Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

Nenechte si vymývat mozek, radí Tomáš Halík

  6:22
Největší nebezpečí současnosti podle kněze Tomáše Halíka skýtá manipulace s lidskými geny, ale i vymývání mozků reklamou a politickou propagandou. "Křesťan se nesmí stát stádovým blbečkem. Zdravá víra se pozná podle vnitřní svobody, moudrosti a humoru," říká v rozhovoru pro MF DNES.

Křesťan se nesmí stát stádovým blbečkem, říká kněz. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

Myslíte, že je pro dnešní dobu třeba seznam tradičních hříchů rozšířit o nové takzvané "sociální hříchy"? Pojmenovat je?
Určitě. Každý biskup je při svém svěcení vyzván, aby "nazýval zlo zlem a dobro dobrem". Je třeba křičet do ospalého svědomí světa. Ve veřejném mínění často pojem "hřích" asociuje hlavně lechtivá témata kolem sexu. Bylo na čase jasně říct, že existují také jiné a ještě závažnější viny.

Který z nově pojmenovaných hříchů (zneužití drog, genová manipulace, pokusy na lidech, hromadění bohatství, šíření chudoby, sociální nespravedlnost, znečišťování životního prostředí) je dle vás nejtěžší?
Za nejvážnější aktuální ohrožení považuji manipulace s lidskými geny a takovou míru nezodpovědnosti v zacházení s přírodními zdroji, která může v budoucnosti ohrozit přežití lidstva. Ale nebagatelizoval bych ani pokusy některých médií a politiků ohlupovat lidi, manipulovat jimi, podněcovat nenávist a násilí.

Ale kde je ta hranice? Třeba lékařské pokusy s kmenovými buňkami mohou zachraňovat životy.
Součástí morální teologie je pozorné studium bioetiky. Využití kmenových buněk pacienta samého k terapii orgánů církev naopak vřele vítá - také proto, že se tím stává nadbytečným to, co odsuzuje, tedy používání lidských embryí jako materiálu. Odsuzuje například pokusy klonovat lidské jedince, které mohou mít děsivé následky pro kvalitu i samo přežití lidského rodu. Zvlášť v době, kdy nemálo výzkumných pracovišť je hnáno hlavně vidinou slávy a zisku a ignoruje možný dopad svých experimentů.

Nechybí vám ve výčtu hříchů rasismus, pedofilie, potraty...?
Ten nedávný projev arcibiskupa Girottiho (čtěte Vatikán připsal smrtelné hříchy, peklo hrozí i drogově závislým) a následné vyjádření papeže Benedikta XVI. samozřejmě neměly být konečným výčtem "moderních hříchů". Proti útokům na život v jeho nejzranitelnější podobě - potratům a eutanazii - se církev vyjadřuje permanentně, rovněž proti porušování práv člověka včetně rasismu. Myslím, že bude třeba věnovat stále větší pozornost etice médií a také ageismu - neúcta ke starým lidem narůstá, rozpory mezi generacemi vidím jako nejžhavější pole konfliktů blízké budoucnosti - a právě uzákonění eutanazie by se v téhle souvislosti mohlo brzy stát strašnou zbraní.

Napadá vás "moderní desatero" pro současného člověka? Znamená to kromě čestného života i třídit odpad?
Ale to nestojí vedle, nýbrž patří k čestnému, poctivému a odpovědnému způsobu života. To asi chtěl papež letos zdůraznit - ale nepředložil žádný konečný seznam. Desatero a Ježíšovo Kázání na hoře asi nikdy nebude překonáno a nahrazeno.

Moderní západní kultura oslavuje mnohé z "tradičních" hříchů: pýcha se dnes považuje za zdravé sebevědomí, obžerství za gurmánství, závist je motivací k úspěchu a chtíč vyvolává kdejaký billboard. Jak zní rada? Dívat se jinam? Neposlouchat?
Radím stavět se k vymývání mozku stupidními reklamami s patřičnou ironií, nadhledem, vnitřní svobodou. Křesťan musí být připraven mít odvahu k nonkonformitě, mnohdy plavat proti proudu a většinovému mínění, ale nesmí se ani uzavírat do zahořklého ghetta. Podle Bible je hlavním darem Božím svoboda, díky ní je člověk obrazem Božím - a proto si ji křesťan musí uhájit.

Kdy už je bohatství hříšné?
Když se bohatství stává člověku bohem. Martin Luther řekl: "Bůh je pro člověka to, co je pro něj to nejdůležitější." Církev vždy jasně odsuzovala hromadění bohatství, zejména pokud je nabyté nespravedlivě, nezákonně, pokud zotročuje člověka a činí ho necitelným k bídě druhých. To opravdu není nic nového. Ale v době, kdy se v procesu globalizace děsivě rozevírají nůžky mezi bohatými a chudými, kvete korupce, daňové podvody, tunelování, "individualizují se zisky a socializují rizika", kdy roste počet dětí umírajících každou hodinu na světě hlady a bezohledně se drancují zdroje přírodního bohatství, musí církev svůj hlas pozdvihnout ještě naléhavěji.

Ti, kteří jezdí luxusními vozy, hřeší? Britský Daily Telegraph opatřil článek o moderních hříších titulkem "Recyklujte, nebo do pekla s vámi".
Novináři milují provokativní titulky. To, jak Bůh trestá hříchy, bych nechal na něm. Některé hříšníky (včetně bulvárních novinářů) trestá patrně tím, že je nechá dočista zpitomět.

Je tedy hříšné používat automobil, když jej člověk bezpodmínečně nepotřebuje k životu?
Tohle si musí každý zodpovědět podle svého svědomí, má-li jaké.

Jak často používáte vůz vy?
Auto jsem nikdy nevlastnil a nevlastním, ale pokud někde musím být včas a není to zvládnutelné prostředky hromadné dopravy, využívám laskavosti mých blízkých, kteří auta mají.

Dopustil jste se někdy nějakého "sociálního" hříchu?
Nemyslím, že by některý z těch citovaných "moderních hříchů" byl můj problém. Jsem spíš "klasický" - nepříliš vynalézavý hříšník.

Peklo v některých lidech vzbuzuje romantickou představu z pohádek. Jak byste popsal "moderní" peklo?
Peklo je stav trvalé a totální odloučenosti od Boha; je to logický důsledek toho, že Bůh si nade vše váží lidské svobody. Chce-li někdo až do konce žít bez něho, pak Bůh toto jeho rozhodnutí respektuje a umožní mu to navěky. Jak takový stav naprostého odloučení vypadá, nikdo z žijících neví. Nedávno mne jeden novinář natolik nutil vykreslit mu peklo a potvrdit jeho představy (jako většina ateistů měl roztomilé náboženské představy na infantilní úrovni), aby se mu mohl vysmát, že jsem byl v pokušení mu říci: "Milostpane, nechaj se překvapit!"

. Kategorie Hříchů

Desatero přikázání
Mnohem starší a také závažnější soubor morálních imperativů. Původně měl Desatero předat Bůh Mojžíšovi, křesťané je s drobnými úpravami převzali.

1. Nebudeš mít jiné bohy mimo mne.
2. Nevezmeš jména Božího nadarmo.
3. Pomni, abys den sváteční světil.
4. Cti otce svého i matku svou, abys dlouho živ byl a dobře se ti vedlo na zemi.
5. Nezabiješ.
6. Nesesmilníš.
7. Nepokradeš.
8. Nepromluvíš křivého svědectví.
9. Nepožádáš manželky bližního svého.
10. Nepožádáš statku bližního svého.

Slovníček pojmů:
A. Smrtelný hřích - rozuměj těžký hřích. Jde o vážné porušení Božího zákona či některého z deseti přikázání (například vražda). Musí být spáchán s plným vědomím a dobrovolně. Bez pokání, vyzpovídání a rozhřešení se hříšník připravuje o Boží lásku (podle dřívějšího učení končil v pekle).

B. Sedm smrtelných hříchů -rozuměj hlavních či "kardinálních" hříchů. Fakticky nejde o hříchy, nýbrž o neřesti či kategorie hříchů. Sedm smrtelných hříchů pojmenoval v 6. století papež Řehoř jakožto jakousi "příručku" pro správné chování, později se jimi inspirovala řada umělců.

C. Sociální hřích - rozuměj hřích, který má široký dopad na okolí. Vatikán tento pojem razí delší dobu. Původně se týkal hlavně sociálních rozdílů, později přibyly potraty, rasismus, pedofilie, naposledy pak distribuce drog, znečišťování životního prostředí a genetické experimenty. Angličtina rozlišuje mezi "mortal sin" (A) a "deadly sin" (B), běžná čeština míchá oba pojmy dohromady.

Autor: Téma

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

Marže zůstávají vyšší, benzin by mohl stát 41,50, říká expert

  • Nejčtenější

Záporožská jaderná elektrárna dostala přímý zásah. Únik vodíku vedl k explozi

Záporožskou jadernou elektrárnu na východě Ukrajiny zasáhla dělostřelecká palba. Podle ukrajinské státní jaderné...

Tragédie v Rožnově, muž zastřelil svou družku, dvě děti a pak sám sebe

Policie řeší v Rožnově pod Radhoštěm trojnásobnou vraždu. Pachatelem je podle policie muž, který zastřelil družku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z naděje nenávist v opuchlých očích. Zoufalý Medveděv chce politicky přežít

Americký prezident Joe Biden je „podivný stařík s demencí“. Lídři Evropské unie jsou „lunatici“. Rusko v blízké...

Nudisté u Brněnské přehrady dostihli a obklíčili zloděje, který ukradl kolo

Jako v komedii o francouzských četnících si mohli v úterý připadat brněnští strážníci. Naléhavý telefonát o konfliktu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pelosiová je na Tchaj-wanu, Čína chystá u ostrova cvičení a palbu ostrými

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová přiletěla na Tchaj-wan, a to navzdory čínským hrozbám, že takový...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

V Českém Švýcarsku preventivně zůstanou po požáru speciální nádrže s vodou

Speciální nádrže na vodu, jež jsou vhodné na dohašování menších ohnisek, zůstanou rozmístěné v Národním parku České...

Lidí s exekucemi ubylo, zmizela bagatelní řízení. Průměrný dluh ale vzrostl

V Česku ubylo lidí s exekucemi. Na konci června jich bylo zhruba 683 200, tedy o 14 800 méně než na konci loňského...

STALO SE DNES: Ukrajinská pomsta a pokuta pro ČT za scénu s hranolkem

Ukrajinci zlikvidovali příslušníky 64. brigády, pachatele zvěrstev v Buči. Policejní prezident Vondrášek má ministrovi...

Letní covidovou vlnu Češi zvládli. Problém bude long covid, varují odborníci

Letní covidová vlna je v Česku na ústupu. Kopíruje to vývoj v cizině, pomáhá nám počasí, očkování i promořenost, tvrdí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...