Nejvyšší žalobce a ministr Pospíšil jednali o kauze Drobil

  15:00aktualizováno  20:30
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se kvůli kauze Drobil sešel s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem. K jednání je vyburcovaly zveřejněné informace o zasahování do kauz údajné korupce na Státním fondu životního prostředí.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (vpravo) s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Oba vysocí činitelé české justice se sešli v podvečer. Zemanova mluvčí Helena Markusová po schůzce sdělila, že nejvyšší státní zástupce podal ministrovi pouze obecnou informaci o provedené kontrole v kauze Drobil.

Zeman prý také zadal Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1 (které kauzu řeší) další úkoly, které ale nechtěl konkretizovat. Nejvyšší státní zástupce nemůže podle Markusové zasahovat do živé kauzy. Nyní si ale vyžádá podrobnou informaci o stavu věci a prošetří se únik informací.

Kauza SFŽP

Na kauzu údajné korupce na Státním fondu životního prostředí upozornil na konci loňského roku odvolaný ředitel fondu Libor Michálek prostřednictvím tajně pořízených nahrávek. Na nich Drobilův poradce Martin Knetig popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Nahrávky poté zveřejnila MF DNES, ještě předtím stihl Drobil Michálka odvolat. Ministr, který veškerá obvinění odmítl, se pak po dohodě s premiérem rozhodl rezignovat.

Týdeník Respekt v posledním čísle upozornil na podezřelé tlaky ve vyšetřování kauzy údajné korupce na SFŽP, v níž figuroval i tehdejší ministr životního prostředí Pavel Drobil.

Týdeník v pondělí zveřejnil část interního dokumentu pražského státního zastupitelství. Městská státní žalobkyně Jana Hercegová v něm státní zástupkyni pro Prahu 1 Šárku Pokornou navádí k tomu, jak má postupovat v případě vyšetřování kauzy SFŽP. Na případ upozornil jeho někdejší šéf Libor Michálek. V podezření se ocitl i tehdejší ministr Drobil.

Kauza byla již jednou zastupitelstvím v Praze 1 uzavřena s tím, že tehdejší ministr vnitra Radek John a premiér Petr Nečas neporušili zákon, když nijak nejednali poté, co se o možné korupci dozvěděli. Nejvyšší státní zastupitelství ale přikázalo Pokorné se k případu vrátit a prověřit přímo Drobilovu korupční nabídku, kauza proto pokračuje.

Místopředseda ODS  a poslanec Pavel Drobil odmítl jakékoliv spojování s Janou Hercegovou, a nevidí proto důvod, proč by měla případ ovlivňovat. "Neznám ji, nikdy jsem se s ní neviděl," řekl Radiožurnálu

Útoky prospějí jen zločincům

Pražský vrchní státní zástupce označil  celou věc za "útok na nejvyšší státní zastupitelství". Podle něj jsou média prostředníkem informací, jejichž uveřejňování slouží zločineckým organizacím. "Situace v poslední době je natolik vyhrocená, že dochází k destrukci soustavy státního zastupitelství," řekl na tiskové konferenci Rampula. Státní zástupci podle něj nabývají pocit, že jejich postup může být kdykoliv napaden a tím i znedůvěryhodněn.

To, že by měly být kauzy jakkoliv ovlivňovány, pražský vrchní žalobce odmítl. Nařídil prý kontrolu 19 tisíc věcí, které byly napadeny od roku 2007. Při kontrole nezjistil nezákonný postup.

Státní zástupci shodně tvrdí, že k žádnému ovlivňování nedošlo. Hercegová podle svých slov Pokornou pouze upozorňovala na to, že policie při zahájení trestního řízení popsala skutek tak, že zcela neodpovídá všem souvislostem, za jakých se rozhovor uskutečnil. Pokorná prý není vázána názorem městské žalobkyně, musí jí pouze předložit své závěry. "Mé doporučení je zcela transparentní a vydané písemnou formou," tvrdí Hercegová.

"Obvodní státní zastupitelství i policie si důkazy v případu vyhodnocují samy," sdělila Pokorná. Podle ní je zcela běžné, že nadřízená žalobkyně vydá doporučení, dělá se to prý ve všech "právně a skutkově složitých věcech".

Kauza ohrožuje Rampulu

Respekt uvedl, že stopy po ovlivňování vedou na městské a vrchní státní zastupitelství. Hlavu vrchního pražského žalobce Vlastimila Rampuly Zeman na ministru spravedlnosti Jiřím Pospíšilovi žádal už v březnu.

Po zveřejnění nových informací chce Zeman svůj požadavek zopakovat. "Na odvolání pana doktora Rampuly trvám," napsal v SMS pro iDNES.cz Zeman.

"V tuto chvíli nemám žádné rozhodnutí ministra spravedlnosti, musím proto vyčkat, až pan ministr vyhodnotí návrh pana Zemana," řekl o své budoucnosti Rampula s tím, že ministr k Zemanově návrhu musí zaujmout nějaké stanovisko.

Rampulova předchůdce na postu pražského vrchního zástupce Jiřího Kulvejta Pospíšil v minulosti odvolal. S odvoláním Rampuly ale může otálet i kvůli obavě, aby se neopakovaly zmatky ze severních Čech. Tamní žalobce, odvolaný v roce 2008 kvůli podezření z manipulací v kauze Čunek, letos uspěl s odvoláním u soudu a vrátil se do funkce, kterou ale mezitím obsadil jiný státní zástupce.

Ředitel Ústavu státu a práva Akademie věd ČR Jan Bárta upozorňuje, že ministr spravedlnosti nemá povinnost nejvyššímu žalobci automaticky vyhovět. "Od toho je ministr, aby zvážil a rozhodl, zda jsou důvody natolik závažné, aby vrchního státního zástupce odvolal," řekl iDNES.cz Bárta.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Macron znovu zastavil svůj politický pád, prohra ho posílila

Francouzský prezident Emmanuel Macron při proslovu během oslav 75. výročí...

Výsledky evropských voleb ukázaly, že prezident Emmanuel Macron umí vzdorovat větru a dešti. Dokáže však vzdorovat i...

I dnes jsou učitelé, podle nichž je ADHD výmysl, říká dětský psychiatr

Ilustrační snímek

Pod zkratkou ADHD se skrývají poruchy pozornosti, hyperaktivita a impulzivita. Podle dětského psychiatra je takové dítě...

Letní neomezená data vyjednal můj tým, říká Babiš. Naše nabídka, tvrdí operátor

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Společnost T-Mobile se rozhodla na letní prázdniny zavést v Česku neomezené stahování dat pro své klienty. Premiér...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz