Nemocní z povolání mají nejčastěji problémy s horními končetinami

  16:59aktualizováno  16:59
V Česku se výrazně změnila povaha nemocí z povolání. V posledních letech ubylo infekčních nemocí a otrav, naopak přibylo nemocí horních končetin. Loni toto onemocnění dvakrát častěji postihovalo ženy než muže.

Podoba nemocí z povolání se mění. Ubývá infekčních nemocí a otrav, přibývá nemocí horních končetin. (16. 5. 2018) | foto: Ardon Safety

Zatímco před čtyřiceti lety vedly ve statistikách infekční nemoci, aktuálně jsou v čele žebříčku choroby, které vznikají přetěžováním horních končetin námahou a vibracemi. Podle statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) lékaři loni nejčastěji diagnostikovali kombinace syndromu karpálního tunelu na pravé a levé ruce. U jednoho pracovníka přitom vzniklo až osm onemocnění tohoto typu.

„Před čtyřmi dekádami by byla typickým pacientem s nemocí z povolání dojička krav či šička. Dnes jsou to například operátoři výroby nebo pracovníci montážních linek zejména v automobilovém průmyslu,“ uvedla Daniela Pelclová z Kliniky pracovního lékařství 1. LF UK . Podle lékařky uvedení dělníci jednostranně přetěžují malé svalové skupiny a do práce zapojují hlavně horní končetiny.

„Nemocí z přetěžování horních končetin bylo loni hlášeno u 394 lidí celkem 535 případů, což představovalo 42 procent ze všech hlášených nemocí z povolání,“ uvedl vedoucí oddělení komunikace a vztahů s veřejností ÚZIS Jiří Tráva. O rok dříve lékaři zaznamenali 445 případů. Podle Trávy se od roku 2013 počet nemocí horních končetin zvyšuje, navíc se nyní častěji objevují u žen (loni bylo u žen 358 případů, u můžů 177).

To že nemocí horních končetin v posledních letech přibylo potvrdila i Všeobecná zdravotní pojišťovna. Podle jejich statistik v roce 2014 ošetřili lékaři 317 tisíc pacientů s těmito potížemi, v následujícím 324 tisíc a předloni 326 tisíc.

Zrádná chemická rizika, nejsou na první pohled vidět

Druhým nejčastějším problémem jsou infekční, kožní a dýchací nemoci. Všechny mají zastoupení mezi nemocnými okolo dvanácti procent. „Nejčastější příčinou kožních chorob je podceňování tak zvaných mírných chemických rizik. Jsou zrádná, protože nepůsobí bolest a nemusí být na první pohled patrná,“ říká poradce pro průmyslové firmy Lubomír Winkler ze společnosti Ardon Safety. Později se však mohou projevit jako trvalé nebo těžko léčitelné nemoci.

Pracovní úrazy a nemoci z povolání způsobují zaměstnavatelům vysoké finanční ztráty, hradí je totiž z vlastních prostředků. Ročně se pohybují až kolem deseti miliard korun. „Ochranné pracovní prostředky tak firmám mohou přinést značné úspory. Sníží tím riziko ohrožení zdraví svých zaměstnanců, zároveň zvýší jejich produktivita a omezí fluktuace, což je zvláště důležité v dnešní době, kdy zaměstnavatelé bojují s nedostatkem lidí,“ uvedl Winkler.

Nejvíce nemocí z povolání, 34 procent, loni statistici z ÚZIS diagnostikovali v Moravskoslezském kraji. Nejpočetnější kategorii hlášených nemocí z povolání přitom představovala ta, způsobená přetěžováním horních končetin a to v 193 případech.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Chceme delší lhůtu k odpovědi na Babišův audit, požaduje ministerstvo

Andrej Babiš v Jivně. Členové vlády dnes probírali stavbu D3 (18. července...

Ministerstvo pro místní rozvoj požádá Evropskou komisi, aby prodloužila lhůtu na vypracování odpovědi na návrh první...

VIDEO: O víkendu zavřou lanový most. Podívejte se, jak objet Jižní spojku

Na řidiče na Lanovém mostě čeká další dopravní omezení.

Od začátku července probíhají na několika místech na pražské Jižní spojce různé opravy a stavby. Provoz je omezený i na...

Pošťáci se zapotí, i když není vedro. Kromě Vánoc mají v létě nejvíc práce

ilustrační snímek

Léto je pro pošťáky jedno z nejnáročnějších období nejen kvůli horku, ale i proto, že právě o prázdninách mají výrazně...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz