Neschopenky půjde podat už jen elektronicky, lékaři jsou proti

  19:58aktualizováno  19:58
Před více než rokem se lékařům podařilo odvrátit nařízení, že musí mít v ordinaci povinně internet. Nyní je toto rozhodnutí dohnalo. Od příštího roku budou muset neschopenky vykazovat úřadům jen elektronicky. Velká část ordinací na to ale není zatím připravená. Lékaři chtějí odklad, nebo rovnou zrušení této povinnosti.
Bez počítače to příští rok nepůjde. Ministerstvo práce lékařům připomíná, že příští rok musí posílat výkazy o neschopenkách pouze přes internet. Ilustrační foto.

Bez počítače to příští rok nepůjde. Ministerstvo práce lékařům připomíná, že příští rok musí posílat výkazy o neschopenkách pouze přes internet. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Povinnost lékařům připomnělo ministerstvo práce a sociálních věcí. "Zaměstnavatelé, lékaři i osoby samostatně výdělečně činné mají povinnost podávat dokumenty České správy sociálního zabezpečení pouze elektronicky od začátku letošního roku," uvedl resort v tiskové zprávě s tím, že povinnost má roční odklad. Platit tedy začne od ledna 2014.

Pro lékaře to znamená například změnu u neschopenek. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) od ledna už nebude výkazy přijímat poštou nebo osobně, ale jen elektronicky.

Jenže podle oficiálních dat každá pátá ordinace ambulantního lékaře nemá připojení na internet a bezmála polovina lékařů elektronizaci zdravotnictví nefandí (více o průzkumu mezi lékaři čtěte zde). Zkrachoval i loňský pokus ministerstva zdravotnictví nařídit povinné vybavení ordinací internetem vyhláškou (více čtěte zde).

Jak to funguje teď a jak by to mělo fungovat od ledna 2014

V současné době doktoři vypisují neschopenky (tedy rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti) rukou, na psacím stroji, nebo tiskárnou. Na Okresní správu sociálního zabezpečení je nosí osobně, nebo je posílají poštou.

Neschopenka je pětidílný propisovací tiskopis. První díl tvoří hlášení OSSZ o vzniku dočasné pracovní neschopnosti, druhý díl je průkaz práce neschopného pojištěnce a hlášení OSSZ o ukončení dočasné pracovní neschopnosti, třetí díl je hlášení zaměstnavateli o vzniku dočasné pracovní neschopnosti, čtvrtý díl je žádost o nemocenskou a poslední rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti.

V případě elektronizace bude mít neschopenka nadále pět dílů, prostřednictvím internetu lékař úřadům bude posílat dva z nich: hlášení OSSZ o vzniku pracovní neschopnosti a hlášení OSSZ o ukončení pracovní neschopnosti. "Ostatní díly, určené pro pojištěnce a zaměstnavatele ošetřující lékař vytiskne a předá pojištěnci," informovala mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.

"Dvacet procent lékařů nepracuje na počítači, čtyřicet procent nemá přístup ke spolehlivému internetu," vyjmenoval prezident České lékařské komory Milan Kubek.

"Pokud to v lednu nastane, zhroutí se systém vyplácení nemocenských dávek. Desetitisíce lidí nedostanou nemocenské dávky, protože lékaři by nemohli komunikovat se sociální správou," řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek.

"Dávali bychom pacientům dál neschopenky v papírové formě a bylo by na nich, zda si u ČSSZ něco vyjednají, či nikoliv. Ale já si nedovedu představit, že bychom takto nemocné lidi trestali," dodal Kubek.

Mluvčí ČSSZ Jana Buraňová ale pacienty uklidňuje. Podle ní jim nic nehrozí. "Pojištěnec není nijak postihován za to, že ošetřující lékař případně nesplní stanovenou ohlašovací povinnost. Splnění této povinnosti řeší Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ) přímo s dotyčným lékařem," tvrdí. "Způsob komunikace ošetřujícího lékaře s OSSZ nemá dopad na zpracování a výplatu dávek nemocenského," dodala.

Lékaři už elektronicky komunikovat mohou, zájem není skoro žádný

Lékaři chtějí, aby povinnost elektronické komunikace ze zákona zmizela. Nebo aby byla znovu odložena. I proto, že podle Kubka lékaři o povinnosti nevěděli a nestačili se na ni připravit. Lékaři tvrdí, že Českou lékařskou komoru, ani ministerstvo zdravotnictví kvůli tomu nikdo neoslovil.

To odmítá ministr práce a sociálních věcí v demisi František Koníček. "Přestože ČSSZ zavedla e-podání dokumentů jako vůbec první organizace veřejné správy a průběžně o něm informuje všemi dostupnými prostředky, lékaři tuto formu komunikace bohužel zatím tolik nepoužívají," tvrdí Koníček.

Elektronicky mohou s ČSSZ lékaři komunikovat od roku 2010. Buraňová iDNES.cz řekla, že z milionů pracovních neschopností lékaři elektronicky vykáží jen několik desítek za rok. Přesto Kubek tvrdí, že další odklad by lékaře přivedl k tomu, aby se do systému sami zapojili.

Je to pohodlnější, vábí lékaře stát. Ti oponují, že jde komplikaci

Elektronická komunikace je podle Koníčka v zájmu lékařů, protože šetří čas i peníze. "Je možné ji využít 24 hodin denně z domova či z kanceláře bez cestování po úřadech, pouze za pomoci počítače a připojení na internet, s elektronickým podpisem či datovou schránkou," uvedl ministr.

Kubek to vidí jinak. "S datovou schránkou je člověk pořád v napětí, že mu uteče nějaká pošta, kterou bude systém považovat za doručenou. Chcete-li si uchovávat zprávy delší dobu než měsíc, musíte za to platit. Chcete-li dostat SMS, že vám něco přišlo, musíte taky platit. Elektronický podpis vám platí rok, pak ho musíte obnovit, to stojí taky peníze," uvedl příklady.

Ministr práce, šéf lékařské komory i zástupce vedení České správy sociálního zabezpečení se proto sejdou v úterý, aby problém projednali.

Statistiky ČSSZ ukazují, že za posledních 12 let ubývá lidí v pracovní neschopnosti a rapidně i počtu prostonaných dnů. Zatímco v roce 2001 Češi prostonali 119 milionů dnů, loni to bylo 54 milionů (statistiku ČSSZ najdete zde). Může to být i tím, že lidé si kvůli nemoci berou více dovolenou (více čtěte zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Datum odvolání ministra Staňka a jmenování Šmardy chce ČSSD do konce týdne

Nominant ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda v diskusním pořadu Rozstřel...

Sociální demokracie chce do konce tohoto týdne znát termín, kdy prezident Miloš Zeman odvolá z vlády ministra kultury...

Města bojují se suchem vysokou trávou. Často však naráží na odpor obyvatel

Některá místa ve Žďáře nad Sázavou spíš než město těsně před víkendem...

Není tomu tak dávno, co byla vzrostlá tráva úhlavním nepřítelem správců městské zeleně a dlouhá stébla se kosila při...

Čekání na obrněnce Titus končí. Obrana podepsala smlouvu na 62 vozidel

Obrněné vozidlo TITUS na veletrhu IDET v Brně

Po dvou letech jednání se ministerstvu obrany podařilo dotáhnout k podpisu smlouvu na dodávku 62 kolových obrněných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz