"Rozhodně nebereme nespokojenost pedagogů na lehkou váhu," dodal náměstek.
Dotazy čtenářů iDNES.cz na náměstka ministra školství směřovaly především na včerejší stávku a platy učitelů.
Jedna ze čtenářek se zeptala, jestli přece jenom není možné sehnat pro učitele ještě nějaké peníze.
"Věřím, že to možné bude, ale nikoli bezprostředně v tomto roce. Uvědomujeme si, že situace není dobrá a že se v oblasti hodnocení učitelů musí udělat nějaké systémovější změny, nejen každý rok přidávat tu 5, tu 8 procent," odpověděl Kitzberger.
. Odpovědi náměstka Kitzbergera zdeOn-line rozhovor s náměstkem z ministerstva školství |
Odpovídají plat učitele by se měl podle náměstka v současných podmínkách pohybovat kolem 30 tisíc.
Na tuto částku zareagoval jeden ze čtenářů dotazem: "Píšete, že plat učitele by se měl pohybovat zhruba okolo 30 tisíc, takové částky ale nyní zdaleka nedosahuje. Co chcete udělat pro to, aby se platy skutečně zvedly a kdy se to uskuteční?"
Náměstek s ním souhlasí. "To máte pravdu, je před námi ještě obtížná cesta. Ale ministr již vícekrát deklaroval, že bude postupnými kroky směřovat k významnému zlepšení situace. Záleží samozřejmě na možnostech státního rozpočtu a na síle argumentů, které ministerstvo školství připraví," tvrdí v on-line rozhovoru Kitzberger.
Stejnou částku, tedy 30 tisíc, by si pro učitele přál i šéf školských odborů František Dobšík. Uvedl to v květnu v on-line rozhovoru na iDNES.cz - on-line rozhovor najdete zde.
Nedivím se, že neučíte, vzkázal čtenáři Kitzberger
Náměstek také odpověděl na několik konkrétních dotazů.
"Pane náměstku, letos mi byl nabídnut nástupní plat na prestižním pražském gymnáziu 14 300 Kč hrubého, na osobní ohodnocení nezbyly peníze. Vystudoval jsem na FF UK s červeným diplomem, dále jem se vzdělával v Británii na University of Cambridge, kde jsem složil mezinárodní kvalifikaci ve svém oboru. Do školství jsem nakonec nenastoupil. Divíte se?"
"Nedivím. Nástupní plat je v tom celém systému odměňování podle mého soudu tím největším problémem a budeme se snažit v tomto směru dosáhnout nějakého významného pokroku," odpověděl náměstek.
Jaká je přesně ta odpovídající výše platu, na to se ale podle náměstka hrozně těžko odpovídá.
"Považoval bych za potřebné, aby v naší současné situaci se počáteční plat dostal někam kolem 20 tis. a hlavně mohl stoupat rychleji, než je tomu dnes," dodal.
Zaměstnanci škol protestovali a stávkovali za vyšší platy
Školské odbory stávkovaly za vyšší mzdy. Do protestu se zapojilo téměř 6 tisíc škol a přes 130 tisíc učitelů a nepedagogických zaměstnanců mateřských, základních a středních škol.
Ministr školství Ondřej Liška navštívil ráno pražské Gymnázium Jana Nerudy a debatoval tu s dvaceti stávkujícími učiteli. - čtěte Školy stávkují. Ministr Liška diskutoval s učiteli
Na stejný den jako stávku si zaměstnanci škol naplánovali i demonstraci před Úřadem vlády v Praze. Podle odhadů předsedy školských odborů Františka Dobšíka se před budovou Strakovy akademie sešlo kolem čtyř a půl tisíce demonstrantů.
V průvodu pak zamířili přes Klárov před úřad Ondřeje Lišky, kde zapálili svíčky za české školství. - čtěte Kantoři s plačícím Komenským demonstrovali za vyšší mzdy
Získané peníze navíc nic neřeší, tvrdí odbory
Důvodem stávky bylo především to, že kvůli vysoké inflaci reálně klesají příjmy pracovníků škol. Ti požadovali tři miliardy korun navíc, do konce roku však dostanou jen půl miliardy. Další čtyři miliardy mají přislíbeny na příští rok. - čtěte Učitelé dostanou přidáno. Přesto chtějí stávkovat
Půl miliardy ale podle školských odborů vůbec nic neřeší. Odborům se také nelíbilo, že se platové navýšení týká jen učitelů, nikoli ostatních zaměstnanců škol.
Odbory minulý týden uvedly, že pokud je ministři nevyslyší, čeká nás "horký" podzim.
"Některé školy už avizují, že jsou připraveny a ochotny naplánovat na podzim další akce a stávkovat i déle než jen jeden den," upřesnila iDNES.cz Vondráčková. - čtěte Školské odbory před stávkou: Pokud nám nevyhoví, bude hůř