Listopad už je notoricky známý jako měsíc prevence mužského zdraví. S ním souvisí neplodnost, z níž hraje mužský faktor zásadní roli. „Žena za život navštíví i několik gynekologů, muži ale k urologovi rozhodně nechodí tak často. Prevenci často berou jako nutné zlo. A mužský spermiogram za poslední roky nevzkvétá,“ shrnuje situaci urolog MUDr. Jaroslav Jarabák.
Podle něj je objektivních faktorů mužské neplodnosti poměrně málo. Mezi takové patří například cévní anomálie, stavy po operaci či užívání léků. Důvod zhoršené kvality spermiogramu je většinou idiopatický, tedy neznámý a vzniklý spontánně. Na vině může být stres, práce, životní styl, únava, alkohol, drogy či jiné faktory životního prostředí. „Marihuana snižuje kvalitu spermiogramu až o 30 %, pití alkoholu a kouření je v těsném závěsu,“ doplňuje Jarabák.
Nerovnost na cestě za početím. Přestaňme ženy škatulkovat, říká podcasterka |
„Kolem 40 % párů trápí idiopatická neplodnost. V tu chvíli máme léčit, ale vlastně tak úplně nevíme co,“ potvrzuje MUDr. Jan Jonáš, IVF specialista z Prague Fertility Centre (PFC). U žen apeluje na včasnou návštěvu kliniky vzhledem k věku. U muže není věk natolik rozhodující, přesto se oba lékaři shodují: plodnost = konkrétní pár.
Vybrat ty nejlepší a trochu jim pomoct
Základním vyšetřením se pro muže, kterým se nedaří zplodit potomka, stává spermiogram. Na laboratorním vyšetření kvality spermií se hodnotí celkový objem ejakulátu, počet spermií i jejich pohyblivost, a také morfologie. Tedy tvar hlaviček, krčků a bičíků.
„Spermie se počítají na miliony a jejich počet se stále mění. Vytváří se, umírají, a vyzrávají. Proto se výsledky spermiogramu mohou měnit a na objektivní zhodnocení je ideální udělat alespoň tři za devět měsíců,“ doplňuje Jarabák s tím, že jeden jediný spermiogram tak pro muže nemusí být zdaleka vypovídající. Když odborníci ze spermiogramu zjistí, že za neplodnost páru může mužský faktor, přicházejí na řadu metody moderní asistované reprodukce.
Těhotenství vyčerpává jako vrcholový sport, neodkládejte ho, radí lektorka |
Klinika PFC využívá několik možností selekce spermií určených k oplodnění. Jednou z nich je například výběr nejkvalitnějších spermií pomocí mikrofluidního čipu na základě koncentrace a pohyblivosti. Řeč je o moderních metodách MESA/TESE, díky nimž dokážou odborníci získat spermie pro úspěšné oplodnění vajíčka i v případech jejich velmi nízké koncentrace nebo pokud se spermie ve vzorku nevyskytují vůbec či jen mrtvé. Jak takový test probíhá, zjišťovala redakce iDNES.cz přímo v laboratoři.
„Zde už máme oddělené spermie. Jedná se o vzorek od pacienta, který následně zpracováváme. Nejprve uděláme spermiogram. Zjistíme tak, kolik spermií ve vzorku je, jak se pohybují, jestli jsou ve vzorku nečistoty a podobně. Hodnotíme, zda je spermie poškozená, nebo není. Hodnotíme taktéž její morfologii - anomálie se mohou vyskytovat na hlavičce (různě deformovaná), krčku (tenký, tlustý) i bičíku (dva nebo tři). Taková spermie je patologická,“ vysvětluje u mikroskopu embryolog Ondřej Halda. Do embryologické laboratoře tak putuje spermie, která má ten nejlepší tvar, vzhled a zkrátka se co nejvíce přibližuje normálu.
Neplodnost je strašák i pro mladší generaci. Nezáleží jen na psychice |
„V případě nízké nebo nulové koncentrace lze pro získání spermií z varlat nebo nadvarlat využít moderních mikrochirurgických metod MESA či TESE. Intracytoplazmatická injekce spermie přímo do vajíčka pomůže s překonáním bariér a zvýší šanci na oplodnění těm spermiím, které by v přirozeném prostředí nebyly schopny rozrušit ochranný obal vajíčka, i přesto, že jsou jinak schopny jeho oplodnění,“ upřesňuje konkrétní moderní metody Halda.
Dále už přichází na řadu intracytoplazmatická injekce spermie, známá také pod zkratkou ICSI. Embryolog pod mikroskopem vybere jednu zdravou spermii pomocí výše zmíněné metody, a přímo ji vpraví do vajíčka ženy. Po úspěšném oplodnění začíná vývoj embrya, který odborníci pečlivě sledují.
Jakmile embryo dosáhne stadia blastocysty (vývojové stadium embrya 5-6 dní po oplodnění vajíčka spermií, poz. red.), transferují ho do dělohy pacientky, kde má možnost připojit se k její děložní sliznici a pokračovat ve svém vývoji. Kýženým vyústěním tohoto procesu je pozitivní těhotenský test, který považují kliniky asistované reprodukce za znak úspěšné léčby neplodnosti.
A zde pomoc kliniky končí. Zodpovědnost za následné sledování těhotenství přebírá gynekolog pacientky, který monitoruje její stav a vývoj plodu.