První příznaky amyotrofické laterální sklerózy přišly v říjnu roku 2019. „Začal jsem být velmi unavený, například po řízení. Postupně se ale přidávaly další příznaky, přestaly mě poslouchat svaly v obličeji, přestával jsem dobře artikulovat a začal mumlat,“ popsal loni v srpnu v rozhovoru pro iDNES.cz bývalý projektant v logistice mladoboleslavské automobilky Škoda Martin Přecechtěl.
Diagnózu mu lékaři nestanovili hned, musel absolvovat mnoho vyšetření a navštívit specialisty. Když se dozvěděl, že trpí ALS a zbývá mu dva až pět let života, neubránil se slzám. „I když jsem tušil už delší dobu, že je zle, byl to šok. Po tvářích mi tekly slzy,“ vzpomínal v rozhovoru Martin, otec dvou malých dětí.
Lidé s ALS |
Nemoc však u něj nabrala ještě rychlejší spád, než čekal. Ani ne tři čtvrtě roku od diagnózy přestal v prosinci roku 2020 chodit. „Když s rodinou chceme vyrazit na výlet, tak už toho moc neujdu. Museli jsme na výlety do přírody a procházky pořídit vozík. Teď v zimě jsme ho dovybavili i o lyže na kola, aby to na sněhu jelo pořádně. Jedeme dál a nevzdáváme se!,“ napsal tehdy na své stránky.
Nemoc ALS vás postupně paralyzuje. Před deseti lety zabila Stanislava Grosse![]() |
Martin byl upoután na vozík, postupně mu začalo ochabovat i další svalstvo a letos v létě už nedokázal mluvit. „Nejhorší je, že hlava funguje a tělo ne,“ popsal v červnové reportáži pořadu 168 hodin.
Raději eutanazii než pomalou smrt
Nemoc ALS je nevyléčitelná, léčba může průběh nemoci jen zpomalit, navíc alternativní formy léčby jsou dostupné jen v zahraničí - Americe, Rusku nebo třeba Mexiku. Kvůli pandemii koronaviru ale Martin léčbu v zahraničí nepodstoupil.
Aby ušetřil rodinu od pomalého umírání, rozhodl se pro eutanazii ve Švýcarsku, asistovanou sebevraždu ve zdravotnickém zařízení. „Nechtěl, aby ho děti viděly, jak se udusí,“ vysvětlila pro iROZHLAS.cz jeho manželka Markéta.
Manželka s rozhodnutím nesouhlasila, ale rozhodla se ho podpořit a do Švýcarska jela s ním. Děti zůstaly doma.
„Martin vše dělal hlavně kvůli mně a dětem. Jak sbírku přes transparentní účet, která je mimo jiné pro účely spojené s Maximem a Matyldou. A asistovanou sebevraždu si vybral i kvůli nám. Abych s dětmi měla šanci ještě žít,“ zdůraznila. Martinovu volbu jeho žena považuje za největší oběť, kterou může jeden pro druhého udělat.
Vytoužený klid
Martin měl ve švýcarském zdravotnickém zařízení kelímek se smrtelným nápojem vypít sám, ruce už ho však neposlouchaly a při několika zkušebních pokusech s vodou ho nedokázal vypít. Lékaři se proto rozhodli podat látku nitrožilně, Martin ale musel zmáčknout tlačítko.
Je to pro mě univerzita života. Bývalý masér fotbalistů o vražedné nemoci![]() |
Manželka dostala chvíli na rozloučení a během půl minuty Martin v úterý ráno zesnul. „Neměl žádný strach, ani neplakal. Byl rád a bylo poznat, že jakmile začala látka účinkovat, cítil úlevu,“ popsala pro iROZHLAS.
Po Martinově smrti musela jeho žena kliniku opustit, aby na místo přijela místní policie a zkontrolovala průběh procedury. Martin je podle 168 hodin jedním z deseti Čechů, kteří se pro eutanazii ve Švýcarsku rozhodli.
Co je to ALSAmyotrofická laterální skleróza je neurologické onemocnění způsobující postupnou degeneraci buněk, které ovládají pohyblivost svalů. Nemocní postupně přicházejí o veškerý pohyb těla, nakonec mohou hýbat jen očima. Vše se děje při zachování psychických a mentálních schopností. Příčiny onemocnění nebyly zatím dostatečně objasněny. Nemoc může postihnout kohokoliv, doba přežití se udává mezi 3 až 5 lety po stanovení diagnózy. Prevalence onemocnění v České republice se odhaduje na 6 až 8 případů na 100 tisíc obyvatel. Postihla například britského astrofyzika Stephena Hawkinga nebo českého expremiéra Stanislava Grosse. Zdroj: Organizace ALSA |