Nenechte si vymývat mozek, radí Tomáš Halík

  6:22
Největší nebezpečí současnosti podle kněze Tomáše Halíka skýtá manipulace s lidskými geny, ale i vymývání mozků reklamou a politickou propagandou. "Křesťan se nesmí stát stádovým blbečkem. Zdravá víra se pozná podle vnitřní svobody, moudrosti a humoru," říká v rozhovoru pro MF DNES.

Křesťan se nesmí stát stádovým blbečkem, říká kněz. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

Myslíte, že je pro dnešní dobu třeba seznam tradičních hříchů rozšířit o nové takzvané "sociální hříchy"? Pojmenovat je?
Určitě. Každý biskup je při svém svěcení vyzván, aby "nazýval zlo zlem a dobro dobrem". Je třeba křičet do ospalého svědomí světa. Ve veřejném mínění často pojem "hřích" asociuje hlavně lechtivá témata kolem sexu. Bylo na čase jasně říct, že existují také jiné a ještě závažnější viny.

Který z nově pojmenovaných hříchů (zneužití drog, genová manipulace, pokusy na lidech, hromadění bohatství, šíření chudoby, sociální nespravedlnost, znečišťování životního prostředí) je dle vás nejtěžší?
Za nejvážnější aktuální ohrožení považuji manipulace s lidskými geny a takovou míru nezodpovědnosti v zacházení s přírodními zdroji, která může v budoucnosti ohrozit přežití lidstva. Ale nebagatelizoval bych ani pokusy některých médií a politiků ohlupovat lidi, manipulovat jimi, podněcovat nenávist a násilí.

Ale kde je ta hranice? Třeba lékařské pokusy s kmenovými buňkami mohou zachraňovat životy.
Součástí morální teologie je pozorné studium bioetiky. Využití kmenových buněk pacienta samého k terapii orgánů církev naopak vřele vítá - také proto, že se tím stává nadbytečným to, co odsuzuje, tedy používání lidských embryí jako materiálu. Odsuzuje například pokusy klonovat lidské jedince, které mohou mít děsivé následky pro kvalitu i samo přežití lidského rodu. Zvlášť v době, kdy nemálo výzkumných pracovišť je hnáno hlavně vidinou slávy a zisku a ignoruje možný dopad svých experimentů.

Nechybí vám ve výčtu hříchů rasismus, pedofilie, potraty...?
Ten nedávný projev arcibiskupa Girottiho (čtěte Vatikán připsal smrtelné hříchy, peklo hrozí i drogově závislým) a následné vyjádření papeže Benedikta XVI. samozřejmě neměly být konečným výčtem "moderních hříchů". Proti útokům na život v jeho nejzranitelnější podobě - potratům a eutanazii - se církev vyjadřuje permanentně, rovněž proti porušování práv člověka včetně rasismu. Myslím, že bude třeba věnovat stále větší pozornost etice médií a také ageismu - neúcta ke starým lidem narůstá, rozpory mezi generacemi vidím jako nejžhavější pole konfliktů blízké budoucnosti - a právě uzákonění eutanazie by se v téhle souvislosti mohlo brzy stát strašnou zbraní.

Napadá vás "moderní desatero" pro současného člověka? Znamená to kromě čestného života i třídit odpad?
Ale to nestojí vedle, nýbrž patří k čestnému, poctivému a odpovědnému způsobu života. To asi chtěl papež letos zdůraznit - ale nepředložil žádný konečný seznam. Desatero a Ježíšovo Kázání na hoře asi nikdy nebude překonáno a nahrazeno.

Moderní západní kultura oslavuje mnohé z "tradičních" hříchů: pýcha se dnes považuje za zdravé sebevědomí, obžerství za gurmánství, závist je motivací k úspěchu a chtíč vyvolává kdejaký billboard. Jak zní rada? Dívat se jinam? Neposlouchat?
Radím stavět se k vymývání mozku stupidními reklamami s patřičnou ironií, nadhledem, vnitřní svobodou. Křesťan musí být připraven mít odvahu k nonkonformitě, mnohdy plavat proti proudu a většinovému mínění, ale nesmí se ani uzavírat do zahořklého ghetta. Podle Bible je hlavním darem Božím svoboda, díky ní je člověk obrazem Božím - a proto si ji křesťan musí uhájit.

Kdy už je bohatství hříšné?
Když se bohatství stává člověku bohem. Martin Luther řekl: "Bůh je pro člověka to, co je pro něj to nejdůležitější." Církev vždy jasně odsuzovala hromadění bohatství, zejména pokud je nabyté nespravedlivě, nezákonně, pokud zotročuje člověka a činí ho necitelným k bídě druhých. To opravdu není nic nového. Ale v době, kdy se v procesu globalizace děsivě rozevírají nůžky mezi bohatými a chudými, kvete korupce, daňové podvody, tunelování, "individualizují se zisky a socializují rizika", kdy roste počet dětí umírajících každou hodinu na světě hlady a bezohledně se drancují zdroje přírodního bohatství, musí církev svůj hlas pozdvihnout ještě naléhavěji.

Ti, kteří jezdí luxusními vozy, hřeší? Britský Daily Telegraph opatřil článek o moderních hříších titulkem "Recyklujte, nebo do pekla s vámi".
Novináři milují provokativní titulky. To, jak Bůh trestá hříchy, bych nechal na něm. Některé hříšníky (včetně bulvárních novinářů) trestá patrně tím, že je nechá dočista zpitomět.

Je tedy hříšné používat automobil, když jej člověk bezpodmínečně nepotřebuje k životu?
Tohle si musí každý zodpovědět podle svého svědomí, má-li jaké.

Jak často používáte vůz vy?
Auto jsem nikdy nevlastnil a nevlastním, ale pokud někde musím být včas a není to zvládnutelné prostředky hromadné dopravy, využívám laskavosti mých blízkých, kteří auta mají.

Dopustil jste se někdy nějakého "sociálního" hříchu?
Nemyslím, že by některý z těch citovaných "moderních hříchů" byl můj problém. Jsem spíš "klasický" - nepříliš vynalézavý hříšník.

Peklo v některých lidech vzbuzuje romantickou představu z pohádek. Jak byste popsal "moderní" peklo?
Peklo je stav trvalé a totální odloučenosti od Boha; je to logický důsledek toho, že Bůh si nade vše váží lidské svobody. Chce-li někdo až do konce žít bez něho, pak Bůh toto jeho rozhodnutí respektuje a umožní mu to navěky. Jak takový stav naprostého odloučení vypadá, nikdo z žijících neví. Nedávno mne jeden novinář natolik nutil vykreslit mu peklo a potvrdit jeho představy (jako většina ateistů měl roztomilé náboženské představy na infantilní úrovni), aby se mu mohl vysmát, že jsem byl v pokušení mu říci: "Milostpane, nechaj se překvapit!"

. Kategorie Hříchů

Desatero přikázání
Mnohem starší a také závažnější soubor morálních imperativů. Původně měl Desatero předat Bůh Mojžíšovi, křesťané je s drobnými úpravami převzali.

1. Nebudeš mít jiné bohy mimo mne.
2. Nevezmeš jména Božího nadarmo.
3. Pomni, abys den sváteční světil.
4. Cti otce svého i matku svou, abys dlouho živ byl a dobře se ti vedlo na zemi.
5. Nezabiješ.
6. Nesesmilníš.
7. Nepokradeš.
8. Nepromluvíš křivého svědectví.
9. Nepožádáš manželky bližního svého.
10. Nepožádáš statku bližního svého.

Slovníček pojmů:
A. Smrtelný hřích - rozuměj těžký hřích. Jde o vážné porušení Božího zákona či některého z deseti přikázání (například vražda). Musí být spáchán s plným vědomím a dobrovolně. Bez pokání, vyzpovídání a rozhřešení se hříšník připravuje o Boží lásku (podle dřívějšího učení končil v pekle).

B. Sedm smrtelných hříchů -rozuměj hlavních či "kardinálních" hříchů. Fakticky nejde o hříchy, nýbrž o neřesti či kategorie hříchů. Sedm smrtelných hříchů pojmenoval v 6. století papež Řehoř jakožto jakousi "příručku" pro správné chování, později se jimi inspirovala řada umělců.

C. Sociální hřích - rozuměj hřích, který má široký dopad na okolí. Vatikán tento pojem razí delší dobu. Původně se týkal hlavně sociálních rozdílů, později přibyly potraty, rasismus, pedofilie, naposledy pak distribuce drog, znečišťování životního prostředí a genetické experimenty. Angličtina rozlišuje mezi "mortal sin" (A) a "deadly sin" (B), běžná čeština míchá oba pojmy dohromady.

Autor: , Téma

S panem Babišem si vykáme, na pivo nechodíme, říká Havlíček

  • Nejčtenější

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

27. února 2024  6:01,  aktualizováno  15:09

Shodneme se, že ruská agrese je hrubé porušení mezinárodního práva i že Ukrajina si zasluhuje...

Rusům utekly složky o atomovkách. Odpálí je dřív, než si Západ myslel

28. února 2024  10:13,  aktualizováno  11:20

Ruské námořnictvo by nasadilo taktické jaderné zbraně daleko dříve, než se dosud myslelo a než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední dílek puzzle zapadl. Aliance zavřela Rusům přístup do Baltu

27. února 2024

Premium Trvalo to „jenom“ rok a půl, ale už je to na spadnutí. Švédsko vysedělo odpor Maďarska i Turecka...

Navalného vyprovodila hudba z Terminátora. Přišly tisíce Rusů, zastrašování navzdory

1. března 2024  6:26,  aktualizováno  14:53

Rakev s tělem Alexeje Navalného po krátké komorní pietě opustila chrám a byla převezena na nedaleký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Teodora čeká zlá budoucnost, bude mít trvalý hlad i skoliózu. Rodiče hledají lék

3. března 2024

Zamykání jídla a důsledná organizace stravování. Taková budoucnost pravděpodobně čeká rodinu...

Ruská protivzdušná obrana nad Krymem zničila 38 ukrajinských dronů

3. března 2024  7:05

Sledujeme online Ruská protivzdušná obrana nad Krymem v noci na neděli zničila 38 ukrajinských bezpilotních letounů,...

Hudební podhoubí etiopské metropole. Jak heavy metal ovládl Addis Abebu

3. března 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Addis Abeba je hlučné místo a rocková muzika je v nerovném hlukovém souboji s církevními hodnostáři...

Přes 145 milionů za rady. Ministři si najali i experta na polepy autobusů

3. března 2024

Premium Ministerstva včetně Úřadu vlády ve druhém pololetí loňského roku za externí poradce a právní služby...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...