Nemocnice vybírají peníze za parkování

  8:34aktualizováno  8:34
Praha - Vydírání pacientů a porušování zákona. Tak bez obalu označuje Svaz pacientů podnikání vinohradské a motolské nemocnice. Kritizuje tak to, že se za parkování v areálech těchto nemocnic musí platit. Představitelé svazu se už obrátili na všemožné instituce, včetně ministerstva zdravotnictví, s požadavkem prošetřit oprávněnnost tohoto kroku. Nemocnice jsou klidné, jisté tím, že zákon neporušují.

Nespokojenost pacientů dokonce vyústila v podání trestního oznámení. Předseda Svazu pacientů Luboš Olejár obvinil Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a Fakultní nemocnici Motol z poškozování cizích práv, vydírání nemocných a neoprávněného podnikání na pozemcích státu.

Nemocnice se proti tomuto obvinění důrazně brání. Jejich zástupci tvrdí, že poplatky zavedli kvůli většímu pohodlí pro pacienty i návštěvníky.

Ředitelka vinohradské nemocnice Marie Alušíková, kde od lidí vybírají parkovné od letošního ledna, konstatuje, že se dlouhodobě potýkali s problémy, jak vyřešit stále se zvyšující provoz vozidel v areálu.

"Došlo k několika kolizím, kdy sanitky s akutními případy nemohly projet. Řidiči aut si zkracovali trasu jízdou přes areál nemocnice a přes víkend zde parkovali. Po nutném zavedení poplatků se počet vjíždějících aut snížil na třetinu a doba stání se zkrátila z průměrných šesti hodin na pětačtyřicet minut," uvedla ředitelka Alušíková. Vinohrady dávají výnos na opravy cest, úpravy zeleně a dopravní značení.

Přístupem Olejára je Alušíková rozladěna a podle jejích slov nemocnice nyní zvažuje, zda a jakým právním způsobem se vůči jednání Svazu pacientů ohradí.

Také v motolské nemocnici se nechtějí s trestním oznámením smířit. Mluvčí nemocnice Eva Jurinová prohlásila, že také uvažují o obraně. "Právně je naše chování zcela v pořádku. Nepřichází v úvahu, že bychom porušovali zákon o poskytování bezplatné zdravotní péče. Vedení naší nemocnice by nikdy nepřistoupilo k vybírání parkovného, pokud by to bylo nelegální či protiprávní," konstatovala.

Luboš Olejár však trvá na svém. Vyzývá Alušíkovou i ředitele Motola Miloslava Ludvíka, aby zrušili parkovné.

Se stejnou žádostí se obrátil i na ministra zdravotnictví Bohumila Fišera. Jeho resort se s největší pravděpodobností nebude tímto případem vůbec zabývat. "Celá věc je v kompetenci ředitelů nemocnic," říká tiskový mluvčí ministra Otakar Černý.

Co říkají právníci? Například Robert Bezděk míní, že nemocnice je samostatný právní subjekt a se svěřeným majetkem může nakládat, jak uzná za vhodné. "Z právního hlediska na tom nic není, na druhou stranu to může být etický problém," podotkl Bezděk.

Mluvčí Jurinová argumentuje tím, že zavedení poplatků vyřešilo velký chaos, který vládl v obrovském komplexu Motola. "Záchranky neměly jak se dostat k příjmu a lidé z okolí nám zde auta nechávali zaparkovaná třeba měsíc," dodala Jurinová.

Zároveň tvrdila, že za peníze z parkovného dříve opravili cesty.  Nyní nemocnice tyto peníze odvádějí do státního rozpočtu. Částka přitom podle ní není nijak závratná. "První půlhodina je zdarma, za další započatou hodinu se platí dvacet korun. Navíc zde máme možnost krytého parkování za pouhých pět korun na hodinu. Bohužel o něm ví jen málokdo," prozradila. Vinohrady dávají výnos na opravy cest, úpravy zeleně a dopravní značení v areálu.

Návštěvníci nemocnic berou parkovné jako nutné zlo. "Čekám tady dvě hodiny jako doprovod a už mě to stojí čtyřicet korun. Ale alespoň se tady dá zaparkovat," sdělila žena v Motole.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Důchodová komise poprvé zasedala. Řešit chce, kde najít shodu v penzích

První zasedání komise pro spravedlivé důchody. (22. února 2019)

Nová důchodová komise by měla mít v brzké době představu o tom, jakým směrem by se v příštích letech mohly ubírat...

Ideální by bylo, kdyby prostitutky platily paušální daň, říká majitel sexklubu

Igor Salomon a Barbora Pšenicová v diskusním pořadu Rozstřel (22. února 2019)

Piráti prosazují legalizaci prostituce. O případných dopadech legalizace promluvila Barbora Pšenicová ze společnosti...

ANO stále vládne české politické scéně. ODS se přiblížila k Pirátům

Únorový volební model Centra pro veřejné mínění. (22. února 2019)

Únorové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrálo ANO se zhruba třicetiprocentním ziskem...

Najdete na iDNES.cz