Není se čeho bát, říká šéf pražských policistů k Obamově návštěvě

  10:51aktualizováno  10:51
Pražskou policii čeká během návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy zatěžkávací zkouška. Její šéf, Martin Červíček, z toho však špatné sny nemá, spíše naopak. "Bude to svým způsobem taková třešnička na dortu, zvýšená bezpečnostní opatření totiž platí už od loňského prosince kvůli předsednictví EU," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz.

Lákadlem pro uchazeče o práci u pražské police jsou podle jejího šéfa Martina Červíčka specializované útvary. | foto: iDNES.cz

Martin Červíček, který bude v dubnu ve vedení pražské policie půl roku, přesto připouští, že Obamova návštěva bude pro jeho lidi náročná. "Připravujeme plán opatření nejen z hlediska počtu policistů, ale i možného rizika," dodává.

Předběžný program Obamy v Praze

Americký prezident přijede v sobotu 4. dubna večer z Německa a zdrží se jen do druhého dne. Ještě v sobotu by ho mohl přijmout Václav Klaus. V neděli se Obama zúčastní summitu Evropské unie. Očekává se, že Čechům oznámí, zda si stále přeje vybudovat radar v Brdech. Obama chce v Praze také promluvit na veřejnosti, a navíc s Pražským hradem v zádech. Uvažuje se o náměstí Jana Palacha u Vltavy.

Kolik nasadíte svých lidí do pražských ulic?
V sobotu asi dva a půl tisíce, následující den téměř tři tisíce. Ostatní kraje nám pošlou asi tisícovku lidí, hlavně pořádkové jednotky. K dispozici budeme mít i vrtulník a speciální jednotky, které zajistí například prostor během případných protestů.

Mají Američané nějaké zvláštní podmínky týkající se bezpečnosti?
Nemyslím si, že by americká strana měla nějaké speciální či mimořádné požadavky.

Už víte, kolik budou bezpečnostní opatření stát?
Určitou představu máme. O konkrétních číslech se s vámi budu bavit ale až po skončení akce. Může totiž ještě dojít k úpravám rozpočtu. Jisté už ale je, že se to bude pohybovat v řádech milionů korun.

Chystáte pro Pražany nějaká nepříjemná omezení?
Určitá dopravní omezení lze očekávat. Zejména u Kongresového centra a Hradu. Ta místa budou označena dočasnými značkami. Naším cílem samozřejmě je život Pražanů a návštěvníků města ovlivňovat co nejméně.

Jste připraveni i na případné demonstranty?
Samozřejmě, připravujeme se i na případná shromáždění či demonstrace. Informace průběžně vyhodnocují operativní složky. Z taktický důvodů bych se však nezmiňoval, na co jsme připraveni a v čem konkrétně vidíme riziko.

Doporučil byste lidem, aby první dubnový víkend raději "zmizeli" z Prahy?
Nemají se čeho obávat. Policie je připravená zajistit v ulicích pořádek a bezpečnost. Věřím, že to proběhne bez dopravních kolapsů či případné mimořádné události.

Policii přibylo 107 lidí, vede mne to k mírnému optimismu.

Návštěva prezidenta Obamy je zkouškou i pro vás, v kanceláři šéfa pražských policistů "sedíte" teprve půl roku. Jaký byl pro vás ten půlrok?
Za těch prvních šest měsíců se cítím velmi dobře. Podařila se mi řada změn. Na přelomu roku jsme prošli reorganizací, například jsme centralizovali nepolicejní činnosti. Začalo se měnit finanční ohodnocování policistů. Zahájili jsme proces související se sociálními výhodami, jako je bezplatné ubytování pro mimopražské policisty nebo cestovní náhrady.

Váš předchůdce Petr Želásko při svém odchodu řekl, že vás lituje, protože nastupujete do rozjetého vlaku... Probíral jste to s ním, nebo jste si jen předali klíče od kanceláře?
Pana ředitele jsem se samozřejmě ptal na jeho názor. Jsem typ člověka, který rozhoduje na základě informací a poznatků ze svého okolí. Vážím si toho, že mi v tom pan Želásko poskytl patřičný servis.

V Praze proběhnou akce s novými a rychlými passaty.

Pražské policii chybějí lidé. Petr Želásko při svém odchodu říkal, že metropole potřebuje asi tisícovku strážců zákona. Podařilo se vám nějaké získat?
Během letošního ledna a února máme 107 nových lidí. Když se podívám na evidované příchody a odchody za první dva měsíce, tak jsme se poprvé dostali do plusových čísel, i když nejsou bůhvíjak úchvatná. Jedná se asi o třicet lidí více, než jich bylo na přelomu roku. Je to určitý trend, který mne vede k mírnému optimismu.

Kdyby před vámi seděl člověk, který by uvažoval o práci u policie, jak byste ho lákal?
Hlavně na to, že možnost uplatnění v Praze je velmi různorodá. Ať už to vezmu v rámci uniformované policie či u vyšetřování. Hlavní město je navíc zásobárnou pro specializované celorepublikové útvary, jako je třeba Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a další. Právě v těchto útvarech vychováváme nové policisty, kteří se stávají profesionály v oborech. Případné zájemce bych proto lákal právě tam.

Lidé nám stále chybějí ve všech útvarech.

Mohou čekat také "dobré" peníze?
Pětadvacet procent kriminality v Česku připadá právě na území Prahy. Když se stane nějaká výjimečná událost, většinou se děje také tady. Policisté jsou zde opravdu výrazně vytížení. Podle posledního odhadu si pražský policista v průměru vydělal zhruba o dva tisíce korun více než jinde v Česku. V této hmotné motivaci chceme pokračovat.

Kterým oddělením chybí nejvíc lidí? Je někde situace přímo kritická?
Postiženy jsou všechny útvary, průměr se pohybuje kolem patnácti procent.

Budou pražské silnice hlídat rychlé passaty, jak navrhl šéf dopravní policie Leoš Tržil? Už jste se nějak domluvili?
S kolegou Tržilem jsme ve spojení. Mám představu, že v horizontu šesti až osmi měsíců proběhne tak dvakrát do měsíce dopravní akce právě za účasti specializovaného týmu s passaty a také novými motorkami.

Barack Obama v Praze

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Klíšťata jsou po deštích agresivní. Navštívit přírodu bez ochrany je riziko

Ilustrační snímek

Klíšťata budou o víkendu podle předpovědi ČHMÚ velmi agresivní. Lidé by podle doporučení odborníků neměli minimálně do...

Havel po propuštění na svobodu slavil. Na večírek pozval i Dubčeka

Jaroslav Kučera: Václav Havel a Alexander Dubček ve chvíli, kdy Čs. televize...

17. května 1989 se neodehrálo jen setkání Husáka a Jakeše s rumunským diktátorem Nicolae Ceaušeskem na Pražském hradě....

V Česku začal druhý den eurovoleb. Sobotní účast je okolo 20 procent

V Jaroměři místní volí v železničním muzeu Výtopna (24. května 2019)

V Česku začal druhý den voleb do Evropského parlamentu. Volební místnosti se po noční přestávce otevřely v 8 hodin,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz