Dohoda s Brity dopadne i na Čechy v Německu, na pendlery však ne

  14:10aktualizováno  14:10
Dohoda o reformě vztahů mezi Evropskou unií a Velkou Británií bude mít dopad i na Čechy, kteří pracují a žijí v Německu. Uvedl to český premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj se ale nedotkne pendlerů, tedy těch, kteří denně dojíždějí do Německa za prací.

Český premiér Bohuslav Sobotka (vpravo) se zdraví s šéfem Evropské komise Jean-Clausem Junckerem na summitu v Bruselu (19. února 2016) | foto: Reuters

„Pokud někdo žije v Německu trvale a posílá odtamtud dětské přídavky do České republiky, tak bude moci Německo přistoupit k indexaci těch přídavků, ale nejprve v roce 2020,“ řekl premiér. „To znamená, že mu bude moci přídavky na děti snížit na úroveň, která je v České republice,“ uvedl Sobotka.

Pokud ale někdo žije v Německu a žijí tam s ním i jeho děti, což je většina případů, k žádnému krácení přídavků nedojde.

Fotogalerie

Pokud jde o výjimku, kterou si vyjednali Britové, jde podle českého premiéra o to, že mají speciální dávku, kterou mají jen Britové a dorovnávají příjem zaměstnanců.

„U nově příchozích zaměstnanců budou moci na sedm let poskytování této dávky omezit. Ale nedotkne se to stávajících zaměstnanců. Lidé, kteří dnes v Británii pracují, těm David Cameron ty příspěvky omezit nemůže. V případě, že budou přicházet noví zaměstnanci, tak na sedm let si bude moci Británie vyjednat výjimku a těm novým zaměstnancům už ten přídavek k platu už nebude muset poskytovat,“ uvedl český premiér.

Česko získalo závazek Evropské komise, že princip indexace, který se týká přídavků na děti, nebude v budoucnu navrhovat pro jiné dávky, například pro starobní důchody.

Celá v pátek dojednaná dohoda ovšem začne platit až poté, co se Britové v referendu vysloví pro setrvání v unii. Britský premiér David Cameron v sobotu oznámil, že se bude konat 23. června. Teprve pak Evropská komise předloží potřebné návrhy změn unijních pravidel, které budou muset ve standardním procesu odsouhlasit členské země EU a Evropský parlament.

Občanští demokraté a Svobodní Sobotku kritizují

Části pravicové opozice se výsledky summitu EU nelíbí. „Při jednání s Británií premiér Sobotka promeškal příležitost jasně podpořit Cameronovy reformní návrhy a osvojit si ty z nich, které by byly přínosem i pro Českou republiku,“ uvedl europoslanec za ODS Jan Zahradil. Sobotka se podle něj soustředil na tahanice o sociální přídavky, což je nedůstojné a v současné situaci v Evropské unie dle Zahradila druhořadé.

Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška Evropská unie jasně ukázala, že se umí dohodnout a že jí na setrvání Británie v EU záleží. „Je teď otázkou, jestli tento kompromis bude britskému premiérovi stačit na to, aby přesvědčil voliče v referendu, aby hlasovali pro setrvání v EU,“ uvedl. „Setrvání Británie v EU je pro nás klíčové,“ zdůraznil Ženíšek.

„Británie nezískala nic konkrétního a premiér Sobotka selhal při prosazení zájmů České republiky,“ uvedli Svobodní. Podle jejich předsedy a europoslance Petra Macha je výsledkem jednání jedno velké nic. „Nedovedu si představit, že by Britové v referendu souhlasili s dalším členstvím, když premiér Cameron nepřiváží žádný výsledek,“ uvedl Mach. „Premiér Sobotka nebyl schopen prosadit do odstavce o euru ani respekt k tomu, že také Česká republika si o euru chce rozhodnout sama,“ připojil se ke kritice místopředseda Svobodných František Matějka.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Konec hledání trubek. Digitální mapa stavbařům ukáže, co je pod povrchem

Kdo staví, musí si zjistit, zda pod jeho pozemkem nevedou kabely.

Ve čtyřtisícových Dolních Břežanech kousek za Prahou právě staví mateřskou školu. Nedávno se jim ale stalo, že bagrista...

ČSSD podpoří rozpočet, slíbila Maláčová. Dostane o 5,9 miliardy více

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Sociální demokracie podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové podpoří ve vládě státní rozpočet pro příští...

Vyšetřování „brněnské Blanky“ podle obvinění sabotoval přímo detektiv

Slavnostní otevření Královopolského tunelu v Brně (31. srpna 2012)

Policisté, kteří v Brně rozplétají masivní úniky ze spisů, stíhaný „gang“ viní z torpédování hned několika...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC OBRÁBĚČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz