„Pokud jde o miminka do třech měsíců věku, tak tam bych rodičům doporučil v případě, že mají teplotu, kašel, hůře dýchají, aby vyhledali lékaře. U takto maličkých dětí není nač čekat,“ řekl primář Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Petr Koťátko.
„U starších kojenců a větších dětí, pokud mají teplotu, rýmu, kašel, jsou dušné, tak doporučuji nasadit léky na snížení horečky, klid a dostatečný příjem tekutin. Pokud dítě léky dobře snáší, nezvrací, tak je potřeba vyčkat tři dny. Pokud se zdravotní stav dítěte nezlepší, tak poté vyhledat lékaře,“ dodal.
V brněnské Dětské nemocnici se čeká až pět hodin, konflikty řeší policie |
Každý případ je podle něj individuální a záleží na stavu daného dítěte. „Každé respirační onemocnění má určitý průběh a dobu trvání, u nachlazení a chřipek je to okolo pěti až deseti dní, a nelze tuto dobu nijak výrazně zkrátit,“ poznamenal.
V Praze jsou dětské pohotovosti ve Všeobecné fakultní nemocnici v areálu na Karlově, ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči, Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a Fakultní nemocnici Motol. Na Vinohradech jsou podle Romanové čekací doby s ohledem na extrémní vytížení v řádu několika hodin, každý den přijde více než 100 nemocných dětí. Dostavují se podle ní s respiračními viry všeho druhu.
Podle primářky motolského oddělení urgentního příjmu dětí Jitky Dissou tam ošetřili od 23. do 26. prosince 659 dětských pacientů. Dalších 432 dětí bylo v tomto období ošetřeno na ostatních ambulancích nemocnice.
Na twitteru se k tomu vyjádřil i ředitel nemocnice Miloslav Ludvík. „Jako obvykle, pracují jen nemocnice. To musí skončit, zapojit se budou muset všichni,“ napsal Ludvík. Narážel tak na neochotu praktických lékařů sloužit pohotovosti a časté dovolené praktických lékařů v době svátků. Připojil nemocniční statistiky z urgentního dětského příjmu, které ukazují, že největší nápor byl 25. prosince.
„Zda bude tento nápor pokračovat i v následujících dnech, se bohužel v současné chvíli ještě nedá odhadnout,“ uvedla primářka. Její tým vytvořil instagramový účet @detska.pohotovost, kde rodičům nemocných dětí radí, zda je nutné vyhledat pohotovost.
„Určitě s dítětem nechoďte na pohotovost v začátku infektu, zkuste mu podat základní léky na kašel, když má horečku, tak antipyretika v dostatečné dávce,“ uvedla v jednom z příspěvků. Dítě by podle ní mělo být hlavně doma v klidu a hodně pít.
„Ale pokud začne být dušné, po poklesu teploty nepije, nejí, je apatické, nebo pokud mu horečka i přes dostatečné dávky antipyretik neklesá, vyrazte na pohotovost,“ doplnila. Akutnější případy jsou podle ní na pohotovosti ošetřeny dříve, rodiče se tak musejí připravit na několikahodinové čekání. Vyzvala také k nošení roušek v čekárně a u lékaře.
Rozběhat virózu? Pro srdce riziko. Bolest svalů je varování, říká kardiolog |
Zhruba o 30 procent proti předchozím letům přibylo podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Hlavního města Prahy Jany Poštové letos o Vánocích i výjezdů záchranářů. Častěji podle ní lidé volají i kvůli dětským virózám. „Ne vždycky k takovému případu pak vyjíždí sanitka. Často se poskytují rady po telefonu, pokud nesplňují kritéria k odvozu. Dispečer například poradí léky na snižování teploty,“ řekla. Méně vážné případy podle ní zdravotníci odvážejí na pohotovosti, kde pacienti čekají, až přijdou na řadu podle závažnosti obtíží.
V Praze je podle údajů Národního registru poskytovatelů zdravotních služeb 267 dětských praktických lékařů. Část z nich má podle informací na jejich webech některé dny mezi vánočními svátky a Novým rokem dovolenou nebo zkrácenou ordinační dobu.
22. prosince 2022 |