Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Nemocnice selhaly, musí to hlásit do Ameriky

  11:12aktualizováno  11:12
Dvě nejstřeženější nemocnice v Česku selhaly v testu MF DNES a teď je čeká nepříjemná povinnost. Musí to nahlásit do USA. Na ústředí komise, která uděluje mezinárodní certifikáty bezpečnosti a kvality. Reportéři totiž při testu bezpečnosti pronikli až k chorobopisům pacientů.

Nemocnice v Motole prošla jako jediná testem bezpečnosti MF DNES. | foto: Petr Novotný

Povinnost nahlásit chybu se týká jak pražské Ústřední vojenské nemocnice, tak i Nemocnice Na Homolce. "Pokud by svou chybu nenahlásily, mohou o akreditaci přijít," říká lékař David Marx, který je českým komisařem společnosti.

"I tak to znamená, že se v těchto nemocnicích při obhajobě akreditace komisaři mnohem důkladněji zaměří na to, jak se tady nakládá s chorobopisy," říká.

"Mrzí nás to," říká ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý. Právě Homolka přitom do bezpečí pacientů investuje každoročně miliony korun a patří k nejlépe střeženým nemocnicím v zemi.

"Zcela zabránit lidskému selhání ale prostě nejde," krčí rameny primář Vítkovické nemocnice Dušan Kučera, v jehož oddělení falešného medika dokonce lékař přizval k vizitě.

Redakce otestovala bezpečí pacientů v celkem dvanácti nemocnicích v zemi. Stačilo si k tomu jen obléct bílý plášť. Jen v jediné nemocnici – v pražském Motole – falešnou lékařku odhalili.

Nemocnice se však z testu poučily. Plánují proškolit zaměstnance, aby víc dbali na bezpečí pacientů, a změnit se má i řada dalších věcí.

"Už máme nakresleno, jaké investice oddělení potřebuje k většímu bezpečí pacientů. Mimo jiné budou zvenčí dveří koule," popisuje primář gynekologického oddělení nemocnice v Českých Budějovicích Petr Sák.

V této nemocnici se redaktorka v převleku bez potíží dostala nikým nekontrolována i k novorozencům.

"Zvenku nebude na oddělení přístup. Lidé se dostanou jen do návštěvnických prostor, tedy ne do pokojů. Třeba pacientka na nadstandardním pokoji bude muset počkat, až jí návštěvu přivede sestra," popisuje primář Petr Sák, jaké změny zavede.

A podobně hovoří i ostatní. O potrestání zdravotních sester, které chybovaly a vydaly zdravotní dokumentaci pacientů redaktorům v převleku, však šéfové nemocnic hovoří jen velmi opatrně.

"Důvod je jednoduchý – sester je katastrofický nedostatek," říká ředitel Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze Karel Filip.

Přesto podle něj zaměstnanci, kteří pochybili, potrestání neujdou. Jaký trest je čeká, o tom vedení nemocnice právě teď rozhoduje.

"Stát se to nemělo a opakovat se to nesmí. Uložíme postihy a zpřísníme systémová opatření," tvrdí také primář Jan Boženský z Vítkovické nemocnice, kde falešný lékař nahlížel do chorobopisu. "Určitě ale nikoho nevyhodíme, o dobré sestry je nouze," říká ředitel Ústřední vojenské nemocnice Štefan Brunclík.

Sestra dostane odměnu
Naopak na odměnu pět tisíc korun se může těšit zdravotní sestra z porodního oddělení nemocnice v Motole, která jako jediná odhalila falešnou lékařku přímo na místě.

Mezi dvanácti nemocnicemi, kde redaktoři v převleku za lékaře testovali bezpečí pacientů, byla výjimkou. V ostatních nemocnicích se totiž redaktoři v plášti bez potíží dostali k chorobopisům pacientů či mohli vzít nehlídané léky. A nemocnice začaly bezpečí pacientů a chyby svých zaměstnanců intenzivně řešit.

"V každém případě je ochrana bezpečí pacientů součástí běžné práce zdravotníků," dodává David Marx. "Položíme-li na misku vah bezpečí pacientů a na druhou komfort zaměstnanců nemocnice, pak se jistě shodneme, kde je priorita."

Nemocnice v Motole proto například zavádí čipy pro dětské pacienty. "Je to mimo jiné prevence před únosy dětí. Pokud se dítě vzdálí z oddělení, čip spustí alarm a sestra přesně ví, kde dítě je," vysvětluje náměstek ředitele Pavel Budinský.

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vláda omezila volný pohyb do 1. dubna, brzdí s EET, odpouští i odvody

Ministři prodloužili omezení volného pohybu do 1. dubna. Znamená to, že do té doby zůstanou uzavřené i restaurace i...

Omezení skončí nejdřív v půlce dubna. Hranice můžou být zavřené i roky

Přísná karanténní opatření se začnou rozvolňovat nejdříve od půlky dubna, pokud se nákaza zastaví. Hranice zůstanou...

Nakažených koronavirem je 1 120. Epidemii může zbrzdit lék Plaquenil

Ministerstvo zdravotnictví omezilo předepisování léku Plaquenil, aby ho bylo dost pro pacienty s koronavirem. „Podle...

Šílený experiment? Švédové jsou v klidu, školy a bary nadále fungují

Zatímco většina evropských zemí v boji s koronavirem vyhlásila tvrdé restrikce pohybu, Švédsko volí jinou strategii....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko má šest obětí koronaviru, zesnulí měli i jiné potíže. Nakaženo je 1 654 lidí

Počet obětí koronaviru v Česku dosáhl čísla šest, nakaženo je aktuálně 1 654 lidí. Zemřeli tři muži, kteří měli...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

Osm hlavních kroků, jak si ulevit od úzkosti a nemít pocit, že umřete

„To nezvládnu. Umřu. Mám infarkt.“ K tomu se mohou přidávat potíže jako je malátnost, bušení srdce nebo pocení. Takové...

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Respektujme kroky vlády. Pocity „vyvolených“ jsou liché, píše Václav Klaus

Buďme zodpovědní a respektujme zaváděná opatření. Výtky řady opozičních politiků a zklamaných ambiciózních jednotlivců,...

Premium

Záhada netopýrů. Čeští vědci objasňují, jak se virus přenesl na lidi

V některých zemích, například v Peru, už začali venkované vybíjet netopýry. I když zatím jen v ojedinělých případech....

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?

Najdete na iDNES.cz