptala se telefonicky, kdy jí přijde oznámení o vyzvednutí urny. Další pracovnice Likremu jí podle ní odvětila: "No to víte, rozbila se nám pec, a tak to nestíháme pálit."
"Že se o mé mamince vyjadřuje jako o nějakém 'to', se mě skutečně hluboce dotklo," vysvětluje Martincová. "Teď na začátku týdne jsem byla na Likremu osobně a mluvila s jednou z pracovnic. Když jsem jí vytýkala její chování, křičela na mě, že jsem snad byla předtím ožralá. Nechala jsem ji tam jejich etický kodex, který jsem si stáhla z internetu. Už tam nikdy více nepůjdu," dodává.
Rozkládající se těla leží na chodbáchDeník MF DNES nedávno zveřejnil reportáž o chybějících chladících boxech na patologiích, kvůli kterým leží těla zemřelých na chodbách a před pohřbem se rozkládají. |
Jako kontrast k tomuto chování uvádí přístup policie. "Kriminalisté pan Bartoň a Fejkal mně vše vysvětlili, byli taktní a ohleduplní," chválí Martincová.
Její matka po sobě zanechala čtrnáctiletého syna. "Bratr je u mě, mám přislíbeno, že ho už brzy dostanu do péče," vysvětluje. Chodí s ním k psychologovi, podle něj je důležité pro dítě se se zesnulým rozloučit, aby se s tím mohl lépe vyrovnat.
"Chystáme se udělat soukromý rodinný obřad. Událost zveřejňuji proto, že věřím, že to pomůže vylepšit chování pracovnic Likremu, aby se to neopakovalo u někoho jiného," věří Martincová.
Pracovnice je prý ráznější, ale myslí to dobře
Předevčírem odpoledne byla v kanceláři Likremu pouze jedna z pracovnic. "Paní vedoucí tady není. Co se týče rakví, v případě kremace bez obřadu dáváme rakve černé," řekla MF DNES.
Vedoucí Likremu Jiří Žídek o případu nic neví. "Pokud je paní Martincová s něčím nespokojená, může sepsat oficiální stížnost, kterou pak budeme řešit," upozorňuje.
Podle českolipské kolegyně z pohřební služby je sjednavatelka z Likremu sice ráznější, ale má velkou praxi a jistě to s lidmi myslí dobře. "Každý člověk je jiný. Musíme vždy vycítit, jak se ke komu správně chovat," míní.
Podle provozovatele pohřební služby v Jablonci Ladislava Kopala byla v libereckém krematoriu před třemi týdny havárie, která vyřadila z provozu jednu ze dvou pecí. "Proto teď jsou možná čekací lhůty trochu delší," myslí si Kopal.
"Práce v oboru je náročná"
"Podobných stížností naštěstí není moc, spíše se většinou jedná o nedorozumění," upozorňuje Josef Hájek, tajemník sdružení Pohřebnictví České republiky.
Práce v tomto oboru je podle jeho slov velmi psychicky náročná. "Pořádáme pro naše pracovníky kurzy s psychology na obranu proti stresu. Často v této profesi dochází k psychickému opotřebování," konstatuje.
K podobným sporům podle něj přistupují velice obezřetně. "Každá strana vám řekne něco jiného, nevíte komu máte věřit. Snažíme se vždy situaci uklidnit," dodává.
Deník MF DNES nedávno zveřejnil reportáž o chybějících chladících boxech na patologiích, kvůli kterým leží těla zemřelých na chodbách a před pohřbem se rozkládají.