Při opravování slohovek na nás nikdo netlačil, brání se hodnotitelé

  12:39aktualizováno  12:39
Někteří hodnotitelé maturitních slohových prací odmítají subjektivitu či tlaky Cermatu při jejich opravování. Svorně tvrdí, že výhrady studentů a učitelů jsou nepodložené. Kvůli nesouhlasu s kritikou poslali už dva hodnotitelé otevřené dopisy ministrovi školství Petru Fialovi.

Hodnotitelé slohových prací odmítají výhrady studentů a kolegů učitelů a píší ministru Fialovi (ilustrační foto) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na Fialu se obrátili vedoucí dvou hodnotitelských týmů Vladimír Stanzel z gymnázia v Rýmařově a Andrea Baumannová, která učí na hodonínském gymnáziu. Výtkám se brání i Dagmar Cagášková, češtinářka ze Soukromé střední odborné školy živnostenské v Přerově.

Stanzel zpochybňování odbornosti hodnotitelů považuje za nepodložené a za bezskrupulózní manipulaci s veřejným míněním. Slohovky podle něj opravovali zkušení odborníci, mimo jiné i autoři učebnic a bohemisté. "Nejsem žádná anonymní stvůra stvořená Cermatem, ukájející své komplexy a osobní malost na nebohých studentech, ale člověk s jasnou a ověřitelnou minulostí," uvádí.

Baumannová se s ním shoduje, že hodnotitelé prošli náročným výcvikem a prověřováním jejich schopností. "Není odborníkem na hodnocení každý, kdo umí česky, ale ani každý češtinář," brání se kritice učitelka.

Cagášková tvrdí, že nezaznamenala žádné výhružné e-maily a ovlivňování hodnotitelů ze strany Cermatu, aby snížili hodnocení slohovkám, které získaly hraničních 12 bodů. "Nikdo nenutil nikoho paušálně přehodnocovat. Ono ani dost dobře nejde nutit svobodného, svéprávného odborníka k něčemu, co není v souladu s jeho odbornou ctí," souhlasí Baumannová.

Hodnotitelé říkají, že se pouze diskutovalo o průběžných výsledcích a kontrolovalo hodnocení, především neúspěšných prací. "Nikdo z nás také nikomu nevyhrožoval finančními sankcemi. Jsou to sprosté lži a my jsme odhodláni proti jejich šiřitelům podniknout veškeré právní kroky, včetně možné žaloby," tvrdí Stanzel.

Podle Cagáškové je letos zavedený systém, kdy hodnotitel má před sebou anonymní práci, rozhodně objektivnější než zavedený způsob, kdy studentům opravovali slohovky přímo jejich češtináři. "Ti mnohdy, třeba i nevědomě, promítali do svého hodnocení nejen kvalitu práce, ale i kvalitu toho kterého žáka. Jejich hodnocení však nemohla být vystavena veřejné kritice, protože veřejnosti nikdy nebyly údaje k dispozici," říká Cagášková.

Hodnocení, při kterém se sleduje dodržení zadání, slovní zásoba či výstavba textu, podle Stanzla dostatečně prověří písemný projev studenta. "Objektivita hodnocení jistě nebude stoprocentní, neboť hodnocení slohu je vždy do jisté míry subjektivní záležitostí. Z logiky věci ale vyplývá, že menší počet jednotně školených hodnotitelů musí přinést nárůst objektivity," myslí si.

Podle Baumannové hodnotitelé očekávali, že nespokojených a neúspěšných studentů bude více než v roce 2011. Loňské výsledky prý jasně ukázaly, že častou praxí bylo zaujaté hodnocení. "Maturita je závažná zkouška, která potvrzuje určitou úroveň vzdělání. Neměli bychom si nechat vnutit, že by měla vypadat tak, aby se její průběh líbil každému. To by byla maturita laciné zboží," říká učitelka.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

V Podkrkonoší řádilo o víkendu malé tornádo. Odpojilo město od proudu

Gustnádo, Rtyně v Podkrkonoší (15. 6. 2019).

Silné bouřky zasáhly o víkendu Česko a zanechaly za sebou popadané stromy a poničený majetek. Kromě obvyklých blesků,...

Turek si pokus o vraždu neodsedí celý. Trest je po letech promlčený

Ilustrační snímek

Ahmet Ünsal, který v roce 1989 v Československu dostal 10 a půl roku vězení za pokus o vraždu krajana, ale trest si...

I dnes jsou učitelé, podle nichž je ADHD výmysl, říká dětský psychiatr

Ilustrační snímek

Pod zkratkou ADHD se skrývají poruchy pozornosti, hyperaktivita a impulzivita. Podle dětského psychiatra je takové dítě...

Najdete na iDNES.cz