Němečkovy nové plány seberou pojišťovnám více než miliardu

  19:43aktualizováno  19:43
Osm stran, které slibují nevídané změny ve zdravotních pojišťovnách i nemocnicích. Tak vypadají na papíře nejnovější plány ministra Svatopluka Němečka. Chce snížit množství peněz na chod pojišťoven nebo změnit podmínky ambulantní péče. Návrhy vládě předloží na jejím dalším zasedání.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

V dokumentu, který má iDNES.cz k dispozici, ministr plánuje například snížit provozní fond zdravotních pojišťoven ze současných 3,13 procenta na 2,83 procenta z celkových příjmů. "Znamenalo by to úsporu ve výši 700 milionů," podotýká ministerstvo.

Právě z těchto peněz si pojišťovny v minulosti hradily sporné projekty - třeba nákupy pojištěnců za stovky milionů korun nebo projekt IZIP (více čtěte zde).

Změny u ambulancí i nemocnic

  • nově by měly pojišťovny preferovat hrazení specializované péče pouze v zařízení se statutem vysoce specializovaného centra
  • nově by měly být nastaveny úhrady u následné a dlouhodobé péče včetně té domácí a paliativní
  • ambulance by nově měly poskytovat jen ekonomicky nejméně náročnou variantu léčby - ministerstvo chce nastavit pravidla, jak se taková péče bude určovat
  • vznikne seznam prostředků hrazených na poukaz (brýle, náplasti, vozíky apod.) a kategorizace zvlášť účtovatelného materiálu (např. nemocniční materiál)
  • na část pojišťovnou plně hrazených léků by se mohly vypisovat elektronické aukce
  • fakultní nemocnice a ústavy budou muset zveřejňovat všechny smlouvy i jednotkové ceny nakupovaných služeb
  • ordinace a nemocnice budou muset více vysvětlovat outsourcing, pokud pochybí, bude jim hrozit sankce
  • nově by se centrálními nákupy mohly pořizovat nejen elektřina a plyn, ale také zdravotnické materiály a léky

Snížit by se měl i rezervní fond - z 1,5 procenta na 0,75 procenta. "Tímto se z rezervních fondů uvolní přibližně 600 milionů korun," dodává úřad.

Opoziční poslanec a bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger si ale myslí, že náklady na provoz pojišťoven by se tím osekaly na dřeň.

"Těch 700 milionů nestojí za to. Pojišťovny to oslabí," řekl iDNES.cz Heger. "VZP za přechodu vedení Pavel Horák/Zdeněk Kabátek přišla o tisíc lidí a to už je riziko, že to postihne její odbornou úroveň," dodal. Podle něj pojišťovny s takto osekanými prostředky nebudou moci ani posílit revizní činnost. "Ta je nyní velmi oslabena," podotkl Heger. Podle něj navíc půlmiliarda znamená pro VZP platby za jeden den. Ročně hospodaří tato pojišťovna s více než 140 miliardami.

Návrh ministra říká, že novela by umožnila pojišťovnám postupovat při kontrolách  společně, nebo sdílet jejich závěry. "Došlo by tak k úsporám z rozsahu, snížení duplicit a zefektivnění revizní činnosti," uvádí dokument.

Data pojišťoven půjdou i pro ministerstvo financí

Pojišťovny ale čekají i další změny. Zatím jim ministr jen doporučil nenakupovat pojištěnce skrze externí firmy, teď jim to chce přikázat novelou. Plány také hovoří o povinnosti zveřejňovat smlouvy, k čemuž nyní pojišťovny po apelu ministra postupně přistupují, byť začátek se zatím zdá bezzubý (více o zveřejňování smluv čtěte zde).

Nově jim Němeček plánuje také nařídit poskytovat ministerstvu zdravotnictví i financí veškerá data, která souvisejí s jejich činností a o které si ministerstva řeknou nad rámec povinně poskytovaných údajů.

"To je dnes problém a je potřeba v tom udělat pořádek, protože zaznívá, že některé tajení jde proti zákonu," kvituje návrh Heger stejně jako zákaz nákupu pojištěnců firmami.

Pokuty za střet zájmů u politiků v radách? Ministerstvo je pro

Pro některé politiky nemilou novinkou by pak byla změna směrem k členům dozorčích a správních rad pojišťoven. Návrh říká, že by nově zákon přesně vymezil, co by bylo střetem zájmů. A stanovil by sankce za nedodržování pravidel.

Do střetu zájmů se nyní může dostávat například Petr Zimmermann z ODS, který spoluvlastní několik nemocnic a zasedá ve správní radě VZP. Aktuálně.cz nedávno poukázalo také na podnikání šéfa dozorčí rady VZP Rudolfa Stupky z ANO. Web uvedl, že Stupka podniká v osmi firmách, z toho pět inkasuje peníze od VZP. Práci v ambulanci si pak ponechal současný předseda správní rady VZP Jiří Běhounek.

"Nadefinovat přesně tuto věc je skutečně potřeba. Právní výklad není dodnes přesný. Jeden říká, že v radách nesmí být zástupci zdravotnických zařízení. Druhý extrém říká, že ve střetu zájmů jsou všichni lékaři, kteří praktikují medicínu, protože by mohli lobbovat za své zdravotnické zařízení," poukázal Heger.

Právě Heger byl jedním z ministrů, kteří deklarovali, že systém veřejného zdravotního pojištění výrazněji změní. Třeba posuzováním novinek, které do zdravotnictví vstupují, nadstandardy nebo peněžitým bonusem za prevenci. Jenže z těchto plánů sešlo. Ministr je většinou nestihl dopracovat. Něco málo mu shodila tehdejší vláda ze stolu.

Materiál s vizemi ponese Němeček za pár dnů na vládu. Mohl by tím potěšit ministra financí Andreje Babiše, který systém zdravotního pojištění kritizuje kvůli jeho nepřehlednosti.


  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schváleno, učitelé dostanou osm procent. Nikdy tolik neměli, vzkázal Babiš

Růst platů učitelů v příštím roce schválila vláda. Do jeho základní, tarifní složky dostanou oproti letošku navíc 8...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Mladé politika neláká. V úterním Rozstřelu vystoupí nejmladší zastupitel

Česko se potýká s nezájmem mladých lidí o politiku. Vůbec jí nevěnuje pozornost 57 procent občanů mezi 15 a 29 lety....

Karlovarský kraj od ledna povede Petr Kubis, zastupitelé schválili výměnu

Hejtmanem Karlovarského kraje se stane od 1. ledna Petr Kubis. Nahradí svou stranickou kolegyni z ANO Janu Mračkovou...

Dáme Babišovi na Letné ultimátum, oznámil Milion chvilek pro demokracii

Sdružení Milion chvilek pro demokracii se pokusí 16. listopadu znovu zaplnit pražskou Letenskou pláň. Premiér a šéf ANO...

Na počest zesnulého hasiče houkaly sirény. Byl pečlivý, vzpomněl ředitel

Zaplněná obřadní síň v Karviné se rozloučila s Ladislavem B., který minulý týden zemřel při zásahu u požáru střechy v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz