Pacientku nechali ležet šest hodin na chodbě. Nemocnice pochybení popírá

  14:16aktualizováno  16:27
Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov nechala na nemocniční chodbě ve středu ležet postarší ženu šest hodin. Alespoň takovýmto způsobem prezentovala na sociální síti situaci jedné z pacientek středočeské nemocnice žena, která v té době byla také v nemocnici. Její příspěvek, ve kterém tvrdí, že na ni nemocnice zapomněla, vyvolal na sociálních sítí velký ohlas. Zařízení na dotaz iDNES.cz pochybení odmítá.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Oddělení ortopedie a chirurgie. Tuhle paní nechali ležet na chodbě na plastovém lehátku 6 hodin!“ uvedla na svém Facebooku žena vystupující pod jménem Obabi Demedoom.

Podle jejího tvrzení se žena na chodbě třásla, sténala a měla úplně propocená záda z plastového lehátka. Během šestihodinového „pobytu“ na chodbě ji nedal nikdo ze zaměstnanců nemocnice pití.

„Sestra si jí nevšímala, starali jsme se o ni my, co jsme čekali na vyšetření. Nechápu - děsí mě být stará a bezmocná. Prý je to takhle v pořádku a normální praxe a co prý se nestaráme o svoje,“ dodala.

Podle mluvčího nemocnice Petra Ballka bylo ovšem všechno jinak. „Ozvali se nám pacienti, kteří byli této události v ten daný čas přítomni, a popisují událost zcela jinak, než je prezentováno na Facebooku,“ uvedl. 

Nemocnice: neselhali jsme

Podle předsedy představenstva středočeské nemocnice Romana Mrvy lékařské zařízení nepochybilo. „Pacientka vyššího věku byla standardně vyšetřena, ošetřena a její zdravotní stav nevyžadoval pobyt v nemocnici, ani další akutní vyšetření. Tedy skončil proces, za který plně odpovídá nemocnice a pacientka se tedy mohla vrátit zpět do svého domova,“ uvedl ve svém vyjádření.

Máte podobnou zkušenost?

Napište nám na redakce@idnes.cz.

Nemocnice podle jeho slov nemá žádnou vlastní sanitní přepravu a není zodpovědná za transport pacientů. Má smlouvu s dopravní zdravotní službou Falck, která převoz pacientky zdržela. „Dopravně-zdravotní služba Falck byla opakovaně a důrazně urgována naším personálem,“ nastínil.

Během čekání byla pacientka podle Mrvy neustále pod kontrolou zdravotnického personálu. Na chodbě nemocnice byla, neboť by tak zablokovala ošetřování dalších čekajících pacientů.

Předseda představenstva uvedl, že pracovníci Falck nakonec starší ženu odvezli, ale následně se s ní do nemocnice vrátili. Pacientka nemocnice neměla údajně klíče od domu a příbuzným se nešlo dovolat. Dopravně-zdravotní služba ji převezla domů až po šesti hodinách.

Táto, oni pomůžou, řekl Adámek. Za dítě v kómatu se nemocnice ani neomluvila

„Náš personál se celou dobu opakovaně pokoušel spojit s příbuznými pacientky, bohužel dlouhou dobu bezvýsledně. V poskytování zdravotní a lékařské péče, ani ve snaze vrátit starou paní domů, jsme zcela jednoznačně nepochybili,“ sdělil Mrva.

Falck verzi nemocnice potvrzuje. Podle mluvčí společnosti Kataríny Načiniakové si zaměstnanci ženu převzali od pracovníků nemocnice. Marně se pak pokoušeli hodinu sehnat nějaké rodinné příslušníky. Když se jim to nepodařilo, vrátili se zpět do nemocnice. 

„Přestože jsme další dění nedokázali ovlivnit, upřímně nás mrzí situace, která v daný den pro pacientku v nemocnici nastala. Po následném nejbližším kontaktu z nemocnice jsme znovu zařídili pro pacientku odvoz domů za asistence dvojposádky,“ uvedla Načiniaková. Zdůraznila, že v tomto případně podle ní sehnala komunikace mezi všemi zúčastněnými. 

V případě, že by si pacientka chtěla na postup v daný den stěžovat, bude se muset podle Mrvy obrátit na svou pojišťovnu a dopravní službu.

V komentářích pod daným příspěvkem se objevily informace o tom, že takové zacházení v nemocnici je vcelku normální. Obabi v komentářích také doplnila, že již podala podnět k přešetření. „Věřím, že normální je zcela jiný postup. Také mě zajímá, jak dlouho tam paní ještě ležela a zdali ji opravdu neohrozil zápal plic,“ uvedla.

Nedostatek personálu, nedostatek lůžek

Na problémy a někdy i neochotu lékařského personálu upozornil na začátku června dokument Infiltrace, Obchod se svědomím. Ten v první části představil příběhy tří lidí. Prvním z nich byl příběh Adámka, který po operaci mandlí skončil ve vigilním kómatu. Dokument představil také příběh těhotné ženy, jenž po postupu gynekologa přišla o dvě nenarozené děti, a ženy, která se marně snaží zjistit důvod náhlého úmrtí své matky. Zejména příběh malého chlapce vyvolal ve společnosti velký ohlas. 

Do kauzy krvácejícího Adama promluvil hejtman, náměstek nemocnice odstoupil

Na jeden z problémů nemocnic upozornily také na začátku roku Hospodářské noviny. Nemocnicím chybí zdravotní sestry a lůžka. Pacienti tak často leží na místech, kam nepatří - část i na chodbách. Podle České lékařské komory navíc v Česku chybí okolo dvou až tří tisíc doktorů. 

Zákon o zdravotních službách ovšem mluví o tom, že pacient má právo na poskytnutí zdravotních služeb o náležité odborné úrovni. „Pacient má při poskytování zdravotních služeb dále právo na úctu, důstojné zacházení, na ohleduplnost a respektování soukromí při poskytování zdravotních služeb v souladu s charakterem poskytovaných zdravotních služeb,“ píše se v dokumentu. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Muslimky si máčely nohy v pítku Vřídla, vzbudily pohoršení a debatu

Snímek zachycující dvě cizinky, které si omývají nohy v pítku karlovarského...

Bouři nevole vzbudil snímek z Facebooku, na němž si dvě muslimky umývají nohy v pítku Vřídelní kolonády. Část...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Zavraždil přítelkyni a fotky mrtvoly zveřejnil. Instagram je neumí smazat

Sedmnáctiletá Bianca Devinsová, kterou zavraždil její přítel a snímky mrtvoly...

Instagram má problémy s odstraněním explicitních fotografií těla sedmnáctileté středoškolačky, kterou v neděli večer...

Další z rubriky

Odsouzené vražedkyni nepomůže těhotenství, rodit má napříště ve věznici

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Případ odsouzené vražedkyně z Jilemnice Petry Janákové, která se dostala na svobodu jen díky tomu, že dokázala ve...

Česko rozpálí tropická výheň. Mnohde bude 31 stupňů Celsia, ve středu k 35

Svítání nad Pražským hradem o horkém dni 26. června 2019

Většinu republiky rozpálí v těchto dnech tropická výheň. V úterý odpoledne teploty místy překonají 31 stupňů Celsia, od...

Předseda DSSS přál primátorovi defenestraci. Nadsázka, mírnil později

Tomáš Vandas (DSSS)

Blížícího se výročí 600 let první pražské defenestrace využil předseda Dělnické strany Tomáš Vandas, aby se opřel do...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz