Němci věděli o Rostockově minulosti

  9:46aktualizováno  9:46
Německé úřady věděly o minulosti válečného zločince Maxe Rostocka, příslušníka SS, který se podílel na likvidaci Lidic. Jak uvedla před měsícem MF DNES, Rostock, odsouzený v Praze k trestu smrti, dostal v roce 1953 tajně milost od prezidenta Zápotockého. Za to se zavázal, že bude v Německu pracovat pro československou tajnou policii jako špion.

"Po návratu do Spolkové republiky Německo (v roce 1960) byl Rostock vyslýchán v souvislosti s Lidicemi. Jelikož prokázal, že za Lidice byl už jednou trestán československým soudem, nebylo proti němu podruhé zahájeno trestní stíhání," uvedl pracovník archivu v německém Ludwigsburgu, kde jsou uloženy materiály o německých válečných zločincích.

Druhý trestní postih za totéž provinění je v právním státě vyloučen. Není jasné, zda německé úřady, které znaly Rostockovu minulost, věděly i o jeho špionážní činnosti. Historikové poukazují na to, že na navrátilce z vězení v komunistických zemích se v tehdejší západní Evropě často pohlíželo s nedůvěrou.

Komunistické Československo se v době, kdy Rostock podepsal spolupráci s StB, pokusilo záměrně zveřejnit zavádějící informace, které měly jeho podíl na masakru v Lidicích popřít. Z německých archivních dokumentů plyne, že se jim to příliš nepodařilo. Německé úřady věděly nejen o jeho účasti v Lidicích, ale také o jeho výzvědné činnosti proti Maďarsku. "Byl vyslýchán v souvislosti se zpravodajskou činností proti Maďarsku, ale podle dostupných dokladů o jeho vydání po válce nepožádala žádná země kromě Československa," řekl státní zástupce Joachim Riedel z Ústředního úřadu pro objasnění nacistických zločinů v Ludwigsburgu.

Jméno Maxe Rostocka, který zemřel v roce 1986, když mu bylo 74 let, však bylo uvedeno na listině zločinců, kterou po válce vedla organizace Spojených národů. Svazek o Rostockově minulosti, který je uložen v Ludwigsburgu, je poměrně obsáhlý. Podle informací, které zjistil český Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu, se Rostock skrýval po válce v Holandsku pod cizím jménem. Tam byl zatčen americkou armádou a předán do francouzské okupační zóny Německa, kde sloužil na konci války. Francouzi jej pak v roce 1950 předali do Československa, kde byl o rok později odsouzen. Není však vyloučeno, že se o Rostockově minulosti ještě objeví nové informace, neboť na případu stále pracují dokumentaristé ÚDV.

"Všechny informace o tom, jak československé úřady přistupovaly k vyrovnávání se s nacismem, soustřeďujeme a publikačně zpracováváme. Chceme, aby to bylo jednou distribuováno do škol a knihoven," řekl náměstek ředitele ÚDV Pavel Bret.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Vinobraní zalilo slunce, do Znojma dorazilo 85 tisíc lidí

Mnohem lepší počasí, než jaké panovalo před týdnem v Mikulově na Pálavském...

Mnohem lepší počasí, než jaké panovalo před týdnem v Mikulově na Pálavském vinobraní, si užívali lidé na slavnostech...

Turistů je moc. Národní parky zvažují zavedení poplatků, obce mají potíže

Na lanovku na Sněžku se stojí dlouhá fronta (23. 8. 2019).

Dříve k návštěvě turisty lákali, dnes na nejatraktivnějších místech Česka nevědí, co s nimi. Správci parků přiznávají,...

Budějovice nechtějí platit na megalomanský projekt regionálního letiště

Při druhé etapě modernizace získalo letiště terminál, který je připravený na...

Českobudějovické letiště, největší investice v jižních Čechách za poslední roky, přichází o klíčového partnera. Svého...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz