Neoženil jste se, půjdete do vězení, řekl komunistický soudce

  12:26aktualizováno  12:26
Soudce z komunistických časů bude možná obviněn ze zneužití své pravomoci: poslal totiž do vězení nevinného člověka a verdikt nesmyslně odůvodnil. Pokud by byl odsouzen, byl by to první takto potrestaný soudce. Na muže v talárech je polistopadová spravedlnost zatím krátká.
Soudce vynesl nesmyslný rozsudek. Teď možná odsoudí jeho. Ilustrační foto

Soudce vynesl nesmyslný rozsudek. Teď možná odsoudí jeho. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Šlo o pozoruhodný rozsudek. Zemědělec z jižních Čech jím byl v roce 1958 odsouzen k šesti měsícům a ztrátě majetku. Důvod?

Soudce to tehdy vysvětlil jasně: "Nemá kladný vztah k socialistickému zřízení a jeho pracujícímu lidu, což mimo jiné dokládá i tím, že se dosud neoženil," napsal do odůvodnění rozsudku.

Verdikt nyní zkoumají policisté, kteří zváží, zda sedmasedmdesátiletého soudce, který je dnes v důchodu, budou trestně stíhat.

"Prověřujeme, zda soudce nezneužil svou úřední moc z politických důvodů," uvedl ředitel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) Pavel Bret. "Cílem toho rozsudku samozřejmě bylo připravit zemědělce o majetek," dodal.

Jméno soudce policisté nezveřejnili s tím, že obvinění dosud nepadlo.

Rozsudek jako důkaz

Soudce, který odsoudil muže za to, že si nenašel nevěstu, je jen jedním z mnoha představitelů československé komunistické justice, kteří se mezi lety 1948 až 1989 zapojili do pronásledování údajných politických nepřátel.

Mezi takové "nepřátele" patřili i sedláci. I když pronásledovaných sedláků byly tisíce, žádný soudce za jejich odsouzení nebyl dosud potrestán. Sedláci přitom podle příkazů z nejvyšších míst přicházeli nejen o majetek, ale byli i vyháněni ze svých vsí a s celými rodinami šikanováni.

KOMUNISTICKÁ JUSTICE

Po komunistickém převratu v únoru 1948 byly odsouzeny tisíce lidí za vymyšlené či neexistující trestné činy.

Z politických důvodů bylo popraveno 248 osob (číslo historikové stále upřesňují), nejvíce v první půli padesátých let.

Za justiční vraždu političky Milady Horákové skončila ve vězení prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová. Stala se jedinou potrestanou představitelkou justice.

V mnoha případech se tak dělo i bez soudního rozhodnutí. I když ale soudce rozhodl, je dnes obtížné prokázat, že nevinného odsoudil opravdu úmyslně.

V tomto případě však může policistům napomoci právě nesmyslný verdikt. "Je to rozsudek, který nemá s právem nic společného, soudce v něm hodnotí charakterové vlastnosti odsouzeného," vysvětluje Eva Michálková z ÚDV.

Soudci bez trestu?

I když soudci měli velký podíl na nezákonnostech minulého režimu, nebyl žádný z nich po pádu komunismu potrestán. Dokonce ani nikdo z těch, kteří se podíleli na procesech padesátých let, při nichž byli popravováni nevinní lidé.

"Samozřejmě, že to není v pořádku," říká advokát a bývalý obhájce disidentů Milan Hulík. "Byl na to čas hned po Listopadu, kdy tito soudci ještě žili, ale nebyl zájem. Těch pár lidí, kteří na to tlačili jako já, se dostalo do pozice jakýchsi podivínů," dodává.

Dva soudci, kteří se podíleli na procesu s takzvanými babickými vrahy, byli v devadesátých letech obviněni, ale odsouzen už žádný z nich kvůli vysokému věku nebyl. Jeden z nich – Pavel Vítek – přiznal, že proces byl řízen a manipulován. Řada soudců, kteří rozhodovali na politickou objednávku v sedmdesátých a osmdesátých letech, dodnes soudí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Exministr byl odsouzen k ročnímu vězení. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

Najdete na iDNES.cz