Češi nemoci přecházejí, tvrdí průzkum. Simulanti ale údajně nejsme

  16:27aktualizováno  16:27
Většina Čechů nemoci přechází, nemohou si výpadek ze zaměstnání dovolit. S mírnějším nachlazením přijdou do práce spíš lidé z kanceláří, manuálně pracující pak přecházejí téměř každou nemoc. Vyplývá to z průzkumu společnosti Behavio, který vznikl na vzorku pěti stovek lidí v dubnu letošního roku v souvislosti se zrušením karenční doby.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Od července je třídenní marodění zdarma pasé a lidé už od prvního dne nemoci dostanou 60 procent svojí mzdy. Podle odborářů byla karenční doba nespravedlivá, brala lidem peníze a nutila je nemoci přecházet.

A čísla nejnovějšího výzkumu ukazují, že to tak možná opravdu je. 35 procent lidí oslovených výzkumníky totiž uvedlo, že přechází prakticky všechny nemoci, protože si to nemohou z finančních důvodů dovolit.

Více než 44 procent tázaných jde pak stonat, pokud už je jim opravdu špatně. Výzkum ukazuje, že zatímco lidé z kanceláří přecházejí spíš malá nachlazení, takzvané modré límečky, tedy dělníci, lidé pracující venku, manuálně, i v továrně, každou nemoc skoro v polovině případů, nejvíce starší lidé. „To nejspíš souvisí s faktem, že už mají děti, a tudíž tlak na vyšší příjem je silnější,“ vysvětluje výzkumník a sociolog společnosti Behavio Vojtěch Prokeš.

V průměru přichází do práce nachlazený nebo když mu není subjektivně dobře každý z nás téměř třikrát ročně. Nejčastěji se k tomu lidé uchylují kvůli penězům. Za povšimnutí ale stojí, že přes 40 procent zaměstnanců tvrdí, že v tom nechtějí kolegy takzvaně „nechat“. Přitom loajálnější jsou lidé z kanceláří, přesněji ženy mezi 18 až 34 lety.

Konec karenční doby. Zaměstnavatelé opět platí nemocenskou už od prvního dne

„Myslím, že je to charakterem práce. V kancelářích se častěji pracuje v týmech, lidé jsou méně nahraditelní ze dne na den. Potřebují dodělat něco, na co čekají další kolegové,“ odhaduje důvod Prokeš a dodává, že to jistě souvisí i s financemi, neboť lidé dělnických profesí si neschopenku nemohou dovolit.

Zajímavé také je, že pět procent lidí uvedlo, že přecházet nemoci je nutí jejich vlastní šéf.

Češi prý nejsou simulanti

Když už nemocný kolega ale v práci je, mnohem lépe to podle dat výzkumu snášejí dělnické profese, uvedla to více než polovina z nich. Naopak mnohem citlivěji to vnímají hlavně mladí lidé z kanceláří. Více než 43 procent respondentů si myslí, že nemocní lidé by měli zůstat doma.

Významným aspektem pracovní pohody a následně i zdravotních potíží lidí je ale i zájem šéfa o jejich zdraví. Data jasně ukazují, že český šéf se podle zaměstnanců buď vůbec nezajímá nebo jen neformálně při běžné konverzaci. Mnohem častěji nezájem nadřízeného uváděly dělnické profese, odpovědělo tak 63 procent z nich, nejvíc lidé ve věku mezi 45 a 54 lety. „Pro motivaci zaměstnanců ale mají šéfové klíčovou roli,“ říká Prokeš.

Aby byli lidé motivovanější, v lepší pohodě, což následně souvisí i s jejich zdravím, potřebovali by podle Prokeše od nadřízeného víc upřímně pochválit. „Chválit tak, aby mu podřízení věřili a získávali pocit, že mají pro svou firmu přínos. Je třeba, aby se šéfové starali o to, co jim je, co řeší a dobře odhadli míru osobní angažovanosti. V tom jako Češi hodně selháváme,“ míní výzkumník.

Do lázní za padesát tisíc nebo zadarmo. Víte, kdy máte nárok?

Podle něj je mnoho lidí na šéfovských pozicích spíš odborníkem, který byl do manažerské pozice povýšen, ale nezvládá tolik vést svoje lidi. „Ale ani o šéfy se nikdo nestará, aby tyto schopnosti měli,“ doplňuje Prokeš, který svoje tvrzení opírá i o jiný výzkum, z něhož vyšlo najevo, že až čtvrtina lidí není v práci vůbec chválená.

„Je to ohromné množství a souvisí to se spokojeností i výkonem,“ doplňuje Prokeš. „Z velkého výzkumu o spokojenosti zaměstnanců v práci víme, že pouze třináct procent českých zaměstnanců je ze své práce nadšených. Firmy přitom táhnou právě srdcaři.“

Dubnový výzkum ale zaznamenal ještě jeden zajímavý fenomén. Češi nemoci nesimulují. „Marod se hodí“ jen pět procent zaměstnanců, tvrdí analýza. A je jedno, jestli jde o dělnické profese, bílé límečky, ženy či muže, roli nehraje ani věk.

„Tady bych byl ovšem opatrný, jde o deklaraci lidí. Myslím, že číslo nebude úplně špatně, zároveň však ti lidé mají problém tyhle věci přiznávat, to víme zase z jiných výzkumů. Kdybych měl za něco dávat ruku do ohně, řekl bych, že číslo bude o něco vyšší,“ uzavírá Prokeš.

Karenční dobu zavedl před deseti lety kabinet Mirka Topolánka, aby zabránil předstírání nemocí. Tehdejší data ukázala efekt okamžitě. Z dvou milionů neschopenek si jich o rok později vzali Češi o osm set tisíc méně.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

Milion psů nemá povinné čipování, na návštěvu veterináře zbývá jen 100 dní

ilustrační snímek

Majitelé psů mají už jen něco přes 100 dní na to, aby nechali svého psa označit čipem. Od 1. ledna příštího roku tuto...

Teplé počasí v Česku zůstane. Výrazněji se ochladí až v půlce října

Ilustrační foto

Příští týden se bude počasí měnit jako na houpačce. Po teplém začátku týdne, kdy se ručička teploměru vyšplhá až na 23...

Setkání u ohně. Zeman a Schwarzenberg zapálili Masarykovu vatru

Prezident Miloš Zeman a bývalý ministr zahraničních věcí a čestný předseda TOP...

Prezident Miloš Zeman v sobotu na počest 82. výročí úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz