Středa 19. května 2021, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. května 2021 Ivo

Nenechte si vymývat mozek, radí Tomáš Halík

  6:22
Největší nebezpečí současnosti podle kněze Tomáše Halíka skýtá manipulace s lidskými geny, ale i vymývání mozků reklamou a politickou propagandou. "Křesťan se nesmí stát stádovým blbečkem. Zdravá víra se pozná podle vnitřní svobody, moudrosti a humoru," říká v rozhovoru pro MF DNES.

Křesťan se nesmí stát stádovým blbečkem, říká kněz. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

Myslíte, že je pro dnešní dobu třeba seznam tradičních hříchů rozšířit o nové takzvané "sociální hříchy"? Pojmenovat je?
Určitě. Každý biskup je při svém svěcení vyzván, aby "nazýval zlo zlem a dobro dobrem". Je třeba křičet do ospalého svědomí světa. Ve veřejném mínění často pojem "hřích" asociuje hlavně lechtivá témata kolem sexu. Bylo na čase jasně říct, že existují také jiné a ještě závažnější viny.

Který z nově pojmenovaných hříchů (zneužití drog, genová manipulace, pokusy na lidech, hromadění bohatství, šíření chudoby, sociální nespravedlnost, znečišťování životního prostředí) je dle vás nejtěžší?
Za nejvážnější aktuální ohrožení považuji manipulace s lidskými geny a takovou míru nezodpovědnosti v zacházení s přírodními zdroji, která může v budoucnosti ohrozit přežití lidstva. Ale nebagatelizoval bych ani pokusy některých médií a politiků ohlupovat lidi, manipulovat jimi, podněcovat nenávist a násilí.

Ale kde je ta hranice? Třeba lékařské pokusy s kmenovými buňkami mohou zachraňovat životy.
Součástí morální teologie je pozorné studium bioetiky. Využití kmenových buněk pacienta samého k terapii orgánů církev naopak vřele vítá - také proto, že se tím stává nadbytečným to, co odsuzuje, tedy používání lidských embryí jako materiálu. Odsuzuje například pokusy klonovat lidské jedince, které mohou mít děsivé následky pro kvalitu i samo přežití lidského rodu. Zvlášť v době, kdy nemálo výzkumných pracovišť je hnáno hlavně vidinou slávy a zisku a ignoruje možný dopad svých experimentů.

Nechybí vám ve výčtu hříchů rasismus, pedofilie, potraty...?
Ten nedávný projev arcibiskupa Girottiho (čtěte Vatikán připsal smrtelné hříchy, peklo hrozí i drogově závislým) a následné vyjádření papeže Benedikta XVI. samozřejmě neměly být konečným výčtem "moderních hříchů". Proti útokům na život v jeho nejzranitelnější podobě - potratům a eutanazii - se církev vyjadřuje permanentně, rovněž proti porušování práv člověka včetně rasismu. Myslím, že bude třeba věnovat stále větší pozornost etice médií a také ageismu - neúcta ke starým lidem narůstá, rozpory mezi generacemi vidím jako nejžhavější pole konfliktů blízké budoucnosti - a právě uzákonění eutanazie by se v téhle souvislosti mohlo brzy stát strašnou zbraní.

Napadá vás "moderní desatero" pro současného člověka? Znamená to kromě čestného života i třídit odpad?
Ale to nestojí vedle, nýbrž patří k čestnému, poctivému a odpovědnému způsobu života. To asi chtěl papež letos zdůraznit - ale nepředložil žádný konečný seznam. Desatero a Ježíšovo Kázání na hoře asi nikdy nebude překonáno a nahrazeno.

Moderní západní kultura oslavuje mnohé z "tradičních" hříchů: pýcha se dnes považuje za zdravé sebevědomí, obžerství za gurmánství, závist je motivací k úspěchu a chtíč vyvolává kdejaký billboard. Jak zní rada? Dívat se jinam? Neposlouchat?
Radím stavět se k vymývání mozku stupidními reklamami s patřičnou ironií, nadhledem, vnitřní svobodou. Křesťan musí být připraven mít odvahu k nonkonformitě, mnohdy plavat proti proudu a většinovému mínění, ale nesmí se ani uzavírat do zahořklého ghetta. Podle Bible je hlavním darem Božím svoboda, díky ní je člověk obrazem Božím - a proto si ji křesťan musí uhájit.

Kdy už je bohatství hříšné?
Když se bohatství stává člověku bohem. Martin Luther řekl: "Bůh je pro člověka to, co je pro něj to nejdůležitější." Církev vždy jasně odsuzovala hromadění bohatství, zejména pokud je nabyté nespravedlivě, nezákonně, pokud zotročuje člověka a činí ho necitelným k bídě druhých. To opravdu není nic nového. Ale v době, kdy se v procesu globalizace děsivě rozevírají nůžky mezi bohatými a chudými, kvete korupce, daňové podvody, tunelování, "individualizují se zisky a socializují rizika", kdy roste počet dětí umírajících každou hodinu na světě hlady a bezohledně se drancují zdroje přírodního bohatství, musí církev svůj hlas pozdvihnout ještě naléhavěji.

Ti, kteří jezdí luxusními vozy, hřeší? Britský Daily Telegraph opatřil článek o moderních hříších titulkem "Recyklujte, nebo do pekla s vámi".
Novináři milují provokativní titulky. To, jak Bůh trestá hříchy, bych nechal na něm. Některé hříšníky (včetně bulvárních novinářů) trestá patrně tím, že je nechá dočista zpitomět.

Je tedy hříšné používat automobil, když jej člověk bezpodmínečně nepotřebuje k životu?
Tohle si musí každý zodpovědět podle svého svědomí, má-li jaké.

Jak často používáte vůz vy?
Auto jsem nikdy nevlastnil a nevlastním, ale pokud někde musím být včas a není to zvládnutelné prostředky hromadné dopravy, využívám laskavosti mých blízkých, kteří auta mají.

Dopustil jste se někdy nějakého "sociálního" hříchu?
Nemyslím, že by některý z těch citovaných "moderních hříchů" byl můj problém. Jsem spíš "klasický" - nepříliš vynalézavý hříšník.

Peklo v některých lidech vzbuzuje romantickou představu z pohádek. Jak byste popsal "moderní" peklo?
Peklo je stav trvalé a totální odloučenosti od Boha; je to logický důsledek toho, že Bůh si nade vše váží lidské svobody. Chce-li někdo až do konce žít bez něho, pak Bůh toto jeho rozhodnutí respektuje a umožní mu to navěky. Jak takový stav naprostého odloučení vypadá, nikdo z žijících neví. Nedávno mne jeden novinář natolik nutil vykreslit mu peklo a potvrdit jeho představy (jako většina ateistů měl roztomilé náboženské představy na infantilní úrovni), aby se mu mohl vysmát, že jsem byl v pokušení mu říci: "Milostpane, nechaj se překvapit!"

. Kategorie Hříchů

Desatero přikázání
Mnohem starší a také závažnější soubor morálních imperativů. Původně měl Desatero předat Bůh Mojžíšovi, křesťané je s drobnými úpravami převzali.

1. Nebudeš mít jiné bohy mimo mne.
2. Nevezmeš jména Božího nadarmo.
3. Pomni, abys den sváteční světil.
4. Cti otce svého i matku svou, abys dlouho živ byl a dobře se ti vedlo na zemi.
5. Nezabiješ.
6. Nesesmilníš.
7. Nepokradeš.
8. Nepromluvíš křivého svědectví.
9. Nepožádáš manželky bližního svého.
10. Nepožádáš statku bližního svého.

Slovníček pojmů:
A. Smrtelný hřích - rozuměj těžký hřích. Jde o vážné porušení Božího zákona či některého z deseti přikázání (například vražda). Musí být spáchán s plným vědomím a dobrovolně. Bez pokání, vyzpovídání a rozhřešení se hříšník připravuje o Boží lásku (podle dřívějšího učení končil v pekle).

B. Sedm smrtelných hříchů -rozuměj hlavních či "kardinálních" hříchů. Fakticky nejde o hříchy, nýbrž o neřesti či kategorie hříchů. Sedm smrtelných hříchů pojmenoval v 6. století papež Řehoř jakožto jakousi "příručku" pro správné chování, později se jimi inspirovala řada umělců.

C. Sociální hřích - rozuměj hřích, který má široký dopad na okolí. Vatikán tento pojem razí delší dobu. Původně se týkal hlavně sociálních rozdílů, později přibyly potraty, rasismus, pedofilie, naposledy pak distribuce drog, znečišťování životního prostředí a genetické experimenty. Angličtina rozlišuje mezi "mortal sin" (A) a "deadly sin" (B), běžná čeština míchá oba pojmy dohromady.

Autor: Téma

Mimozemský život najdeme nejspíše jinde než na Marsu, myslí si odborník

  • Nejčtenější

VIDEO: Silný vítr mlátil s plošinou umývačů oken o mrakodrap. Oba zemřeli

Hrozivé video z čínského Wu-chanu zachytilo dva umývače oken, kteří opakovaně naráželi do fasády mrakodrapu, zatímco...

Zhroutil se mi svět, to je jak na objednávku Rusů, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček v pořadu Epicentrum Blesku potvrdil, že má stále zvýšenou ochranku, kterou dostal po zveřejnění...

Zeman je připraven Arenbergera odvolat. Babiš míní, že má ještě kam sáhnout

Prezident Zeman je připraven odvolat ministra zdravotnictví Arenbergera kvůli dosud řádně nevysvětleným majetkovým...

Po covidu přišla další rána. Indii děsí agresivní plíseň napadající mozek

Jako by nestačilo, že Indie zápasí s masivní koronavirovou nákazou, v posledních týdnech řeší také nárůst případů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Loď řízená českým kapitánem poškodila nizozemský most, škody jsou velké

Cisternová loď, kterou řídil 59letý český kapitán, narazila do důležitého mostu v nizozemském Groningenu. Nikomu se nic...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

U hlavního nádraží začne výměna kolejí, tramvaje nepojedou od Husinecké

Od středy večer přestanou jezdit tramvaje mezi pražskými zastávkami Hlavní nádraží a Husinecká. Podle informací...

Testování zdarma nebude od června možné tak často, řekl Babiš

Vláda od června sníží úhrady, které pojišťovny vyplácí za provedené testy na koronavirus. MF DNES to potvrdil premiér...

Pokání osvobozuje, řekl Zeman. Omluvil se za bombardování Jugoslávie

Prezident Miloš Zeman se v úterý omluvil srbské hlavě státu Aleksandaru Vučičovi za bombardování někdejší Jugoslávie v...

Piráti a STAN připustili růst daní. Odmítli promigrantskou nálepku

Koalice Pirátů a hnutí STAN při představení volebního programu přiznala, že může dojít na zvýšení daní. „My otevřeně...

Kdy dítěti nechat píchnout uši a jak správně vybrat náušnice?
Kdy dítěti nechat píchnout uši a jak správně vybrat náušnice?

Ať už se rozhodnete nechat propíchnout ouška miminku, nebo chcete vyčkat na pozdější rozhodnutí dítěte, čeká vás výběr prvních dětských náušnic. V...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Princ Harry: Žil jsem jako v zoo. Podívejte, co to udělalo s mou matkou

Na streamovací službě Apple TV+ bude mít brzy premiéru dokument týkající se psychického zdraví, vytvořený princem...

Gelemová se po sedmi letech rozešla se Slováčkem. Touží po rodině

Malířka Lucie Gelemová (38) a hudebník Felix Slováček (77) se rozešli. Žili spolu sedm let, přestože se muzikant...

Cestovky přestřelily při smlouvání pobytů, teď ruší zájezdy i lety

Premium Cestovatelský boom se zatím nekoná. Kanceláře špatně odhadly touhu Čechů vyrazit s ustupující pandemií na zahraniční...

Soused si chce cestu na zastávku krátit přes náš pozemek, chce branku v plotu

Premium Soused si chce ve svém plotu, který stojí na hranici s naším pozemkem, vybudovat branku. Chodil by přes náš pozemek a...